Paleo diéta: Späť ku koreňom človeka

Keto, low-carb alebo Cambridge diétu už určite poznáte. Už ste ale počuli o Paleo diéte? Ak ešte nie, pokúsime sa vám ju v tomto článku predstaviť. Vrátane toho, aké sú jej výhody a nevýhody a akým spôsobom prejsť na plnohodnotnú Paleo stravu.

Na svete existuje toľko diét a stravovacích smerov, že je ľahké sa v nich prestať orientovať. Niektoré z nich sú ale tak zvláštne, že ich pozná už skoro každý. (Napríklad raw stravovanie a frutariánstvo.) V poslednej dekáde sa ale o veľký rozruch postarala (dnes stále populárnejšie) Paleo diéta, ktorá nám velí vrátiť sa k najstarším koreňom človeka.

Naozaj ale môže strava našich predkov pokryť naše dnešné výživové potreby? Alebo je Paleo diéta krokom správnym smerom? A ako stravovanie podľa jej zásad vlastne vyzerá?

Odpovede na tieto a ďalšie otázky sa dočítate v nasledujúcich niekoľkých odsekoch.

Čo je to Paleo diéta?

Paleo diéta je meno pre stravovacie smer, ktorý sa snaží napodobniť jedálniček z doby, kedy svet križovali lovci a zberači. Hneď na úvod je ale potrebné povedať, že neexistujú žiadne zmienky o tom, čo ľudia v tomto období skutočne jedli. Princípy diéty teda vychádza tak z našich domnienok, tak zo znalostí vtedajšieho poľnohospodárstvo a pravdepodobného spôsobu života.

pexels photo 2338407

Vo svojej podstate ide ale o to, aby ste do svojho jedálnička zaradili viac čerstvých a len veľmi ľahko spracovaných potravín (ideálne, ak sú ešte lokálneho pôvodu) a vzdali sa všetkého, čo naši predkovia celkom určite nepoznali. (Alkoholické kokteily, zemiačiky, raňajkové cereálie, salámy a tak podobne.)

Prechod na paleo stravu

Začať s novým životným štýlom, ktorý je navyše radikálne v tom, že sa musíte vzdať výdobytkov modernej doby, je ťažké. Keď to ale vezmete za správny koniec, čoskoro tomu prídete na kĺb a dodržiavanie Paleo jedálnička pre vás nebude žiadny problém. (Ešte navyše, keď recepty Paleo stravy dokážu byť naozaj pestré a chutné.)

pexels photo 2916450

Ak neviete, ako začať, choďte na to tak, že:

 • Z jedálnička pomaly vyškrtne lepok
 • Postupne odoberiete mliečne produkty
 • Sa vyhnete orechovým máslům
 • Vyčiarkne strukoviny (čo pre mnohé z nás nebude vôbec žiadny problém, pretože ich jeme už tak celkom málo)
 • Začnete s varením vlastného jedla, tak, aby spĺňalo kritériá Paleo diéty
 • Do jedálnička pridáte veľa zdrojov bielkovín (ideálne z mäsa) a zeleniny
 • Škrtne sladené nápoje
 • Sa naučíte variť na masti, alebo kokosovom oleji
 • Nájdete niekoho, kto vás vo vašom úsilí podporí (veľa ľudí vás totiž bude chcieť od tohto životného štýlu čo najrýchlejšie odradiť)
 • Sa o seba budete oveľa lepšie starať (budete spať, relaxovať i primerane cvičiť)

Výhody a nevýhody

Paleo diétu nemožno označiť ako vyložene zlú, ale ani ako výhradne dobrú. To ale najlepšie pochopíte, keď sa zoznámite so všetkými existujúcimi výhodami a nevýhodami, ktoré môže na vaše telo mať.

Medzi výhody Paleo diéty patrí:

 • Že vám pomôže schudnúť
 • Prevencia niektorých civilizačných chorôb (napríklad cukrovky 2. typu)
 • Prevencia niektorých chorôb kardiovaskulárneho systému (pokiaľ ale holdujete masti a veľa tučnému mäsu, môže sa riziko skôr zvyšovať)

pexels photo 1640777 scaled

Medzi nevýhody Paleo diéty naopak patrí:

 • Chýbajúce živiny, ktoré telu dodávame z nepovolených potravín (mlieko, obilniny …)
 • Riziko, že vám bude chýbať vitamín D, ktorý je zodpovedný za dobrú náladu, ale aj za zdravie našich kostí
 • Riziko, že sa vám zvýši hladina cholesterolu v krvi
 • Riziko poškodenia obličiek (podobne ako u iných diét, ktoré sú postavené na zvýšenom príjme bielkovín)

Z toho vyplýva, že Paleo diéta rozhodne nie je vhodná pre starých ľudí a pre deti. Obe skupiny potrebujú na zachovanie zdravia (a k správnemu vývoju) neobmedzené spektrum potravín. Dodržiavať by ju nemali ani tehotné a dojčiace ženy a ľudia, ktorí trpia nejakou dlhodobou chorobou.

S lekárom by sa mali poradiť pacienti, ktorí trpia cukrovkou 2. typu. Rovnako by mali postupovať aj ľudia s nejakou autoimunitné chorobou. Úplne nevhodná je potom pre ľudí (a predovšetkým pre ženy), ktoré trpia osteoporózou a pre pacientov s poruchou nejakého vnútorného orgánu. (Medzi ktoré zaraďujeme i srdce.)

Vzorový jedálny lístok

pexels photo 1295572 scaled

Ešte pred finálnym zhrnutím sa pozrieme na to, čo v priebehu Paleo diéty jesť. Vzorom vám môže byť tento jedálniček na päť dní.

Pondelok: Vajcia vyprážané na masti so zeleninou a jedným kúskom ovocia; Kurací šalát s olivovým olejom a hrsťou orechov; Masový karbonátok so zeleninovým šalátom

Utorok: Slanina s vajcom a kúskom ovocia; Karbonátok so šalátom z pondelkovej večere; Losos vyprážaný na masle so zeleninovým šalátom

Streda: Zeleninový šalát z utorňajšej večere s trochou lososa; Sendvič bez žemle s listovým šalátom a zeleninou; Vyprážané hovädzie so zeleninou, hrsť bobúľ

Štvrtok: Vajcia s kúskom ovocia; Vyprážané hovädzie so zeleninou zo stredajšej večera s hrsťou orechov miesto bobúľ; Vyprážané bravčové mäso so zeleninou

Piatok: Vajcia so zeleninou vyprážané na kokosovom oleji; Kurací šalát s olivovým olejom a hrsťou orechov; Steak so zeleninou a sladkým bramboremJeště pred finálnym zhrnutím sa pozrieme na to, čo v priebehu Paleo diéty jesť. Vzorom vám môže byť tento jedálniček na päť dní.

Pondelok: Vajcia vyprážané na masti so zeleninou a jedným kúskom ovocia; Kurací šalát s olivovým olejom a hrsťou orechov; Masový karbonátok so zeleninovým šalátom

Utorok: Slanina s vajcom a kúskom ovocia; Karbonátok so šalátom z pondelkovej večere; Losos vyprážaný na masle so zeleninovým šalátom

Streda: Zeleninový šalát z utorňajšej večere s trochou lososa; Sendvič bez žemle s listovým šalátom a zeleninou; Vyprážané hovädzie so zeleninou, hrsť bobúľ

Štvrtok: Vajcia s kúskom ovocia; Vyprážané hovädzie so zeleninou zo stredajšej večera s hrsťou orechov miesto bobúľ; Vyprážané bravčové mäso so zeleninou

Piatok: Vajcia so zeleninou vyprážané na kokosovom oleji; Kurací šalát s olivovým olejom a hrsťou orechov; Steak so zeleninou a sladkým zemiakom

Záver

Paleo diéta môže byť veľmi zaujímavé spestrenie vášho bežného jedálnička. Z nášho pohľadu ale nie je vhodné ju dodržiavať príliš dlho. Prípadne si zaistite dostatok potravinových doplnkov, ktoré aspoň čiastočne zmiernia výpadok dôležitých vitamínov a živín z vašej stravy.

 

Vložiť komentár