Cambridge diéta

Potrebujete vyladiť formu do plaviek? Alebo vás stále trápia kilá, ktoré ste nabrali v zime? Či už je vaším problémom čokoľvek, Cambridge diéta by vám s ním mohla hravo pomôcť.

Sú to prevažne ženy, ktoré majú tendenciu stále riešiť svoju postavu. Bohužiaľ, namiesto toho, aby si nechali vypracovať zdravší jedálniček rieši redukciu prebytočných kilogramov striktnú hladovkou. Než sa do nej pustíte aj vy, mrknite najprv na Cambridge diétu, ktorá vám môže s riadením váhy pomôcť.

Predstavenie Cambridge diéty

photo 1531928351158 2f736078e0a1

Cambridge diéta vznikla v 2. polovici minulého storočia. Funguje na princípe radikálneho zníženia kalorického príjmu, ktorý sa v ďalších fázach diéty zvyšuje cca o 200 kalórií. Aby bolo možné celý program riadiť, v jedálničku Cambridge diéty najčastejšie nájdeme predpripravené tyčinky, nápoje a ďalšie výrobky (pre predstavu si stačí dať do vyhľadávača heslo Cambridge diéta produkty), ktoré sú súčasťou celého chudnúceho programu. Z toho dôvodu nemá Cambridge dieta prakticky žiadne recepty.

Vzhľadom na nízky počet kalórií môže byť pre rad ľudí Cambridge diéta (minimálne v počiatkoch) trochu drsná.

Váš denný príjem bude:

  • V 1. fáze – 600 kcal / deň
  • V 2. fáze – 800 kcal / deň
  • V 3. fáze – cca 1000 kcal / deň
  • V 4. fáze – 1200 kcal / deň
  • V 5. fáze – 1500 kcal / deň

Dĺžka diéty by nemala kvôli veľkému zníženiu príjmu potravy presiahnuť 30 dní. Pre ľahkú redukciu tuku sa potom odporúča cca 14-21 dní. Tiež sa neodporúča, aby sa do nej ľudia púšťali bez odborného dohľadu. V žiadnom prípade by sme ju potom neradili skúšať starým ľuďom, deťom, tehotným ženám a chorým.

Cambridge, alebo keto diéta?

Aj keď by sa mohlo zdať, že sa od seba diéty nijako extra nelíši, opak je pravdou. Aj napriek tomu, že vám Cambridge aj Keto diéta pomôžu so znížením váhy, každá z nich na to ide trochu iným spôsobom.

V prvom rade, jedálniček Cambridge diéty je veľmi sporov, takže vás bude v prvých fázach sužovať veľký pocit hladu. Oproti tomu Keto diéta je postavená na vyššom príjme bielkovín, ktoré vás rýchlo zasýtia. To znamená, že nebudete chodiť okolo chladničky a maškrtne premýšľať o tom, čo by ste si dali.

photo 1470167290877 7d5d3446de4c

Tiež myslite na to, že u Cambridge diéty hrozí strata svalovej hmoty, ktorá môže viesť k rýchlemu jojo efektu po jej skončení. (To ale súvisí aj so spomalením vášho metabolizmu a s tým, že vaše telo bude očakávať ďalšie obdobie hladu.) Keto diéta vás naopak odstrihne od sacharidov a škrobov. Síce sa budete zrejme stretávať s keto chrípkou, ale akonáhle odznie, telo sa postupne naučí brať energiu k svojmu fungovaniu z uložených zásob. Kvôli bielkovinám navyše neprídete o aktívnu svalovú hmotu.

V neposlednom rade, Cambridge diétu je vhodné dodržiavať len na krátky čas. Keto diétu môžete naopak držať tak dlho, ako budete chcieť.

Výhody a nevýhody

Výhodou Cambridge diéty je to, že budete mať všetky jedlá a nápoje po ruke. Počítať môžete aj s rýchlym úbytkom na váhe za relatívne krátky časový úsek. Medzi mínusy sa radí cena Cambridge diéty, ktorá vás môže vyjsť na cca 6 000 korún mesačne. (Všetko ale závisí na cenníka poskytovateľa.) Nedá sa navyše držať dlhodobo a v jej prvých fázach vás môže sprevádzať slabosť a permanentné hlad. Vzhľadom k nízkemu príjmu potravy a živín nemusí byť zdravá a existuje u nej reálne riziko, že sa po nej dostaví masívnej jojo efekt.

Vzorový jedálny lístok podľa fáz

photo 1513558161293 cdaf765ed2fd

Vzhľadom k tomu, že je výživový plán Cambridge diéty jasne daný, rozpíšeme si počet kalórií počas jednotlivých fáz v priebehu jedného dňa.

Fáza 1 – 600 kcal / deň: Za deň zjete 4 výrobky z diétneho programu (2 x 200 kcal + 2 x 100 atď.), 2-3 litre vody

Fáza 2 – 800 kcal / deň: Za deň zjete 3 produkty z diétneho programu, kedy raňajky musí mať 150 kcal a večere 200 kcal. Obed môže mať až 450 kcal, 2-3 litre vody, alebo nesladeného bylinkového čaju.

Fáza 3 – 1000 kcal / deň: Za deň zjete 2 výrobky diétneho plánu, zvyšok môžete nahradiť málo kalorickými jedlami z bežnej stravy (šalát, uhorka …). Raňajky 150 kcal, obed 300 kcal, večera 300 kcal. Opäť 2-3 litre tekutín počas dňa.

Fáza 4 – 1200 kcal / deň: Za deň zjete 1 výrobok z diétneho plánu. Raňajky 300 kcal, obed 350 kcal + 50 kcal ovocie, 350 kcal večere a 150 kcal ovocie. 2-3 litre tekutín.

Fáza 5 – 1500 kcal / deň: V poslednej fáze môžete jesť všetko, čo si prajete. Jedinou podmienkou je, aby váš kalorický príjem nepresiahol 1500 kcal za deň.

 

Vložiť komentár