TOP 12 najväčších mýtov o chudnutí, ktorým sa stále verí

Kto by nechcel stúpiť na váhu a mať na nej o pár kíl menej? Alebo kto by opovrhoval šatami, ktoré mal na sebe naposledy pred piatimi rokmi? Pravdepodobne nikto. Pravdou však je, že na ceste za štíhlejšou postavou často veríme mnohým mýtom, ktoré môžu negatívne ovplyvniť proces chudnutia. Aké výroky by ste teda mali urýchlene vypustiť z hlavy?

Dá sa povedať, že každý, kto v živote trochu schudol, má niekoľko osobných odporúčaní, ktoré odovzdáva ďalej. Pravdou však je, že často nepoznáme skutočné dôvody, prečo došlo k úbytku hmotnosti. Ak niekto prestane jesť pečivo a napriek tomu úplne vynechá sladké nápoje a sladkosti, dali by sme ruku do ohňa najmä za pridaný cukor. To isté platí aj pre ľudí, ktorí schudli vďaka drastickým diétam. Telo môže skutočne schudnúť. Môže to však byť len sval s vodou, zatiaľ čo tukové zásoby zostávajú nezmenené. A takto by sme mohli pokračovať.

Na aké mýty o chudnutí by sme teda mali čo najskôr zabudnúť?

Kalórie sú rovnakékalórie chudnutie

Na prvý pohľad sa môže zdať, že všetky kalórie sú rovnako zlé. To však nie je pravda. Rôzne potraviny prechádzajú rôznymi metabolickými procesmi. Môžu mať tiež rôzne účinky na rýchlosť hladovania alebo na fungovanie hormónov. V porovnaní s tým je rozdiel medzi príjmom tukov a bielkovín, ktoré vás dokážu oveľa lepšie zasýtiť.

Chudnutie je lineárny proces

Nanešťastie, chudnutie nie je lineárny proces. Niektoré dni v mesiaci môžete spáliť oveľa viac kalórií ako iné. Naopak, v priebehu niekoľkých dní môžete dokonca trochu pribrať. Môže to byť spôsobené preťažením čriev, ale aj väčším zadržiavaním vody. Najmä ženy, ktoré sú v živote ovplyvnené funkciou hormónov o niečo intenzívnejšie, si tieto zmeny hmotnosti pravidelne všímajú.

Suplementy pomáhajú pri chudnutí

Kto nepočul o nejakom zázračnom doplnku, ktorý mení tuk na svaly? Bohužiaľ, takto to nefunguje. Pre niektorých tieto doplnky stravy a výživové doplnky pôsobia ako placebo. Nemusia nič urobiť, ale človek, ktorý im verí, môže skutočne dosiahnuť požadovaný výsledok. Mnohé z nich však nefungujú. Alebo fungujú na princípe, že vám majú dodať viac energie, ktorú využijete počas cvičenia. Bez vášho prispenia jednoducho nemôžete schudnúť.

Obezita je o sile vôle, nie o biológii.

chudnutie obezita

V niektorých prípadoch je obezita spôsobená chorobou. U žien je to napríklad syndróm polycystických vaječníkov. Ľudia s depresiou alebo ľudia so zníženou funkciou štítnej žľazy môžu mať tiež vyššiu hmotnosť. Samozrejme, väčšina obéznych ľudí je pravdepodobne zdravá, ale nemôžete ich všetkých hádzať do jedného vreca.

Menej jesť, viac sa hýbať

Chudnutie je o kalorickom deficite. A pre zdravých ľudí môže táto rada dokonca fungovať. Nie však pre ľudí, ktorí majú vážne problémy s hmotnosťou. V takom prípade môže človeku s jeho problémom pomôcť len odborník. Možno za to bude chcieť zaplatiť, ale táto investícia sa jednoznačne oplatí.

Sacharidy vytvárajú tuk

Mnohí vyznávači keto alebo nízkosacharidovej diéty považujú sacharidy za kryštalické zlo. V skutočnosti ich však naše telo potrebuje na normálne fungovanie. Najmä ak pochádzajú napríklad z celozrnných potravín, ktorých konzumácia je vnímaná ako žiaduca. Iná vec sú však pridané cukry, ktorým by sme sa mali vyhýbať.

Tuk vytvára tučné telo

chudnutie tuky

Aj tuk je potrebný k životu. Nezabúdajme, že sa v ňom rozpúšťajú niektoré dôležité vitamíny. (D, E, K, A) Ak teda nebudete jesť tuk na kilá, ale budete ho používať striedmo, nemali by ste mať problém s priberaním.

Raňajky sú dôležité pre chudnutie

Táto otázka je tak trochu chyták, pretože ľudia, ktorí raňajkujú, majú pravdepodobne lepší životný štýl. Nie je to však pravidlo. Okrem toho raňajky nenakopnú váš metabolizmus do vysokých otáčok. Dávajte si preto pozor, koľko a čo počas dňa zjete.

Na vine je fast food

Nie všetky jedlá rýchleho občerstvenia sú zlé. Prakticky v každej reštaurácii rýchleho občerstvenia nájdete aspoň jedno jedlo, ktoré by sa (s prižmúreným okom) dalo označiť za zdravšie. Existujú aj reťazce, ktoré ponúkajú zdravé potraviny. Ak si nákupy dobre premyslíte, môžete byť pokojní.

Diéty na chudnutie fungujú

Mnohé drastické diéty nefungujú, pretože spomaľujú metabolizmus. Navyše počas nich môžete stratiť svaly a vodu. Po návrate do normálneho rytmu sa telo zvyčajne oveľa viac napĺňa tukom. A tak vzniká jojo efekt.

Silnejší ľudia sú chorí a chudí zdraví

To však v žiadnom prípade nemusí byť pravda. Napríklad ženy, ktoré extrémne cvičia a majú málo telesného tuku, môžu stratiť menštruačný cyklus. Môžu mať aj psychické problémy spôsobené neustálym strážením tela.

Diétne potraviny pomáhajú pri chudnutí

Ani to nie je pravda, pretože to, že je niečo diétne, neznamená, že toho môžete jesť neobmedzené množstvo.

Aké mýty o chudnutí najčastejšie počúvate?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/nutrition/top-12-biggest-myths-about-weight-loss – 12 najväčších mýtov o chudnutí(anglicky)

 

Vložiť komentár