Pomôžu len 2 polievkové lyžice jablčného octu denne zhodiť kilá?

Schudnúť niekoľko kilogramov tuku sa niekedy zdá ako príliš náročná úloha. Preto mnohí ľudia hľadajú vedľajšie spôsoby, ako si to uľahčiť. Je dobrým riešením pravidelná konzumácia dvoch polievkových lyžíc jablčného octu?

Jablčný ocot je veľmi obľúbená zložka, ktorá si získala popularitu v kozmetickej a zdravotnej starostlivosti, ale napríklad aj ako ekologický čistiaci prostriedok pre domácnosť. Niektorí ľudia mu dokonca dôverujú natoľko, že ho používajú ako pomôcku pri chudnutí.

Ale nie sú to len veľké oči? Je pravidelná konzumácia 1-2 polievkových lyžíc jablčného octu bezpečná? A môže skutočne podporovať chudnutie, ako sa hovorí?

Na všetky tieto otázky sa pokúsime odpovedať nižšie.

Jablčný ocot ako zázrak na chudnutiejablčný ocot na chudnutie

Jablčný ocot je tekutina, ktorá prechádza dvoma krokmi fermentácie. Nakrájané jablká sa najprv zmiešajú s kvasinkami, ktoré premenia cukor na alkohol. Potom sa do jabĺk pridajú baktérie, ktoré premenia alkohol na kyselinu octovú. Tento proces trvá približne jeden mesiac.

Ľudia ho používajú najmä preto, že jeho mierna konzumácia môže mať pozitívny vplyv na chudnutie. Ale nie tak, ako ocot spaľuje tuk. Jablčný ocot môže mať dobrý vplyv na zníženie hladiny cukru v krvi, zlepšenie metabolizmu alebo chuti do jedla. Ktoré spoločne môžu viesť k tomu, že budete štíhlejší.

Jablčný ocot a jeho dávkovanie

Jablčný ocot je stále ocot. Preto musíte myslieť na bezpečné používanie. Pre zdravého človeka sa za bezpečné množstvo považuje 1-2 polievkové lyžice jablčného octu. (V prepočte 15 ml a 30 ml.)

Rozdiel medzi skupinami, ktoré užívali 1 alebo 2 polievkové lyžice jablčného octu počas trvania štúdie, nebol veľký. Prvá skupina schudla v priemere 1,2 kg a druhá 1,7 kg. Kontrolná skupina bez octu pribrala za celé obdobie 0,4 kg.

Ak užijete príliš veľa jablčného octu, môžete si všimnúť:

  • Vyprázdňovanie žalúdka po dlhšom čase (čo môže byť komplikácia, najmä u pacientov s cukrovkou)
  • Nevoľnosť
  • Tráviace problémy
  • Úbytok kostnej hmoty
  • Nízke hladiny draslíka v tele
  • Erózia zubnej skloviny
  • Pálenie pokožky po kontakte s octom
  • Interakcie s niektorými liekmi (lieky na cukrovku, lieky na zníženie draslíka v krvi, diuretiká…)

Z tohto dôvodu sa neodporúča začať túto metódu chudnutia bez vedomia lekára. Ocot by ste tiež nemali užívať dlhodobo, ale maximálne niekoľko týždňov. (V uvedenej štúdii sa skúmal účinok jablčného octu počas 12 týždňov.)

Niekedy užívanie jablčného octu nestačí…

jablčný ocot uživanie

Ako vidíte, ani jablčný ocot nemusí byť tou správnou voľbou na podporu chudnutia. A dokonca ani sama o sebe často nerobí zázraky. Vždy sa musíte hýbať, spať a mať kvalitnú stravu bohatú na vitamíny, minerály a ďalšie dôležité látky pre telo.

Ak neviete, ako začať s novým životným štýlom, skúste domáce cvičenie. Na YouTube je nespočetné množstvo českých a cudzojazyčných videí, ktoré sú úplne zadarmo. Vyberte si teda cvičenie, ktoré sa vám najviac páči. Zmeny v jedálničku by ste mali robiť skôr postupne. Inak s nimi nevydržíte.

Čo si z toho môžete vziať?

jablčný ocot výhody

Chudnutie je proces, ktorý si vyžaduje veľkú dávku sebadisciplíny. Z vlastnej skúsenosti vieme, že na začiatku môže byť ťažké urobiť zmeny. Budete mať aj dni, keď sa vám nebude chcieť hýbať vôbec.

Ale myslite na to, že keď raz prekonáte túto nechuť aj pri cvičení, ktoré trvá 10-20 minút, budete na seba hrdí. Nakoniec zistíte, že zdravý životný štýl sa stal pravidelným zvykom a automaticky začnete pracovať aj na zlepšení svojho stravovania.

Potom si môžete dať zelenú kávu len kvôli chuti. Rovnako ako jablčný ocot, ktorý sa pridáva do šalátovej zálievky. Nebudete očakávať, že tieto chudnutie zázraky dosiahnuť niečo, čo je do značnej miery závisí na vašej aktivite a odhodlanie.

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/nutrition/apple-cider-vinegar-weight-loss – Pomáha jablčný ocot pri chudnutí? (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/apple-cider-vinegar-side-effects – 7 vedľajších účinkov jablčného octu (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/how-to-lose-weight-as-fast-as-possible – Ako rýchlo schudnúť (anglicky)

Vložiť komentár