Čo na nafúknuté brucho? Skúste upraviť svoj jedálniček a športovať

Nafúknuté brucho nielenže opticky pridáva kilá navyše, ale spôsobuje aj nadúvanie. To je často zdrojom mnohých trápnych momentov. Ale čo ak nejde o to, že ste raz zjedli šošovicu, ale denne sa trápite s nafúknutým bruchom? Môžete s tým niečo urobiť?

Nafúknuté brucho nie je vôbec príjemné. Hlavne preto, že nám spôsobuje veľa nepohodlia a naše oblečenie vyzerá menšie, než by v skutočnosti malo byť. Čo však robiť, ak ste vyskúšali všetky druhy pastiliek z lekárne, ale keď ich prestanete užívať, problém sa objaví znova?

Čo spôsobuje nadúvanie?

Najlepšie je úplne zmeniť svoj životný štýl. 

Čo spôsobuje nadúvanie?

Nadúvanie brucha má mnoho rôznych príčin. Aj keď nie je ľahké nájsť svoj špecifický spúšťač, aspoň budete vedieť, na aké faktory sa vo svojom živote zamerať.

Negatívny vplyv na brucho v tomto ohľade je:

  • Nevhodné potraviny (napríklad strukoviny, ktoré boli aj zle pripravené)
  • Ochorenie (napríklad Crohnova choroba alebo iné ochorenie tráviaceho traktu)
  • Príliš veľa soli v strave
  • Príliš veľa sacharidov
  • Prejedanie sa

A mnoho ďalších faktorov.

Keďže často nemôžete sami zistiť, že ste chorí, vaše prvé kroky by mali viesť do ordinácie lekára, ktorý vykoná sériu všetkých potrebných vyšetrení a testov, ktoré odhalia, či sa musíte začať liečiť. Odporúčame vám, aby ste tento krok nevynechali.

Tipy a triky, ako sa zbaviť nadúvania

Ak sa ukáže, že vám nič vážne nehrozí, mali by ste pracovať na kvalite svojho životného štýlu. Je celkom možné, že robíte niečo, čo podporuje nadúvanie brucha.

Cvičenie

ako sa zbaviť nafúknutého brucha

Jedným z tipov, ktorý má pomerne rýchly účinok, je cvičenie. Keďže nie vždy máte čas alebo náladu na športovanie, skúste sa ísť aspoň na krátku prechádzku. Prípadne vyskúšajte niekoľko jogových pozícií.

Pohyb má pozitívny vplyv na pohyb čriev. Tým sa zlepší vaše trávenie. Môže tiež uvoľniť plyn v črevách, ktorý dodáva bruchu objem.

Masáž brucha

Ďalšou pomerne rýchlou úľavou je špeciálna masáž brucha, ktorú si môžete urobiť doma. Stačí dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Predovšetkým musíte používať celú dlaň a nevyvíjať príliš veľký tlak na brucho. Ak sa vám nepáči trenie, použite špeciálny olej na masáž brucha. (V niektorých obchodoch sú k dispozícii oleje tohto typu pre dojčatá a malé deti.) Masáž brucha by nemala za žiadnych okolností bolieť. Ak sa tak stane, zastavte sa a vyhľadajte pomoc.

Teplý kúpeľ

nafúknuté brucho cvičenie jedalničok

Určite neurobíte nič zlé, ak sa namočíte do vane a doprajete si relaxačný kúpeľ. To by malo znížiť stres a zlepšiť trávenie.

Pite vodu

Z dlhodobého hľadiska sa oplatí piť viac vody. To by malo nahradiť najmä šumivé a iné bublinkové nápoje, ktoré môžu spôsobovať plynatosť. Okrem toho môžu k nadúvaniu prispievať aj sladké nápoje, ktoré obsahujú cukor. Ak nemáte radi samotnú vodu, pridajte do nej kúsok uhorky, bylinky alebo niekoľko kúskov čerstvého ovocia.

Zvýšte príjem vlákniny

Vláknina je veľmi dôležitá pre normálne trávenie. Väčšina z nás ho však konzumuje veľmi málo. Preto sa snažte zvýšiť príjem čerstvého ovocia, zeleniny, správne pripravených strukovín alebo konzumácie ovsených vločiek a iných obilných výrobkov.

Nežujte žuvačku

Hoci to môže byť upokojujúce, prehĺtate oveľa väčší objem vzduchu. To sa potom odrazí na objeme vášho brucha. Ak musíte, pokúste sa trochu znížiť počet žutí.

Aké tipy na nadúvanie poznáte?

Zdroje informácií

https://www.webmd.com/digestive-disorders/ss/slideshow-bloating-reasons – Príčiny nadúvania (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322525 – 8 tipov, ako sa zbaviť nadúvania (anglicky)

Vložiť komentár