Reverzná diéta: Vyhnite sa jojo efektu

Každý vie, že ak chce schudnúť, mal by znížiť príjem kalórií. Nie drasticky, ale udržateľným spôsobom. Ale čo ak myslíte na jedlo, ale váha sa nezmenšuje? Možno by mohla pomôcť reverzná diéta. Aký je postup? A má špeciálnu diétu?

Chudnutie je pre mnohých ľudí veľmi komplikované. Možno kvôli predchádzajúcim snahám o chudnutie, ktoré viedli len k jojo efektu a narušenému metabolizmu. Mnohí ľudia preto môžu mať pocit, že nemajú nárok na žiadne zníženie hmotnosti a musia sa naučiť žiť s vysokou hmotnosťou, ktorá ich predurčuje k ťažšiemu nakupovaniu oblečenia, nižšiemu sebavedomiu a vleklým zdravotným problémom.

Opak je však pravdou. Odpoveďou na vaše otázky by mohla byť reverzná diéta, čo je taká diéta po diéte. Získal veľkú popularitu, najmä medzi kulturistami, ktorí túžia po správnych svaloch. Môžu ho však používať aj bežní smrteľníci, ktorí nemajú ambície súťažiť v disciplíne bikini fitness.

Ako to funguje?

Čo je to reverzná diéta?čo je to reverzná dietá

Reverzná diéta funguje na princípe, že v priebehu diéty pomaly pridávate do stravy viac kalórií. V podstate je to úplný opak toho, čo sa odporúča v tradičných diétach na chudnutie.

Cieľom je zrýchliť metabolizmus, ktorý mohol byť poškodený predchádzajúcim znížením príjmu kalórií. Niektorí ľudia tiež tvrdia, že toto cvičenie vedie k vyššej hladine energie a zníženiu hladu.

Ako na to?

Aby reverzná diéta fungovala, musíte poznať správny postup, bez ktorého jednoducho nebude fungovať.

Základom tejto diéty je, že každý týždeň pridáte do svojho jedálnička 50-100 kalórií nad svoj limit, ktorý je stanovený na základe toho, koľko kalórií vaše telo potrebuje na udržanie aktuálnej hmotnosti. Tento interval trvá 4 až 10 týždňov.

ako na reverznů dietů

Funguje to naozaj?

Je zrejmé, že táto prax môže u ľudí vyvolať veľa otázok. Najmä tie, ktoré sa zameriavajú na to, či podobný postup chudnutia môže skutočne fungovať.

Ak si chcete naliať čistého vína, dôkazov o tom, že reverzná diéta naozaj funguje, je skôr viac ako menej. Na druhej strane je pravda, že pôst môže mať negatívny vplyv na hormóny, ktoré indikujú hlad. Pravidelný príjem by ich mohol dostať pod kontrolu, čo by malo zabrániť záchvatom prejedania, počas ktorých zjete všetko, čo vám príde pod ruku. Pravdepodobne vám nemusíme hovoriť, že práve to vás vystavuje riziku priberania.

Nevýhody reverznej diéty

Pre niektorých ľudí má zmysel dodržiavať reverznú diétu. Musíte však mať na pamäti, že ani reverzná diéta nie je úplne bez rizika.

Medzi hlavné nevýhody patria:

  • Podceňovanie kalorického príjmu (mnohí ľudia majú problém správne odmerať jedlo s 50-100 kalóriami; podľa dostupných zdrojov mali jedlá testovaných osôb v priemere 259 kalórií)
  • Prílišná orientácia na kalórie (v extrémnych prípadoch môže viesť k posadnutosti alebo dokonca k poruche príjmu potravy).
  • Nedostatok vedomostí

Povedzte NIE radikálnym diétam

Nevýhody reverznej diéty

Ako vidíte, reverzná diéta nie je pre každého. Nie je tiež isté, či je pre človeka bezpečný za každých okolností. (Na tieto údaje si budeme musieť pravdepodobne ešte chvíľu počkať.) Ale jedna vec je z tohto článku veľmi jasná.

Najväčšie problémy si spôsobíte tým, že sa rozhodnete držať skutočne radikálnu diétu, ktorá vedie k drastickému zníženiu denného príjmu kalórií. (Oveľa menej ako je príjem kalórií, ktoré vaše telo potrebuje na prežitie.)

Z tohto dôvodu sa oplatí chudnúť pomaly, ale zdravo. Stačí urobiť niekoľko malých zmien v jedálničku a pridať k nemu ďalšie. V prvom rade sa pokúste vylúčiť sladený čaj a kávu a pitie sladkých limonád. Alkohol môže tiež dosť radikálne ovplyvniť váš príjem kalórií. Ľahké cestoviny nahraďte zeleninovými alebo celozrnnými cestovinami. (Sú už dostupné v bežných obchodoch.) Nie je na škodu zvýšiť príjem kvalitných bielkovín.

Skúšali ste niekedy reverznú diétu? Ak áno, čo si o tom myslíte?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/nutrition/reverse-dieting – Reverzná diéta: čo je to a môže pomôcť pri chudnutí? (anglicky)

https://www.health.com/diets/reverse-diet – Všetko o reverznej diéte (anglicky)

Vložiť komentár