Nízkosacharidová diéta (low-carb diéta)

Jedným z najväčších trendov dneška je low-carb dieta. Okrem toho, že sa dá prevádzkovať dlhodobo dietářům prináša veľa zaujímavých výhod, kvôli ktorým sa oplatí o nej začať premýšľať. V dnešnom sprievodcovi nízkosacharidovú diétou si skúsime odpovedať na všetky dôležité otázky, ktoré by vás v súvislosti s ňou mohli zaujímať.

Lowcarb diéta, low-carb alebo tiež nízkosacharidová diéta je stravovacie smer, ktorý sa sústredí na cielené znižovanie sacharidov a škrobov v strave. Vzhľadom k tomu, že sú obyčajným zdrojom energie a nemajú pre naše telá prakticky žiadnu výživovú hodnotu je nahrádza kvalitný zeleninou, tuky a rôznymi typmi bielkovín.

pexels photo 141815

Aj keď je jedálniček nízkosacharidové diéty trochu štedrejší, než je tomu u podobne obľúbené keto diéty, ľuďom, ktorí sú zvyknutí na neustály príjem čokolády, pečiva a tort môže spôsobiť menšie šok.

Oplatí sa zaťať zuby a vydržať?

Poznáte nízkosacharidovú diétu?

pexels photo 3375263

Ako už bolo povedané v úvode, hlavnom pravidlom jedálnička nízkosacharidové diéty je vyčiarknutie sacharidov a škrobov a ich náhrada zeleninou, bielkovinami a v neposlednom rade zdravým tukom. Okrem toho, že vaše telo získa vitamíny a minerálne látky, ktoré sú obsiahnuté v mäse a v rastlinnej strave nepríde o aktívnu svalovú hmotu.

Tým, že telu nedávame škroby a cukor ho navyše nútime k tomu, aby začalo využívať uložené zásoby a tým pádom prispelo k odbúraniu tuku. Rad ľudí sa k jedálničku nízkosacharidové diéty obracia aj preto, že môže mať vplyv na prevenciu, či úpravu niektorých zdravotných problémov.

Jej prínos pre naše telo

Nízkosacharidová diéta skutočne môže upraviť niektoré procesy v tele a tým pádom vylepšiť kvalitu ľudského života. (Na druhej strane to neznamená, že nemá žiadne riziká.)

Low-carb diéta sa najčastejšie spája s:

  • Redukciou pocitu hladu
  • Pomerne rýchlym chudnutím (minimálne v prvých fázach programu)
  • Efektívnejším chudnutím brucha
  • Vyššia hladinou dobrého cholesterolu v krvi
  • Redukciou krvného cukru
  • Možným poklesom krvného tlaku
  • Možným znížením zlého cholesterolu v krvi
  • Prevenciou obezity

V niektorých prípadoch sa k nasadeniu low-carb diéty pristupuje aj pri liečbe niektorých porúch v mozgu. Vzhľadom k jej veľkému, avšak doteraz neprobádanému potenciálu aktuálne prebiehajú štúdie, ktoré sa snažia zistiť všetky jej účinky. Tie by mohli byť vítanou podporou liečby Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby.

photo 1588580261949 f17eacb905c9

Výhody a nevýhody

Okrem chudnutie a prevencia niektorých civilizačných chorôb môžete ťažiť aj z ďalších možných účinkov, ktoré dodržiavanie nízkosacharidové diéty na vaše telo má. Niektorí ľudia tvrdia, že sa im po vysadení sacharidov a škrobov vylepšila pleť. Ďalšie zasa uvádzali, že sa im podarilo zlepšiť časté migrény.

Na druhú stranu, musíte sa dlhodobo vzdať svojich obľúbených pochúťok a začať sa v jedle trochu strážiť. Úplne na začiatku sa budete zrejme potýkať aj s keto chrípkou, počas ktorej telo vyžaduje svoj pravidelný príjem cukru. Zvýšený obsah bielkovín v strave tiež spôsobuje zlý dych, alebo zápchu. Do ničoho sa nepúšťajte ani v prípade, že ste tehotná, alebo dojčiaca žena, dieťa, senior alebo chronicky chorý človek. (Nadmerný príjem bielkovín môže v niektorých prípadoch negatívne ovplyvniť zdravie vašich obličiek.)

Vzorový jedálny lístok na 7 dní

photo 1547496502 affa22d38842

Jedálniček nízkosacharidové diéty je veľmi pestrý. A to aj napriek tomu, že v ňom dochádza k obmedzeniu niektorých typov potravín. O tom sa môžete ostatne presvedčiť v nižšie priloženom jedálničku na týždeň, ktorým sa môžete inšpirovať vo vašom bežnom živote.

Pondelok: Nízkosacharidové smoothie s čučoriedkami; Cuketový šalát s vlašskými orechmi; Nízkosacharidová musaka

Utorok: Nízkosacharidová ovsená kaša; Vaječná omeleta s paradajkami, olivovým olejom a bazalkou; Gratinovaná brokolica a karfiol s klobáskou

Streda: Fritt so špenátom; Tuřínové karbonátky s avokádom; Cuketové špagety s krémovou omáčkou a lososom

Štvrtok: Nízkosacharidová kokosový krém s jahodami; Šalát s kuracím mäsom; Krevety v krémovej omáčke na toskánsky spôsob

Piatok: Hubová omeleta; Šalát s brokolicou a so smaženú kelom; baklažánová pizza

Sobota: Baklažánová zmes s bylinkami s volským okom; Cuketové lodičky s mletým mäsom a syrom; Krémové rizoto s karfiolom a hubami

Nedeľa: Nízkosacharidové palacinky s čučoriedkami a šľahačkou; Syrová omeleta; Low-carb lasagne

Rad ľudí si miesto raňajky obľúbila nepriestrelnú kávu, do ktorej príde trocha masla. Kto potrebuje zladiť, ten môže siahnuť po umelých sladidlách Xylitol a Erytritol, ktoré dokážu plnohodnotne nahradiť bežne používaný cukor.

Máte s nízkosacharidovú low-carb diétou nejakú vlastnú skúsenosť? Budeme radi, keď nám ju napíšete do komentárov pod článkom.

 

Vložiť komentár