5 najlepších domácich pomôcok na cvičenie

Po vyhlásení výnimočného stavu sme prišli o skupinové cvičenia a telocvične. Keďže nevieme, ako dlho to ešte bude trvať, musíme sa uspokojiť s domácim cvičením. Aby sme maximalizovali jeho účinky, pozrieme sa na cvičebné pomôcky, ktoré budú užitočné.

Každý, kto sa konečne odhodlal k zmene stravovania a zdravšiemu životnému štýlu, musí byť z tejto situácie poriadne vytočený. Po všetkom úsilí, po ktorom sa začali prejavovať prvé výsledky (napríklad štíhlejšie brucho alebo lepšia postava po pôrode), musel nečakane skončiť.

Existujú v podstate len dve možnosti, ako to dopadne. Buď podľahnete frustrácii z obmedzeného životného štýlu a všetkým negatívnym správam a začnete sa prejedať. Alebo nájdete spôsob, ako začať cvičiť doma. Nie je to síce to isté ako cvičenie na drahom cvičebnom stroji, ale so správnymi nástrojmi si udržíte pekné telo, kým sa nebudete môcť vrátiť k svojej pôvodnej rutine.

V nasledujúcich odsekoch sa budeme venovať 5 tipom, čo si čoskoro zaobstarať.

Cvičenie doma

Domáce cvičenia možno vykonávať rôznymi spôsobmi v závislosti od vašich preferencií a potrieb. Sledujte voľne dostupné videá a cvičte jogu, pilates alebo aerobik. Naopak, silový tréning s vlastnou telesnou hmotnosťou je vhodný na budovanie svalovej hmoty.

To však nemusí byť vždy riešením, pretože pre skutočne športovo založených jedincov je to príliš jednoduché. Preto môžu mať oprávnený pocit, že si to musia nejako významne sťažiť, aby sa posunuli ďalej.

5 najlepších domácich cvičebných zariadení, do ktorých sa oplatí investovať peniaze

Kettlebell

pexels content pixie 2836961 scaled

Kettlebell je špeciálny druh činky, ktorý sa najviac podobá delovej guli s rukoväťou. (V angličtine je názov odvodený od čajníka.) V skutočnosti však nejde o západný vynález, ale o zariadenie, ktoré pochádza z Ruska. (Tam sa označuje ako bulina alebo girja.)

Keďže kettlebell sa dodáva v rôznych veľkostiach a hmotnostiach, možno ho používať pri silovom tréningu na posilnenie tela a budovanie fyzickej sily. Dobrým príkladom použitia kettlebell je ruský twist, ktorý posilňuje brucho.

Cvičebná podložka

Či už si chcete zacvičiť, ponaťahovať sa alebo meditovať, opretie sa o tvrdú zem môže spôsobiť, že vás budú bolieť už aj tak namáhané kĺby. Preto je dobré mať na zemi karimatku alebo špeciálnu podložku na cvičenie, ktorá zníži hluk a trochu zmierni náraz. Zvyčajne ho oceníte aj pri cvičení, ktoré je určené na sedacie svaly a zadok.

pexels pixabay 268101 scaled

Jednoručky

Klasikou všetkých klasík sú jednoručné činky. Tie sa vyrábajú v mnohých veľkostiach, hmotnostiach a prevedeniach. Niektoré sú čisto kovové, iné sú vybavené gumou na pohodlnejšie uchopenie. (Okrem toho, že netlačíte na ruku tak veľmi, je o niečo menej klzká.) Jednoručné činky môžete ťahať pri tréningu paží (v oboch rukách držíte rovnako ťažkú činku a vykonávate sériu cvikov), alebo ich môžete začleniť do cvikov, ktoré zahŕňajú iné časti tela. (Napríklad drepy s činkami.)

Odporové gumy

Odporové pásy môžu byť pre niekoho stará škola, ale faktom je, že cvičenie s gumičkou vám dá zabrať. Gumičky sa vyrábajú v rôznych silách, takže si môžete určiť náročnosť cvičenia (čím silnejšia je gumička, tým väčšiu silu musíte pri cvičení vyvinúť. Tým sa maximalizuje ich účinok.)

Je to dobrá voľba pre ženy a mužov, ktorí už dosiahli slušnú úroveň kondície a chcú posunúť svoje hranice. Cvičebné gumy s menším odporom potom dobre poslúžia ľuďom, ktorí utrpeli zranenie a chcú začať rehabilitovať.

TRX

anastase maragos fG0p4Qh aWI unsplash scaled

Domáci systém TRX je vhodný pre tých, ktorí sú už veľmi skúsení, pretože im pomôže vybudovať silu a zlepšiť koordináciu. (Veľkú úlohu pri cvičení zohráva gravitácia.) Keďže má pôvod v armáde, môžete si byť istí, že vám dá poriadne zabrať aj v rámci domáceho cvičebného programu.

Záver

Každý sa môže ospravedlniť za uzavreté priestory. Preto sa nenechajte odradiť a snažte sa cvičiť doma bez akýchkoľvek problémov. Nakoniec možno zistíte, že máte lepšiu postavu ako kedykoľvek predtým.

Zdroje informácií

https://cs.wikipedia.org/wiki/Bulina – Bulina (česky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Karimatka – Karimatka (česky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jednoručka – Jednoručka (česky)

https://en.wikipedia.org/wiki/TRX_System – TRX (anglicky)

 

Vložiť komentár