Chudnutie po pôrode: Ako sa opäť dostať do formy?

Počas tehotenstva dochádza v tele žien k mnohým zmenám. Okrem toho, že im rastie bruško, ich organizmus sa pripravuje na obdobie dojčenia. Mnohé veci sa po pôrode pomaly vrátia do normálu (napríklad hladina hormónov), ale na niektorých ďalších veciach je potrebné pracovať. Napríklad chudnutie po pôrode. Viete, ako na to?

Mnohé ženy chcú byť po pôrode ako vodnár. Preto mnohí z nich nepríjemne znášajú, že bezprostredne po ňom nestrácajú brucho a nie sú presne takí, ako boli predtým. Bojujú s rozostupom svalov, zavinovaním maternice, jazvou po cisárskom reze alebo väčším apetítom, ktorý im pomáha kompenzovať nedostatok energie zo spánku, stresu a potreby väčšieho príjmu energie počas dojčenia.

Keď si žena zvykne na svoju novú úlohu, chcela by cvičiť a schudnúť, ale kvôli neustálym starostiam o dieťa nemá na seba čas. A kruh sa pomaly uzatvára.

pexels garon piceli 2100341 scaled

Ak bojujete s rovnakým problémom, pomocou týchto tipov a trikov môžete ľahko zvládnuť chudnutie po pôrode.

Trápia vás kilá navyše?

Tehotenstvo je iný stav. Doslova. Jedlo, ktoré ste predtým nemohli vystáť, ste si dopriali na kilá a jedlo, ktoré vám predtým chutilo, teraz ani necítite. Niektoré ženy napadol vlčí hlad, ktorý ich núti jesť za dvoch. A iní žili na vode a suchých rožkoch, pretože im bolo stále zle.

Hneď na úvod je potrebné povedať, že nie všetky prírastky hmotnosti možno pripísať tuku. Pomaly rastúce dieťa niečo váži, maternica sa zväčšuje a v tele je tiež viac vody. (Len si spomeňte, ako vám opuchli ruky a členky.)

Vaše telo si však samozrejme ukladá aj tuk, ktorý môže využiť počas dojčenia. (Ide o energeticky náročnú činnosť, takže matka nesmie hladovať.)

Ako schudnúť po pôrode

pexels kristina paukshtite 3270224 scaled

Najprv si uvedomte, že ste tehotná bez niekoľkých týždňov už takmer rok. Bolo by teda hlúpe predpokladať, že schudnete za týždeň ako špičkové celebrity. Samozrejme, niektoré ženy sú k tomu náchylné, ale v populácii sú v menšine.

Vzhľadom na situáciu musíte byť veľmi opatrní, čo so sebou robíte. Vaše telo môže prejsť do trochu iného režimu a vy musíte dieťa vyživovať. To znamená, že by ste nemali siahať po voľnopredajných doplnkoch (ktoré nemusia byť vhodné pre dojčiace ženy) a mali by ste sa vyhýbať všetkým drastickým diétam.

Myslite aj na:

  • Realistické ciele
  • Pozitívny vplyv dojčenia
  • Monitorovanie príjmu kalórií
  • Zvýšte príjem bielkovín a vlákniny
  • Vhodný spôsob navodenia pohody (namiesto sladkostí si doprajte niečo zdravé)

Diéta pri dojčení

Dojčenie môže mať pozitívny vplyv na chudnutie po pôrode. Z tohto dôvodu by ste sa mali snažiť udržať laktáciu čo najdlhšie. (Príjem kalórií môžete zvýšiť o 500-700 kalórií denne.)

Pokiaľ ide o diéty počas dojčenia, tie sa veľmi neodporúčajú. Keďže ide o náročný proces, váš optimálny príjem kalórií by mal byť približne o 450-500 kalórií vyšší ako za normálnych podmienok. Ako však začať chudnúť? Možno tým, že sa zameriate na tvar svojej každodennej stravy. Samozrejme, ak v tom hrá hlavnú úlohu čokoláda alebo iná kalorická pochúťka, môžete sa staviť na hlavu a aj tak nezhubnete ani kilo navyše.

Ak do svojho jedálnička zaradíte čerstvé ovocie a zeleninu, biely jogurt, celozrnné pečivo a kvalitné mäso a zároveň znížite množstvo príloh obsahujúcich sacharidy (cestoviny, ryža, zemiaky…), budete jesť oveľa viac počas celého dňa, budete sa cítiť lepšie a začnete chudnúť.

Chudnite postupne

pexels anna shvets 4672267 scaled

Napriek tomu po pravdepodobne najväčšom fyzickom výkone vo vašom živote nemôžete začať zneužívať svoje telo obmedzujúcim správaním. (Nanajvýš sa zasekne a bude sa to len zhoršovať.) Na zhadzovanie kíl sa zamerajte pomocou vhodne zvolenej stravy a aspoň trochu aktívneho pohybu. Ideálne je chodiť s kočíkom alebo so šatkou, ak je to pre vás a dieťa pohodlnejšie. Keď dieťa spí, choďte sa tiež pretiahnuť alebo si pustite krátke videá s cvičením, ktoré vám umožnia cvičiť doma. V prípade, že je potomok o niečo väčší a máte zabezpečenú starostlivosť, môžete sa pomaly presunúť do telocvične. Určite však zvážte investíciu do osobného trénera.

Záver

Ani tehotenstvo, pôrod a dojčenie vás nemusia vyviesť z formy. Je len dôležité rešpektovať svoje telo a pochopiť, že sa istý čas bude správať inak, ako ste zvyknutí. Ak to nepreháňate, uvidíte, že sa čoskoro opäť ocitnete vo svojej koži.

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/nutrition/weight-loss-after-pregnancy – 16 tipov, ako schudnúť po pôrode (anglicky)

https://www.livescience.com/53768-how-to-lose-weight-after-pregnancy.html – Najlepšie spôsoby, ako stratiť tehotenské kilá (anglicky)

https://www.healthline.com/health/parenting/how-to-lose-weight-while-breastfeeding – Ako schudnúť počas dojčenia (anglicky)

 

Vložiť komentár