Zelená káva na chudnutie: aké sú jej účinky?

Ak sa zaujímate o chudnutie a zdravý životný štýl, možno ste prepadli trendu pitia zelenej kávy. Údajne má vplyv na chudnutie a celkové zdravie. Ale môže niečo také naozaj fungovať? Práve na to sa dnes pokúsime spoločne pozrieť.

Ľudia, ktorí chcú schudnúť, sú schopní urobiť pre zníženie hmotnosti takmer čokoľvek. No, možno okrem toho, aby ste začali zdravo jesť a cvičiť. Namiesto toho sa upínajú na zázračné potraviny a nápoje, ktoré im sľubujú stratu niekoľkých centimetrov v páse takmer bez práce.

pexels igor haritanovich 1695052 scaled

Nie vždy je však rozumné odsúdiť potravinu alebo tekutinu vopred. Existujú látky, ktoré môžu mať pozitívny vplyv na zrýchlenie metabolizmu. Spomeňte si napríklad na kofeín alebo zelený čaj. (Niektorí ľudia neznášajú ani štipľavú papriku.)

Vzhľadom na to, že zelená káva je tiež káva, je možné, že by mohla v niečom prekonať kávu, ktorú nám každé ráno pripravuje kávovar?

O tom budeme čoskoro hovoriť.

Je zelená káva naozaj zázračná?

coffee geek pWYvUA251OU unsplash scaled

V prvom rade by sme mali vedieť, čo je vlastne zelená káva. (Mnohí ľudia si myslia, že ide o špeciálny druh.) V skutočnosti ide o úplne normálnu kávu, ktorá je zelená, pretože nebola pražená. To sa odráža na jeho vzhľade aj jemnejšej chuti.

Možným dôvodom, prečo si zelená káva získala takú veľkú popularitu, je skutočnosť, že niektoré cenné látky z kávy sa strácajú počas procesu praženia. Pri varení sa z neho môžu stratiť vitamíny a iné cenné látky.)

Účinky zelenej kávy

O účinkoch zelenej kávy sa hovorí toľko, že sa musíme pozrieť na niektoré body. Výsledky vás pravdepodobne prekvapia.

Zelená káva môže:

 • Zníženie rizika cukrovky
 • Zníženie rizika kardiovaskulárnych ochorení
 • Nastavenie krvného tlaku

Diskutuje sa o ňom aj v súvislosti s možnou prevenciou niektorých ochorení nervového systému. Zelená káva však nefunguje u každého rovnako. Okrem toho nie všetky jeho účinky boli spoľahlivo potvrdené vedeckým výskumom. Zelená káva môže mať na človeka aj niekoľko negatívnych účinkov.

Môžeme sa s vami stretnúť:

 • Nervozita
 • Nespavosť
 • Zvýšený tlak
 • Úbytok vápnika z kostí

Ako teda vidíme, pitie zelenej kávy rozhodne nie je pre každého. Pre istotu by sme vám určite odporučili, aby ste sa o tom najprv poradili so svojím praktickým lekárom. Najmä ak ste žena po menopauze alebo máte celoživotný problém so vstrebávaním vápnika do kostí (vo všetkých týchto prípadoch vám môže hroziť osteoporóza, ktorá je hlavným vinníkom straty kostnej hmoty. Zelená káva by mohla tento proces urýchliť.)

Ide o podvod?

Áno aj nie. Zelená káva môže v malom percente prípadov pozitívne ovplyvniť zdravie človeka. Na chudnutie však nemá prakticky žiadny vplyv.

Potvrdili to aj vedecké štúdie, ktoré však u ľudí neboli jednoznačné. (Zelená káva na chudnutie fungovala len na myšiach.) Z tohto dôvodu sa neodporúča siahnuť po nej, keď chcete schudnúť.

Namiesto toho stavte na:

 • Zdravá strava
 • Zvyšok
 • Dostatok cvičenia
 • Pravidelné preventívne prehliadky u lekára (za nárastom hmotnosti môže byť vážne ochorenie).

pexels anna shvets 4482936 scaled

Ako ho pripraviť

Ak sa vám nechce venovať čas príprave nápoja, môžete vyskúšať zelenú kávu vo forme doplnkov stravy.

V prípade, že vám to nevadí, zakúpte si ho buď porciovaný vo vrecúškach (pripravuje sa prakticky rovnako ako čaj), alebo v pohári, pričom dávkovanie si budete musieť upraviť podľa návodu na prípravu sami.

Len nezabudnite, že zelená káva je stále káva, takže jej nadmerné užívanie môže spôsobiť množstvo vedľajších účinkov.

Záver

Hoci má zelená káva niektoré pozitívne účinky, sú minimálne v porovnaní s negatívnymi. Určite nemá pozitívny vplyv na chudnutie a môže zhoršiť stav pacientov, ktorí sa liečia na osteoporózu alebo iné ochorenie, ktoré vedie k úbytku kostnej hmoty.

Ak to však nepreháňate, môže to byť zaujímavé spestrenie všedného dňa alebo víkendu.

 

 

Vložiť komentár