Čo je smoothie diéta + 5 receptov

Pitie ovocných aj zeleninových smoothies je spôsob, ako do tela dostať viac vitamínov, minerálov a vlákniny. Ak si však nedáme pozor na to, čo do nich dávame, môžeme do tela dostať veľa sacharidov, ktorých príjem bude mať negatívny vplyv na našu postavu. Preto sa pozrieme na to, na akom princípe funguje smoothie diéta.

Nemáte čas sledovať, koľko ovocia alebo zeleniny ste počas dňa zjedli? Alebo nechcete so sebou neustále nosiť veľké množstvo potravín? V tomto prípade existuje jednoduchá pomoc. Ak môžete, rozmixujte ho a vypite! 

pexels photomix company 103566 scaled

Pri príprave kokteilov však musíte trochu premýšľať. Tie čisto ovocné sú skvelé a chutné, ale tiež plné cukru. To môže byť dôvod, prečo sa vám nedarí schudnúť ani po zmene stravy. Mnohí ľudia tiež veria, že samotné popíjanie ovocných a zeleninových štiav im pomôže rýchlo schudnúť bez toho, aby trpeli hladom alebo nedostatkom energie.

Kde je teda pravda? V nasledujúcich riadkoch to objasníme.

Smoothie diéta na chudnutie a detox

Drew Sgoutas stojí za smoothie diétou a vypracoval 21-dňový plán, počas ktorého ľudia pijú smoothie. Aby to svojim klientom uľahčil, vydal k nej knihu, ktorá obsahuje 36 receptov. Obsahoval aj nákupný zoznam. Okrem iného sa zaoberala takzvaným detoxikačným plánom, ktorý mal počas troch dní nahradiť tri denné jedlá smoothie nápojmi.

Celé to funguje tak, že dve jedlá denne nahradíte smoothies. Tretie jedlo môže byť klasické jedlo, ale odporúča sa pozrieť sa na to, koľko kalórií obsahuje. V rámci diéty je raz týždenne povolený „cheat day“. Je však potrebné dodržiavať pokyny, ktoré jedlá môže stravník počas „cheat day“ jesť.

5 receptov, ktoré musíte vyskúšať

pexels pixabay 434295 scaled

Ak vás predchádzajúce riadky zaujali a chceli by ste smoothie diétu vyskúšať osobne (alebo len chcete zvýšiť svoj denný príjem ovocia a zeleniny), môžete vyskúšať jeden z týchto piatich receptov.

Jahodové smoothie s uhorkou a mrkvou

Budete potrebovať: 1 šálku mrazených jahôd, 1 šálku nakrájanej uhorky bez šupky, 2 polievkové lyžice mrkvovej šťavy (plus trochu do zálohy, ak by sa vám smoothie zdalo príliš husté).

Jahody a nadrobno nakrájanú uhorku rozmixujte v mixéri. Do zmesi pridajte mrkvovú šťavu. Ak sa vám zdá smoothie príliš husté, môžete ho upraviť pridaním 1-2 polievkových lyžíc mrkvovej šťavy navyše.

Jahodové smoothie s banánom a zázvorom

Budete potrebovať: ¼ šálky pomarančovej šťavy, 1 banán, 1 cm olúpaného čerstvého zázvoru, 2 šálky mrazených jahôd.

Jahody a banán spracujte v mixéri. Keď je zmes dostatočne premiešaná, pridajte zázvor a pomarančovú šťavu.

Banánové smoothie so škoricou

Budete potrebovať: 1 šálku vanilkového sójového mlieka, 1 banán, 2 polievkové lyžice arašidového masla, ½ čajovej lyžičky škorice, 1 polievkovú lyžicu medu, 3 kocky ľadu (podľa potreby).

Zmiešajte arašidové maslo s banánom, medom, škoricou a mliekom. Ak chcete smoothie osviežiť, môžete doň pridať kocky ľadu. (Dobrým tipom je však aj banán s ľahkou polevou.)

Zelené smoothie

pexels daria shevtsova 3673762 scaled

Budete potrebovať: 1 vyprážaný banán, 2 hrste špenátu, ½ avokáda, 2 šálky mandľového mlieka bez cukru, 2 odmerky proteínového prášku podľa chuti.

Roztlačte banán s avokádom a špenátom. Potom pridajte mlieko a proteínový prášok a je hotovo.

Tekvicové smoothie s korením

Budete potrebovať: ½ šálky tekvicového pyré, 1 mrazený banán, 1 šálku mandľového mlieka, 1 lyžicu javorového sirupu, ¼ lyžičky vanilky, ¼ lyžičky škorice, ⅛ lyžičky muškátového orieška, ⅛ lyžičky nového korenia.

Všetky prísady spracujte v mixéri a podávajte.

Výhody a nevýhody

Výhodou tohto postupu je, že do seba dostanete väčšie množstvo ovocia a zeleniny. Nápoj si môžete vziať takmer všade so sebou. Nevýhodou je, že sa musíte riadiť nákupnými zoznamami a nemôžete si dopriať nič navyše. Okrem toho ovocie obsahuje veľa cukru, čo chudnutiu neprospieva. Okrem toho môžete trpieť nedostatkom bielkovín, čo môže mať po skončení diéty jojo efekt. (V neposlednom rade neexistujú žiadne vedecké dôkazy o prospešnosti tejto diéty.) Z nášho pohľadu teda platí, že všetko s mierou.

Zdroje informácií

https://www.verywellfit.com/weight-loss-smoothie-dos-and-donts-3495929 – Smoothie diéta: výhody a nevýhody a informácie o tom, ako funguje (anglicky)

https://www.womansday.com/food-recipes/food-drinks/g1632/smoothies-for-weight-loss/ – 27 smoothies, ktoré vám pomôžu schudnúť (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/are-smoothies-good-for-you – Sú pre nás smoothies dobré? (anglicky)

Vložiť komentár