Ako vyzerajú zdravé raňajky? Zabudnite na müsli!

Hovorí sa, že raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. Pravdepodobne preto, že je to prvé jedlo, ktoré nášmu telu dávame po niekoľkých hodinách spánku, keď zvyčajne nič nejeme. Zabudnite však na to, že by ste do svojho jedálnička zakrádali sladké cereálie, ktoré sa na vás usmievajú z pultov obchodov. Namiesto toho vyskúšajte niektoré z nasledujúcich tipov.

Ak by sme telu nedodávali energiu, nemohli by sme vykonávať každodenné činnosti. Na druhej strane, problémom modernej doby je, že si nesledujeme veľkosť porcií, ktoré si dávame na tanier. Okrem toho zvýšená spotreba priemyselne spracovaných potravín vedie k nadmernému príjmu soli a cukru. To má tiež negatívny vplyv na našu štíhlu líniu.

Nemusíte hneď vyškrtnúť zo svojho jedálnička všetko, čo je nezdravé. Na druhej strane, ak si ráno odopriete cereálie, urobíte prvý krok k vytvoreniu zdravších stravovacích návykov, ktoré následne prispejú k štíhlejšej postave.

Čo všetko by vám mohlo pomôcť? Na to sa pozrieme nižšie.

Probiotiká

Jedným z kľúčových faktorov, ktoré ovplyvňujú vašu duševnú pohodu a zdravie, je stav črevnej mikroflóry. Tí, ktorí chcú pre ňu urobiť niečo dobré, by si mali dopriať probiotiká. Buď vo forme fermentovaných potravín a nápojov, alebo vo forme výživových doplnkov, ktoré môžete užívať každý deň. Probiotiká nájdete napríklad v kefíre, bielom jogurte, kyslej kapuste, kombuche a kimči.

Vajcia

Pokiaľ to s vajíčkami nepreháňate, je ich konzumácia žiaduca. Sú dobrým zdrojom bielkovín, ktoré sú dôležité pre nasýtenie a normálnu svalovú hmotu. Ideálne je pripravovať vajcia len s malým množstvom oleja. (Ak sa vám šmýka ruka, použite malú čajovú lyžičku na odmeranie množstva oleja pri varení.) Prípadne dajte prednosť vareným vajíčkam, ktoré môžete pripraviť úplne bez oleja.

Ovsená kašaprobiotika raňajky

Mnohí ľudia nariekajú, že sacharidy sú zlo a mali by sme sa im za každú cenu vyhýbať. V skutočnosti však záleží na tom, aký typ sacharidov si vyberiete. (Sladká šiška je presne ten typ sacharidov, bez ktorých sa vaše telo zaobíde.)

Ovsené vločky majú určite svoje miesto v zdravej strave a môžete z nich pripraviť chutnú kašu. Ak nemáte radi obyčajnú kašu, pridajte do nej čerstvé ovocie, kúsok nastrúhanej horkej čokolády, orechy atď.

Semienka chia

Ak radi experimentujete, na raňajky si môžete dať aj super zdravý chia puding. (Len pozor, aby ste to s množstvom chia semienok nepreháňali. Inak skončíte s tráviacimi ťažkosťami.) Večer namočte semienka chia do vody alebo mlieka. Vložte ich do chladničky a nechajte ich tam cez noc. Tento puding môžete ozdobiť čerstvým ovocím.

Drobné ovocie

čo jest na raňajky

Ideálne je dať si na raňajky hrsť bobuľovitého ovocia, ktoré je nielen plné chuti, ale aj vitamínov a antioxidantov, ktoré bojujú proti voľným radikálom. Zároveň obsahuje veľmi málo kalórií.

Celozrnné pečivo

Dodajte telu energiu výmenou svetlého chleba za tmavý. Nenechajte sa však oklamať farbou chleba, pretože niektorí výrobcovia farbia svoje výrobky karamelom. Z tohto dôvodu si vždy prečítajte etiketu, aby ste jasne videli, koľko obilnín výrobok obsahuje. Celozrnný chlieb je tiež dobrým spôsobom, ako do stravy dostať viac vlákniny.

Oriešky

Nemali by ste zabúdať na zdroje zdravých tukov, medzi ktoré patria orechy. Majte však na pamäti, že by ste to s nimi nemali preháňať, inak sa vám do jedálnička dostane ďalšie množstvo kalórií.

Ako teda vidíte, probiotiká, ktoré by sme mali užívať každý deň, sa dajú kombinovať so širokou škálou ďalších chutných potravín.

Zdroje informácií

https://www.proslim.cz/dietni-snidane/ – Raňajky: Čo jesť a čo nie? (česky)

https://www.healthline.com/nutrition/12-best-foods-to-eat-in-morning – 12 zdravých potravín na raňajky (anglicky)

Vložiť komentár