Chudnutie s výživovým poradcom: Stojí to za to?

Ak neviete, ako začať s chudnutím, existuje dosť veľké riziko, že sa na to hneď od začiatku vyberiete nesprávnou cestou. A tým si škodíte. Ale čo ak je prirodzená zmena stravy nad vaše sily? Potom by vám možno mohol pomôcť odborník na výživu.

O veciach, ktoré robíme každý deň, si myslíme, že ich zvládneme. Dobrým príkladom je čistenie zubov (z techniky a prevedenia ktorého by si nejeden dentálny hygienik mädlil ruky) alebo strava.

Všetci vieme, že keď jeme málo, chudneme. Či nie? Možno, ale často strácame len vodu a svaly pri našom namáhavom úsilí. A keď sa vrátite do normálu, dostaví sa jojo efekt, ktorý len dokazuje, že ste spomalili metabolizmus. Okrem toho máme často problémy s dodržiavaním diét.

čo je výživový poradca

 

Aby ste sa vyhli takýmto chybám a omylom, je niekedy lepšie objednať si služby výživového poradca hneď na začiatku.

Ako to chodí u výživového poradca

Výživový poradca je osoba, ktorá vám môže pomôcť so zdravým chudnutím. (Nezamieňajte si ho s nutričným terapeutom. Musí mať lekárske vzdelanie.) Počas prvej návštevy by s vami mal urobiť rozhovor. Zvyčajne ho zaujíma váš vek, choroby, stravovacie návyky, fyzická aktivita mimo práce atď. (Možno bude chcieť aj podrobný denník toho, čo ste pili a jedli počas dňa pred návštevou.)

Potom by mal zmerať telesný tuk. Ak použije pokročilejšie metódy, program môže vypočítať váš biologický vek, percento vody a svalov v tele a ďalšie údaje, ktoré ukážu, ako na tom ste. Na základe všetkých týchto informácií by vám mal zostaviť jedálniček a prípadne aj cvičebný plán, ktorý budete dodržiavať, aby ste mohli začať chudnúť. Jeho úlohou je tiež kontrolovať výsledky.

výživový poradca výhody a nevýhody

 

Výhody a nevýhody

Medzi jednoznačné výhody prenájmu výživového poradca patrí skutočnosť, že je odborníkom na chudnutie a stravovanie. V porovnaní s vami vám bude vedieť oveľa lepšie poradiť so zložením stravy, s jej objemom a s tým, aby vám nechýbali žiadne dôležité živiny. Môže vás tiež motivovať, aby ste tentoraz naozaj schudli. Práve prostredníctvom vyššie uvedených kontrol, počas ktorých sa zaujíma o priebežné výsledky a o dodržiavanie vypracovaného plánu.

Nevýhodou je, že zaň budete musieť zaplatiť. Takisto sa k vám nemusí vždy správať milo. Najmä ak viete, že ste nedôslední alebo máte sklon porušovať pravidlá. V neposlednom rade budete pravdepodobne musieť chvíľu hľadať vhodného kandidáta. Keďže výživoví poradcovia nepotrebujú lekársky titul, táto oblasť môže priťahovať neskúsených ľudí, ktorí vám môžu svojimi rozhodnutiami ublížiť.

Kedy o tom premýšľať?

kedy pomože výživovy poradca

 

Možno sa neustále presviedčate, že tento druh pomoci nepotrebujete. Ale viete, že často je to len klamanie samého seba.

Výživový poradca vám môže pomôcť, ak:

  • Dlhodobo sa vám nedarí schudnúť
  • Chýba vám motivácia alebo ju ľahko strácate
  • Nevieš, ktorou cestou sa máš vydať
  • Potrebujete priebežnú kontrolu

Výživový poradca je tiež osoba, ktorá vám môže poradiť v ďalších otázkach súvisiacich s udržiavaním hmotnosti. Môže vás inšpirovať k vyskúšaniu nových (zdravších) receptov, poradiť vám, ako nahradiť zložku potravín, ktorá vám spôsobuje alergie, alebo ako znovu naštartovať chudnutie, keď sa spomalilo alebo úplne zastavilo. Investícia do neho má teda zmysel.

Boli ste niekedy u odborníka na výživu? Ak áno, ako ste boli spokojní s výsledkami?

Zdroje informácií

https://cs.wikipedia.org/wiki/Hubnutí – Chudnutie (česky)

https://www.health.com/celebrities/6-things-you-should-know-about-working-with-a-nutritionist-dietitian – 6 vecí, ktoré by ste mali vedieť o výživových poradcoch (anglicky)

https://www.fitday.com/fitness-articles/nutrition/healthy-eating/3-benefits-of-hiring-a-nutritionist.html – 3 výhody spolupráce s výživovým poradcom (anglicky)

 

Vložiť komentár