Kalorické tabuľky: Ako pomáhajú pri chudnutí?

Tí, ktorí chcú schudnúť, by mali mať nižší príjem kalórií. A to sa dá dosiahnuť len dvoma spôsobmi. Buď sa rozhodnete prestať jesť, čo by sme vám neodporúčali, alebo zvýšite svoj energetický výdaj. Na uľahčenie chudnutia sa hodia kalorické tabuľky.

Hovoríme to stále dokola, ale keďže opakovanie je matkou múdrosti, neodpustíme si to ani dnes. Chudnutie nie je jednoduché. Najmä ak má byť zdravá. Každý môže vyradiť kalórie a držať mliečnu alebo cambridgeskú diétu. Výsledkom extrémneho chudnutia je však úbytok svalovej hmoty, jojo efekt a často negatívny vplyv na zdravie.

Ak už máte dosť a máte pocit, že môžete robiť čokoľvek a nič na vás nemá želaný účinok, skúste ísť od lesa a začnite používať kalorické tabuľky v kcal. Zrazu zistíte, že buď jete príliš málo (a šetríte si tak telo na horšie časy), alebo príliš veľa. Bez toho, aby si to uvedomoval.

ako funguju kalorické tabulky

 

Ako však postupovať v praxi?

Ako fungujú kalorické tabuľky

Aby sme mohli čo najlepšie vysvetliť, ako fungujú kalorické tabuľky, musíme sa vrátiť k úplným základom. Telo neustále udržiava všetky druhy procesov. Mohli by sme vymenovať mozgovú činnosť, reguláciu telesnej teploty, trávenie alebo dokonca pumpovanie srdca. (Predstavte si telo ako auto, ktoré potrebuje pravidelne dopĺňať palivo, aby mohlo jazdiť.) Ak ho nemá, nebude fungovať. V extrémnych prípadoch môže dôjsť k úmrtiu v dôsledku nedostatku živín.

Preto existuje tzv. odporúčaný denný príjem živín. Vrátane vody a tekutín. K dispozícii sú kalorické tabuľky a nutričné hodnoty. Podľa nich môžeme zistiť, koľko energie by sme mali prijať zo stravy počas dňa a aké živiny by mali byť v strave zastúpené v akom množstve. Každá potravina, a dokonca aj nápoj, má kalorickú hodnotu, ktorú možno vypočítať. U niektorých je to málo (voda, šalátová uhorka, melón…), u iných veľa (plnotučná šľahačka, tuk, cukor…).

online kalorické tabulky

 

Neznamená to, že by ste mali úplne vyradiť potraviny alebo tekutiny. Na druhej strane, ak si počas jedného dňa doprajete príliš veľa nezdravého jedla, nedodržíte svoj kalorický príjem. Buď teda zjete menej a budete po zvyšok dňa hladní, alebo sa rozhodnete vynechať nezdravé jedlo a namiesto toho si doprajete väčší objem menej kalorických potravín. (Takže zjete viac, ale zároveň schudnete.)

Mobilná aplikácia

Čo to znamená v preklade? Každé jedlo odvážite a zapíšete do online kalorickej tabuľky. V závislosti od zložiek vypočíta celkovú energetickú potrebu jedla alebo celého dňa. Aby to fungovalo, musíte byť úprimní a uviesť pravdivé údaje o veľkosti porcie čokolády, mäsa v tuniakovom šaláte alebo veľkosti a hmotnosti každého zjedeného rožka.

Rozhodne je to však priateľská možnosť. Stačí si stiahnuť aplikáciu do telefónu a môžete začať počítať. Niektoré aplikácie vás dokonca dokážu upozorniť na doplnenie odporúčanej dennej dávky bielkovín a podobne. (S tukmi a sacharidmi ľudia zvyčajne tento problém nemajú.)

Je možné schudnúť bez diét, stačí počítať

chudnutie bez diet

 

Ak budete počítať správne a denne, čoskoro sa naučíte vmestiť do odporúčaného denného príjmu kalórií. Prípadne ho môžete trochu znížiť. To vám pomôže dosiahnuť skutočne postupné chudnutie. (Nehovoríme o 1000 kcal, ale možno o 100-200.) Prípadne môžete schudnúť cvičením. Môže to byť každodenná chôdza alebo cvičenie doma. Možno s pomocou gumičky.

Treba však myslieť na niekoľko vecí. V prvom rade majte na pamäti, že čím menšie je vaše telo, tým menej energie budete potrebovať na udržanie jeho procesov. Preto sa môže stať, že napriek zníženému príjmu prestaneš chudnúť. V takomto čase je dobré kozmeticky upraviť prívod vzduchu. Metóda kalorických tabuliek potom nie je vhodná pre ľudí, ktorí trpia poruchami príjmu potravy.

Záver

Jedlo nie je náš nepriateľ. Často sa nám nepodarí schudnúť len preto, že nemáme ani približnú predstavu o tom, ako kaloricky náročné sú niektoré naše zvyky a zlozvyky. (Čokoládové tyčinky, plnotučné mlieko v káve, steaky…)

Zmyslom počítania kalórií nie je odoprieť si všetko, čo máte radi. Naučíte sa však, ako tieto občasné výkyvy kompenzovať. Vďaka tomu je táto metóda dlhodobo udržateľná.

Máte nejaké osobné skúsenosti s počítaním kalórií? Ak áno, budeme radi, ak nám napíšete do komentárov nižšie.

Zdroje informácií

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kalorie – Kalórie (česky)

https://www.wikiskripta.eu/w/Doporučený_příjem_živin – Odporúčaný príjem živín (česky)

https://www.webmd.com/diet/guide/calories-chart – Kalorické tabuľky (anglicky)

 

Vložiť komentár