Jesť nezdravo a stále chudnúť? Aj to je možné vďaka pravidlu 80/20

Prakticky každý nováčik si myslí, že ak chce dosiahnuť požadované výsledky, musí ísť do nového programu na 100 %. To môže spôsobiť problémy. Pretože je ľahšie nechať sa zviesť. A to môže viesť k zrúteniu celého plánu chudnutia alebo dokonca cvičenia. Preto vám dnes predstavíme trik s názvom pravidlo 80/20.

Zdravý životný štýl s minimom étosu, tukov a pridaných sacharidov je nepochybne žiaduci. Lenže na svete sú okrem ovocia, zeleniny a strukovín aj sladké zemiakové koláče, slané čipsy a bôčik. Ktoré mnohí z nás jedli v čase, keď sa o úprave tela ani neuvažovalo. Preto nám tieto pochúťky často chýbajú.

Sme len ľudia, takže niekedy počas diéty podľahneme volaniu po nezdravom jedle. Čo je často zdrojom ľútosti. Čo nakoniec vedie k túžbe (neúspešne) opustiť nový program chudnutia.

Čo hovorí pravidlo 80/20 o konzumácii zdravých a nezdravých potravín počas zmeny životného štýlu a chudnutia?

Čo je Paretov princíp 80/20?

Čo je Paretov princíp 80/20?

O pravidle 80/20 už niekedy počul takmer každý. Najmä ak sa zaujímate o osobný rozvoj. Paretov princíp možno v skutočnosti aplikovať takmer na všetky ľudské činnosti. Podľa tohto pravidla 80 % dôsledkov pochádza z 20 % príčin. Ak sa na to pozrieme z ekonomického hľadiska, len 20 % produktov podniku môže generovať až 80 % všetkých príjmov. Čo to však znamená v prípade chudnutia?

Pri diéte sa na 80 % zameriava na konzumáciu zdravých potravín. A vo zvyšných 20 % si doprajete nezdravé jedlá, po ktorých vaše srdce túži alebo ktorých sa z nejakého dôvodu nedokážete vzdať. Nový spôsob života bude pre vás oveľa prijateľnejší a príjemnejší. Pretože nebudete mať pocit, že vám niečo chýba.

Ako funguje chudnutie podľa pravidla 80/20?

chudnutie podľa pravidla 80/20

V skutočnosti je to celkom jednoduché. Väčšinou sa zameriavate na to, aby vaša strava pozostávala z nutrične hodnotných potravín. Ktoré sú tiež minimálne spracované. Samozrejme, z času na čas si môžete dovoliť trochu zhrešiť.

Ak by sme sa na to pozreli v číslach, 80 % vášho týždenného jedálnička od rána do večera tvorí 17 zdravých a 4 nezdravé potraviny. Ale samozrejme, veľmi záleží aj na tom, koľko nezdravého jedla zjete. Neznamená to, že si môžete dovoliť zjesť dvojnásobné obedové menu vo vašom obľúbenom fastfoodovom podniku. Ani zjedenie niekoľkých porcií pizze.

Keďže sa pri konzumácii nezdravého jedla necítite zle (pretože viete, že je súčasťou plánu), budete to považovať za menší problém ako zlyhanie raz alebo dvakrát pri reštriktívnej diéte. V takýchto prípadoch majú diéty väčší sklon vzdať sa chudnutia.

Aký jedálniček zvoliť?

80/20 jedálniček

 

Keďže práve čítate tento článok, je vám pravdepodobne jasné, že každá diéta je úplne iná. Človek, ktorého láka keto diéta, sa bude stravovať inak a človek, ktorého láka vegánska alebo stredomorská diéta, sa bude stravovať inak.

Ak sa však zameriame na normálnu (ale zdravšiu) stravu, mala by vyzerať približne takto:

  • Uprednostníte celozrnné výrobky
  • Ovocie a zelenina
  • Chudé mäso
  • Mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku
  • Strukoviny
  • Naopak, obmedzíte nasýtené tuky
  • Rafinované cukry, sacharidy atď.
  • Alkohol
  • Vysoko spracované potraviny

Pokiaľ ide o potraviny, ktoré patria medzi 20 % nezdravých potravín, pozorne ich sledujte. Keďže ide o kalorickejšie potraviny, ak si necháte odtrhnúť ruku, možno po čase zistíte, že pravidlo 80/20 pre vás nefunguje.

Počas 80 % zdravých dní by ste sa mali úplne vyhnúť alkoholu. Nechajte si ju radšej na chvíľu, keď si vyjdete s priateľmi na drink. V ideálnom prípade sa informujte o obsahu kalórií v jednotlivých druhoch alkoholu. Zatiaľ čo prosecco vychádza relatívne dobre, tvrdý alkohol, pivo alebo sladký alkohol môžu byť niekde úplne inde. Možno budete sami prekvapení, koľko energie môžete týmto krokom ušetriť. To sa premietne do toho, ako rýchlo uvidíte prvé výsledky.

Ste fanúšikom diéty 80/20? Alebo sa bojíte, že sa nedokážete udržať na uzde?

Zdroje informácií

https://cs.wikipedia.org/wiki/Paretův_princip – Paretov princíp (česky)

https://www.healthline.com/health-news/does-80-20-diet-actually-help-you-lose-weight – Chudnutie podľa pravidla 80/20 (anglicky)

https://www.verywellfit.com/what-is-the-8020-diet-3495281 – Ako funguje diéta 80/20? (anglicky)

Vložiť komentár