Lahôdkové droždie: Ako ho používať + výhody pre vaše zdravie

Keď sa povie droždie, väčšina z nás si okamžite predstaví kocku v striebornom obale, ktorá sa používa na prípravu kysnutého cesta. Niektorí ľudia si kupujú aj droždie vo vrecúšku. Existuje však aj špeciálne lahôdkové droždie, ktoré sa môže používať pri každodennom varení. Čo by ste o ňom mali vedieť?

Možno ste už počuli o lahôdkovom droždí, ale pravdepodobne ste sa ním bližšie nezaoberali. V poslednom čase však táto zdanlivo nenápadná zložka zažíva boom. S tradičným droždím však nemá veľa spoločného.

Jediné, o čom sa dá v tejto súvislosti hovoriť, je bežný kmeň kvasiniek a čiastočne aj spôsob výroby. A to je všetko.

Čo je to lahôdkové droždie

Obsahuje lahôdkové droždie nejaké vitamíny? Kde si ho môžem kúpiť? A čo sa s ním dá robiť?

Čo je to lahôdkové droždie?

Výživové kvasnice (niekedy nazývané aj LSD) sa používajú pri bežnom varení. Hlavne ako ochucovadlo, pretože svojou chuťou pripomína parmezán. Niektorým môže jeho chuť dokonca pripomínať orechy.

Výživné kvasnice si získali značnú popularitu aj vo vegánskej kuchyni. Hlavne preto, že má veľmi zaujímavé výživové hodnoty.

Čo obsahuje?

V lahôdkovom droždí nájdete bielkoviny, vlákninu a vitamíny skupiny B.

Zdravotné výhody

výhody a benefity lahôdkové droždie

Vegáni a vegetariáni si pochutnávajú na lahôdkovom droždí kvôli dôležitým živinám, ktoré obsahuje. V niektorých prípadoch je obohatený aj o spomínaný vitamín B12, ktorého môžu mať ľudia, ktorí nejedia mäso alebo živočíšne produkty, nedostatok (vždy si však prečítajte zloženie alebo sa opýtajte na zákazníckej linke výrobcu).

Medzi jeho ďalšie výhody patrí:

  • Obsah antioxidantov
  • Podpora imunitného systému
  • Potenciál na zníženie cholesterolu

Dá sa kúpiť tu

Výživové kvasnice sa dajú kúpiť v obchodoch so zdravou výživou a na internete. Po malom prieskume sme zistili, že ho predávajú aj niektoré online drogérie a lekárne. Ako teda vidíte, lahôdkové droždie je veľmi dobre dostupné pre každého, kto má záujem ho používať.

Jeho cena sa líši v závislosti od veľkosti balenia a výrobcu. Zvyčajne však za 100 g lahôdkového droždia zaplatíte približne 2 €.

Tipy, ako ho používať

ako použivať lahôdkové droždie

Aby vám lahôdkové droždie vydržalo, malo by sa skladovať na suchom, chladnom a tmavom mieste. Len tak sa zabezpečí, že nestratí svoju výživovú hodnotu. Mal by byť tiež v dobre uzavretej nádobe, pretože vlhkosť mu tiež nerobí dobre. Ak ho budete správne skladovať, môžete predĺžiť jeho životnosť až na dva roky.

Ak neviete, čo s ním robiť, skúste to:

  • Poprášte ním popcorn
  • Vmiešajte ho do polievky
  • Používajte ho do vegánskych syrových omáčok
  • Použite ho na zahustenie omáčok

Veľkosť porcie sa líši v závislosti od výrobcu. Všeobecne sa však odporúča konzumovať 1-2 polievkové lyžice.

Majte tiež na pamäti, že hoci je lahôdkové droždie ľuďmi veľmi dobre znášané, niektorí ľudia ho nemôžu jesť vôbec. Zvyčajne ide o osoby, ktoré majú alergiu na iný typ kvasiniek.

Máte radi lahôdkové droždie? Ak áno, kde všade ho používate?

Zdroje informácí

https://www.healthline.com/nutrition/nutritional-yeast – Všetko o lahôdkovom droždí (anglicky)

Vložiť komentár