Záhada emocionálneho prejedania: Ako sa ho zbaviť?

Mali ste niekedy zlý deň a dopriali ste si vedro plné zmrzliny, niekoľko zákuskov, čipsov alebo iných potravín na upokojenie? Ak sa to stáva len občas a inak žijete zdravým životným štýlom, nie je to také zlé. Ale čo ak sa pravidelne prejedáte emóciami?

Ľudské telo je skutočne obdivuhodné. Aj keď si to nechceme pripustiť, náš fyzický stav do veľkej miery závisí od toho, ako sme na tom psychicky. Psychika môže spôsobiť hnačku, vracanie a iné tráviace problémy. Prípadne aj nedostatok chuti do jedla. (Určite to poznáte. Keď ste nervózni, stiahne sa vám žalúdok a neprijmete ani malé sústo.)

Veľkým problémom je aj emocionálne stravovanie, ktoré je v súčasnosti, bohužiaľ, dosť rozšírené.

Čo je emocionálne prejedanie

Čo to je? Čo ju spôsobuje? A dá sa tomu zabrániť?

Čo je emocionálne prejedanie?

Všetci ľudia sú počas svojho života vystavení stresu. Môže to byť stres, ktorý pramení z nekvalitných sociálnych vzťahov. Ale môžete mať aj problémy v práci, zdravotné problémy alebo finančné problémy. Tento stres, ktorý spôsobuje nepríjemné pocity, je potom potrebné niečím kompenzovať. Medzi nezdravé spôsoby patrí nadmerné pitie alkoholu a emocionálne prejedanie.

Ľudia sa utiekajú k jedlu preto, lebo sa môžu cítiť prázdni a jedlo ich môže naplniť (aspoň na chvíľu).

ako zastaviť emocionálne prejedanie

Ako to zastaviť?

V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že máte tento problém. Z tohto dôvodu je vhodné, aby ste sa istý čas monitorovali. Ak máte zlý deň alebo sa cítite zle, idete do chladničky? A chodíte tam, pretože ste hladní? Ak nie, máte na danú položku chuť a dokáže vás uspokojiť v obvyklom množstve? Aj keď to môže byť ťažké, keď na tento problém myslíte, bude pre vás oveľa jednoduchšie uvedomiť si, že prežívate stres a v skutočnosti vaše telo nepotrebuje jesť. Preto by pre vás malo byť jednoduchšie vystúpiť z tohto cyklu.

Stres však nezmizne. Prípadne si to bude vyžadovať iný spôsob kompenzácie. Čo sa teda oplatí vyskúšať?

Namiesto cesty do chladničky skúste:

  • Športová aktivita
  • Písanie denníka
  • Čítanie knihy
  • Meditácia
  • Zdravá strava
  • Psychoterapeut alebo psychológ
  • Pracujte na svojom sebavedomí

prevencia emocionálneho prejedania

 

Naopak, úplne nevhodné je upadnúť do poruchy príjmu potravy. Aj keď to tak nevyzerá, ak už došlo k emocionálnemu prejedaniu, nechoďte na toaletu kvôli výčitkám svedomia a nesnažte sa vyvracať už skonzumované jedlo.

Nevhodné je tiež začať fajčiť a piť alkohol. Veľmi deštruktívne je aj hromadenie, ktoré súvisí so závislosťou od nakupovania a promiskuitným správaním.

Tipy na prevenciu emocionálneho prejedania

Emocionálnemu prejedaniu sa dá našťastie celkom ľahko predísť. V prvom rade sa uistite, že ste v psychickej pohode. (To ide ruka v ruke s tým, že si mnohé veci neberiete osobne atď.) Tiež nemôžete jesť to, čo nemáte doma. Preto nekupujte nič, čo by vás mohlo lákať.

Ďalšie triky zahŕňajú:

  • Dobrý pitný režim
  • Pohyb
  • Prevencia nudy
  • Mindfulness
  • Zníženie pitia alkoholu

Aby ste sa cítili dobre, je vhodné pracovať aj na sebe a svojom sebavedomí. Otravuje vás práca? Možno je čas to zmeniť. Nemáte uspokojivý vzťah? Skúste sa poradiť alebo rozísť. Nemáte sa radi? Začnite cvičiť, choďte ku kaderníkovi a skúste obnoviť svoj šatník. (Nudíte sa? Naučte sa nový jazyk alebo vyskúšajte online kurz. Existuje veľa spôsobov, ako zmeniť svoj život. Preto sa nebojte vstať zo svojho miesta.

Trpíte emocionálnym prejedaním? Ak áno, máte nejaké triky, ako tomu zabrániť?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/emotional-eating – Emocionálne prejedanie (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/ways-to-prevent-stress-eating-when-youre-stuck-at-home – Prevencia emocionálneho prejedania (anglicky)

Vložiť komentár