Kalanetika: naozaj funguje? + 3 najlepšie cvičenia

Leto sa rýchlo blíži. A s ním aj čas, keď sa vyzliekame do šortiek a plaviek. O čom však hovoríme? Kombinácia stresu, uzamknutia a zatvorených telocviční sa podpísala na našej telesnej schránke. Ak ste odhodlaní začať na sebe naozaj tvrdo pracovať a chcete čo najskôr vidieť výsledky, vyskúšajte kalisteniku.

Hovorí sa, že v zdravom tele žije zdravý duch. Funguje to aj opačne. Telo nasleduje myseľ. Ak ste v strese, okrem zlej nálady a medziľudských problémov to ovplyvní aj vašu chuť do jedla a následne aj hmotnosť. (Ale možno aj to, že nemôžete spať.)

čo je kalanetika

A to prehlbuje pocit zlyhania. Takže je to vlastne začarovaný kruh, z ktorého nie je ľahké vystúpiť. Ale čo ak by vám s nadbytočnými kilami pomohlo krátke, ale pravidelné a intenzívne cvičenie nazývané kalanetika?

Čo to je? A čo od nej môžete očakávať?

Kalanetika: naozaj funguje?

Kalanetika je veľmi jednoduchý typ cvičenia. Jeho cieľom je zoštíhliť, ale aj vytvarovať postavu. Veľkú úlohu pri kalanetike zohráva aj naťahovanie svalov. Na rozdiel od silového tréningu alebo iných populárnych druhov cvičenia sa kalistenické cvičenie zameriava na cviky, ktoré nevyžadujú veľký rozsah pohybu. Táto skutočnosť je však kompenzovaná počtom opakovaní. Keďže pri kalistenike sa neskáče, je to vhodný typ cvičenia pre ľudí, ktorí majú problémy s pohybovým aparátom. (Na rehabilitáciu po operácii sa skôr odporúča cvičenie s gumičkou.)

Kalanetika pre začiatočníkov

Kalanetika pre začiatočníkov

Keďže kalanetika nevyžaduje zdvíhanie ťažkých predmetov ani žiadne náročné pohyby, je ideálna pre začiatočníkov, ktorí si práve nachádzajú cestu ku každodennému cvičeniu. Z tohto dôvodu môžu kalisteniku cvičiť napríklad seniori. Po konzultácii s lekárom ho môžu užívať aj tehotné ženy.

Kalanetika a jej najlepšie cvičenia

Na začiatku cvičenia začnite s naťahovacími cvikmi. Postavte sa rovno a mierne rozkročte nohy. Tiež zdvihnite ruky nad hlavu. A potom sa natiahnite smerom nahor, akoby ste sa chceli o niekoľko centimetrov zväčšiť. Potom sa s rovným chrbtom predkloňte a obe ruky vystrite za seba do strán. Kolená sú v tomto bode mierne pokrčené od seba. Nakoniec natiahnite ruky až za seba a nahor. Odporúčaný počet opakovaní je päť.

Potom si ľahnite chrbtom na zem a pokrčte kolená smerom nahor. Tlačte boky k zemi. Rukami sa dotknite vnútornej strany stehien. Vytláčajte lakte smerom von a nahor. (To, že to robíte správne, spoznáte podľa tlaku medzi lopatkami.) Držte stehná a zdvihnite hlavu. (Pozor na boky!) Pustite stehná a predkloňte sa. Vaša hlava a ramená musia byť vo vzduchu. Potom sa zdvihne a klesne asi o centimeter nahor a nadol. Cvičte, kým nebudete mať pocit, že to zvládnete.

Ak máte obavy z tvarovania nôh, oprite sa o niečo. Dôležité je len to, aby ste boli na šírku ramien. Postavte sa do zadného postoja. Potom sa postavte na predné brušká nôh. (Aby sa päty nedotýkali zeme.) Päty majte blízko pri sebe, špičky od seba. Narovnajte chrbát a drepnite si. Opakujte desaťkrát.

Aké sú vaše skúsenosti s kalistenikou?

kalanetika cvičenie zkúšenosti

Ľudia, ktorí sa rozhodli vyskúšať kalisteniku, sa zvyčajne zhodujú na tom, že je mimoriadne jednoduchá. Tak z hľadiska fyzickej zdatnosti potrebnej na začiatku cvičenia, ako aj z hľadiska vybavenia a oblečenia. Je však potrebné dbať na to, aby sa cvičenia vykonávali správne. Z tohto dôvodu sú pre domáce kalistenické cvičenia vhodné voľne dostupné videá, počas ktorých cvičíte spolu s inštruktorom. Okrem toho, ak budete cvičiť pravidelne a možno aj trochu upravíte svoj každodenný jedálniček, čoskoro by ste mali vidieť rozdiel.

Kalanetika a jej výsledky

O výsledkoch budeme hovoriť teraz. Ženy, ktoré sa rozhodli vyskúšať kalanetiku, tvrdia, že im pomohla pekne vyformovať telo. Často tiež hovoria, že sa im tento spôsob cvičenia páči. (Napríklad v porovnaní s behom.) Okrem toho môžete individuálne nastaviť počet opakovaní. Ak teda na začiatku nemôžete vykonávať celý rozsah cvikov, môžete začať s menším počtom opakovaní. A nakoniec začnete cvičenia predlžovať.

Veľkým pozitívom je, že v porovnaní so silovým tréningom ľudia po kalistenike nepociťujú bolesť svalov. Čo je výhodné. Pretože môžete cvičiť každý deň.

Skúšali ste niekedy kalisteniku? Alebo sa vám to zdá príliš staromódne?

Zdroje informácií

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kalanetika – Kalanetika (česky)

Vložiť komentár