Jablková diéta – 7-dňová diéta: schudnete až 4 kilogramy!

Ak sa vám nepáči, koľko ste v poslednom čase pribrali, bez cvičenia a zmeny stravy to nepôjde. Alebo áno? V niektorých prípadoch áno. Ak sa tešíte dobrému zdraviu a neodrádza vás experimentovanie, môžete vyskúšať jablkovú diétu.

Jablká sú ovocím, ktoré je u nás dostupné takmer po celý rok. Preto ich často ignorujeme a hľadáme iné (a pre nás zaujímavejšie) ovocie a zeleninu. Niektorí z nás sa však k jedeniu jabĺk v dospelosti vrátia. Najmä keď si prečítajú niečo o jablkovej diéte. Ako napovedá jeho názov, skladá sa najmä z jabĺk.

Je takýto spôsob stravovania udržateľný a bezpečný pre naše zdravie? A aké skúsenosti majú ľudia s jablkovou diétou? Na to sa pozrieme nižšie.

Čo je to jablková diéta?

Čo je to jablková diéta?

Jablková diéta je v pôvodnom význame jednodruhovou diétou. Je podobná napríklad kapustovej diéte alebo diéte, ktorá obsahuje mastnú polievku. Jablková diéta počas 7 dní si teda vyžaduje predovšetkým veľa jabĺk a veľa vody.

To je samo o sebe veľmi obmedzujúce. Preto sa niektorí ľudia rozhodli, že ju trochu zmodernizujú a pridajú do jedálnička ďalšie potraviny a nápoje. Tie by mali zabezpečiť, aby strava nebola príliš jednotvárna. A že obsahuje (aspoň malé množstvo) ďalších živín, ktoré sú pre telo dôležité.

Prečo jablková diéta?

Prečo jablková diéta výhody nevýhody

Keď sa na jablká pozrieme ako na samostatnú potravinu, zistíme, že ich konzumácia môže mať pre ľudské zdravie mnoho výhod. Predovšetkým jablká môžu pozitívne ovplyvniť hladinu cholesterolu v krvi. Môžu mať pozitívny vplyv aj na krvný tlak. Keďže jablká obsahujú vlákninu, ich pravidelná konzumácia môže viesť k úprave trávenia. Vitamín C, ktorý je obsiahnutý v jablkách, prospieva nášmu imunitnému systému.

Najväčším dôvodom v očiach niektorých ľudí je však skutočnosť, že konzumácia jabĺk môže podporiť chudnutie. Aj preto je pravdepodobne jablková diéta taká populárna.

7-dňová jablková diéta

Keď sme hovorili o istej aktualizácii jablčnej diéty, pravdepodobne sme vo vás vzbudili zvedavosť, čo presne zahŕňa. Preto sa pozrieme na vzorový týždenný jedálniček.

Pondelok: 2 jablká; 1 jablko; 3 jablká

Utorok: 1 jablko a 1 pohár mandľového mlieka; 1 jablko a zeleninový šalát s avokádom a orechmi; 3 jablká

Streda: 1 jablko, 1 plátok celozrnného chleba a 1 kúsok chudej morčacej šunky; 1 jablko a zeleninový šalát; 3 jablká

Štvrtok: 1 jablko; 1 jablko a 90 g chudého kuracieho mäsa bez kože so surovou zeleninou; 3 jablká

Piatok: 1 jablko a miska celozrnných cereálií s mandľovým mliekom; 1 jablko a pečený losos so zeleninovým šalátom a dresingom z jablčného octu; 2 jablká

Sobota: 1 jablko, 1 varené vajce a plátok celozrnného chleba; 1 jablko, kapustová polievka s kuracím mäsom; 2 jablká

Nedeľa: 2 jablká, 1 jablko s kuracím mäsom bez kože, zeleninový šalát so zálievkou z jablčného octu, 3 jablká

Jablková diéta – výsledky

jablková dieta jedalniček

Podľa ľudí, ktorí majú skúsenosti s jablkovou diétou, je možné pri jej prísnom dodržiavaní schudnúť až štyri kilogramy týždenne. Problémom však je, že za zdravé chudnutie sa považuje také, pri ktorom schudnete 0,5-1 kg za týždeň. To jasne ukazuje, že to nie je krištáľovo čistý spôsob chudnutia.

Okrem toho, že výrazne obmedzíte príjem živín (najmä bielkovín), môže sa vám pri takomto radikálnom chudnutí spomaliť metabolizmus. To znamená, že vaše telo začne ukladať všetok tuk do nových zásob. Okrem toho môže strava s nízkym obsahom bielkovín viesť k úbytku aktívnej svalovej hmoty. Vizuálne teda schudnete. V skutočnosti však tuk zostane na vašom tele. A krátko po skončení diéty sa dostaví jojo efekt.

Čo to znamená? Hoci jablková diéta môže byť pre niektorých lákavá, nie je to udržateľný spôsob chudnutia. Ideálnou voľbou je rozumná úprava stravy a cvičenie.

Držali ste niekedy jablkovú diétu? Ak áno, podarilo sa vám natrvalo schudnúť?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/nutrition/how-apples-affect-weight – Ako jablká ovplyvňujú hmotnosť (anglicky)

https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/impressive-health-benefits-of-apples/ – 7 dôvodov, prečo konzumovať jablká (anglicky)

https://loudfact.com/apple-diet/ – Jablková diéta (anglicky)

 

Vložiť komentár