Zakaždým, keď sa vážite hypnotizuje ručičku, aby ukázala o niekoľko kilogramov menej? Ak áno, najskôr nastal čas, aby ste sa zamerali na zdravší životný štýl. Jeho hlavným pilierom je pravidelný pohyb, ale svoje urobí aj vhodne zvolená strava. Dnes sa spoločne pozrieme na to, aké diéty a stravovacie štýly môžete vyskúšať.
Chudnutie vyžaduje veľa odhodlania a úsilia. To býva na začiatku veľké, ale postupom času sa naša motivácia stráca. Je to dané nielen nedostatkom času, ale aj neschopnosťou vidieť prvé výsledky. Kameňom úrazu býva aj nízka disciplína, ktorá nás núti vynechávať tréning, keď sme unavení, alebo vonku zrovna prší a po ťažkom dni sa odmeňovať nejakou tou kalorickú dobrôtky. Niet preto divu, že kilá letia hore a k vysnívanej postave to zrazu máte ešte ďalej.
Jedným z prijateľných riešení, ako môžete uspieť, je to, že si na nevyhnutne potrebný čas najmete osobného trénera. Okrem toho, že vás bude niečo stáť nad vami bude držať pomyselný bič, ktorý vám nedovolí odchýliť sa od vášho plánu. Ak si na niečo podobné zatiaľ netrúfate, riešením pre vás budú programy diét, ktoré vám poradí čo, kedy a koľko toho jesť. Niektoré z nich vám jedlo dovezú dokonca až domov.
Dokážete sa orientovať v tom, aké diéty sú v súčasnej chvíli na trhu, vrátane toho, aké sú ich výhody a nevýhody?
Keto diéta
Ketónová diéta je dnes veľmi trendy. Okrem toho, že je jednoduchá na pochopenie je populárny aj preto, že je naozaj účinná. Jej princíp spočíva v tom, že zo svojho jedálnička škrtnete zdroje sacharidov a škrobov a nahradíte ich kvalitnými tuky, bielkovinami a množstvom čerstvej, alebo tepelne upravené zeleniny. Akonáhle to urobíte, vaše telo sa dostane do tzv. Ketózy, kedy si energiu pre svoje fungovanie začne sťahovať z uložených tukových zásob.
Výhodou keto diéty je to, že vysoký príjem bielkovín človeka zasýti, takže nebudete hladovať. Zároveň ochránite svoju svalovú hmotu pred stratou (za normálnych okolností by sa jej telo zbavilo medzi prvými a tuky by prišli na rad až ako posledný). Nevýhodou je, že telo sa spočiatku bráni nedostatku sacharidov tzv. Keto chrípkou, kedy sa človek cíti bez energie a zle. Akonáhle túto fázu prekonáte, všetko je opäť v poriadku. Táto diéta nie je vhodná pre tehotné a dojčiace ženy a pre ľudí, ktorí majú problémy s pečeňou. (O ďalších vylúčených skupinách si povieme v ďalšom článku.)
Čo jesť: Počas jedného dňa si môžete dopriať napríklad omeletu so slaninou a paradajkami, kurací šalát s olivovým olejom a syrom feta a lososa pečeného na masle s špargľou
Krabičková diéta
Diéta v krabičke je obľúbená u ľudí, ktorí nemajú čas variť. Väčšinou to totiž niekto urobí za nich. Jedlá sú balená do jednotlivých porcií, ktorých môže byť až 5. Drvivá väčšina týchto programov má vlastného dietológa, takže máte istotu, že na vás nečaká žiadna kalorická bomba. Úspech tejto diéty spočíva predovšetkým v tom, že vám niekto presne naplánuje, koľko jedla, kedy a v akej energetickej hodnote by ste mali zjesť, aby ste mohli zdravo chudnúť.
Výhodou kvalitných krabičkových diét je to, že okrem vlastného dietológa majú aj ďalšie klientsky servis, ktorý vám pomôže zostaviť jedálniček na mieru. (Hodí sa dojčiacim matkám, vegánom alebo ľuďom so zdravotnými problémami.) Tiež ušetríte čas, ktorý by ste venovali nakupovanie, varenie a zostavovanie jedálneho plánu. Nevýhodou sú unifikované krabičkovej diéty, ktoré nerešpektujú individualitu klienta.
Čo jesť: Počas dňa si pochutnáte trebárs na celozrnnom pečive s tvarohovou nátierkou a zeleninou, na syre s ryžovým chlebom a zeleninou, na morčacím plátku v krémovej omáčke s cereálnym knedľou, šopský šalát a na cestovinový šalát so zeleninou, šunkou, vajcom a sezamom
Dukanova diéta
Dukanova diéta je veľmi podobná tej ketónové. Jej základom je zvýšený príjem proteínov a znížený obsah sacharidov. Oproti ketónové diéte, ktorá má tri fázy má Dukanova diéta hneď štyri. Hneď na začiatku si stanovíte svoju cieľovú váhu. Potom jete 1-7 dní, niekde sa uvádza až 10 (v závislosti na veľkosti úbytku) neobmedzené množstvo proteínu a otrúb. Druhá fáza trvá 1-12 mesiacov a počas nej striedate príjem bielkovín a zeleniny s nízkym obsahom škrobu. Opäť tu hrajú veľkú úlohu otruby. Dĺžka tretej fázy závisí na strate váhy v predchádzajúcich dvoch, takže jej doba je čisto individuálna. Iná je v tom, že okrem neobmedzeného množstva bielkovín a zeleniny je v nej aj tuk a malé množstvo vybraných sacharidov. Štvrtá fáza je rozšírenie tretí, do miery, kedy je vaša váha stabilná.
Výhodou Dukanova diéta je to, že počas nej nebudete mať hlad. Je navyše nastavená tak, aby vás po jej skončení netrápil jojo efekt. Nevýhodou je, že vysoký príjem proteínov môže spôsobovať problémy s fungovaním obličiek. Pri jednostrannom jedálnička navyše ohrozujete zdravie kostí.
Čo jesť: V prvej fáze diéty vyskúšajte netučný syr cottage s vločkami, škoricou a sladidlom, kávou s netučným mliekom a vodu, pečené kurča s rezancami Shirataki v bujónu a čaj, steak a krevety, kávu s netučným mliekom a vodu
Nízkosacharidová diéta
Ďalšie diétou, o ktorej sa dnes veľa hovorí je low-carb. Do slovenčiny sa jej názov prekladá ako nízkosacharidová diéta. Okrem kvalitných bielkovín a zeleniny s nízkym obsahom sacharidov si v nej doprajete hojné množstvo zdravých tukov. Na jednej strane sa musíte obmedziť v tom, že si nedáte pečivo, alebo svoju obľúbenú ryžu, za to si ale môžete naservírovať majonézu, plesňový syr a slaninu. Vo svojej podstate sa jedná o miernejšiu formu keto diéty.
Čo sa týka výhod, medzi ne rozhodne patrí skutočnosť, že si môžete dovoliť jesť aj kalorické jedlá. Okrem pocitov uspokojenie z konzumácie obľúbených pokrmov vás navyše nebude trápiť hlad. Na druhú stranu, low-carb diéta nie je vhodná pre ľudí s poruchou metabolizmu tukov, pre tehotné a pre dojčiace ženy.
Čo jesť: Počas tejto diéty vyskúšajte omeletu smaženú na masle so zeleninovou prílohou, jogurt s čučoriedkami a mandľami a cheeseburger bez žemle so zeleninou a salsou
Cambridge diéta
Stálicou na diétnym nebi je Cambridge diéta, ktorá spočíva v tom, že svojmu telu dodáte veľmi málo sacharidov, ktoré si musí stiahnuť (podobne, ako u Dukanova a keto diéty) z vašich tukových zásob. To všetko je navyše sprevádzané veľmi malým kalorickým príjmom. V prvej fáze možno konzumovať len 600 kalórií za deň, v druhej fáze o 200 kalórií viac, v tretej je denný príjem 1000 kalórií, vo štvrtej 1200 a v tej úplne posledný 1500. Úbytok váhy je teda pri dodržiavaní Cambridge diéty naozaj citeľný.
Výhodou Cambridge diéty je to, že existuje veľa certifikovaných programov, ktoré vám jedlo a nápoje dodajú až domov. Nevýhodou je, že spočiatku bude váš energetický príjem tak nízky, že nie je vhodné sa do nej púšťať bez podpory odborníkov. Tiež myslite na to, že kvalitný Cambridge diétu získate iba u certifikovaného distribútora.
Čo jesť: Vzhľadom k charakteru diéty nemožno určiť, ako bude váš jedálniček vyzerať. Pre predstavu to môžu byť 3 jedlá / nápoje denne (nápoj, polievka, tyčinka) a veľa tekutín, ktoré sú zastúpené čistou vodou.
Ostatné známe diéty
Samozrejme, vyskúšať môžete aj jablkovú diétu, počas ktorej jete iba jablká. Rad žien by prisahala aj na kapustovú diétu, ktorá funguje na veľmi podobnom princípe. Medzi uspokojivejší alternatívy potom patrí Stredomorská diéta, alebo Sirtfood diéta, na ktorú stavila speváčka Adele.