Diéta každý druhý deň: funguje?

Snažíte sa dlhodobo schudnúť, ale vaše pokusy zakaždým stroskotajú na tom, že vás chuť na sladké? V tom prípade by ste mali spozornieť. V súčasnej dobe totiž existuje stravovacie smer, ktorý vám umožní jesť všetko, ale zároveň vám pomôže s chudnutím, ktorý sa nazýva diéta každý druhý deň. Môže niečo také naozaj fungovať?

Chudnutie je niekedy naozajstná rehole. Aj keď sa neustále snažíte sami seba presviedčať o tom, že vám tá brokolica s mrkvou prospieva a chutí, vaše hormóny a chuťové poháriky môžu mať na celú vec trochu iný názor. (Čo je jeden z hlavných dôvodov, prečo po naprosto vzornom dni idete o jedenástej večer plieniť chladničku.)

Čo keby sme vám ale povedali, že existuje diéta, ktorú je nutné dodržiavať len každý druhý deň? Ak vám znie tieto slová dobre, pôjdeme sa spolu pozrieť na to, čo všetko vlastne obnáša. Tiež si skúsime posvietiť na to, či je naozaj tak účinná, ako sa o nej tvrdí.

pexels photo 842142

Čo o diéte každý druhý deň vieme?

S myšlienkou diéty, ktorú je potrebné dodržiavať len každý druhý deň po prvýkrát prišla Kristy Váradyová. Inšpiroval ju k tomu pokus na myšiach, u ktorých chcela týmto spôsobom docieliť zastavenie rozvoja rakoviny bez toho, aby stratili svoju hmotnosť. To sa ale nepodarilo, pretože pokusné subjekty ju pod rukami schudli. Od tohto okamihu to bolo už len kúsok k úvahe, či by mal tento spôsob stravovania rovnaký efekt aj na ľudí.

Vzhľadom k princípu fungovania tento stravovací smer získal meno „Diéta každý druhý deň„. To znamená, že sa každý druhý deň nemusíte obmedzovať v jedle. Podmienkou ale je, aby ste si nasledujúci deň naservírovali na tanier stravu, ktorej energetická hodnota nepresahuje 500 kalórií.

Môže táto diéta fungovať?

Aj keď sa vám to môže zdať trochu prekvapujúce, diéta každý druhý deň môže naozaj fungovať. To napokon dokazuje aj jedna zo štúdií, ktorá bola publikovaná na portále PubMed Central. Počas nej sa zistilo, že u obéznych ľudí môže v intervale 2-12 týždňov dôjsť k strate 3-8% ich telesnej váhy.

pexels photo 704569

Tiež sa ukázalo, že je tento spôsob diéty vhodný (a obzvlášť účinný) u ľudí v pokročilejšom veku a že v spojení s cvičením je u nich možné dosiahnuť naozaj zaujímavých výsledkov. Vzhľadom k tomu, že nedochádza k dlhodobému hladovaniu taky nijako závažne neprispieva k strate svalovej hmoty a ľudia majú menšie problémy s jej dodržiavaním.

Čo sa týka pocitov hladu, tam už výsledky také jednoznačné nie sú. Zatiaľ čo niektorí ľudia ho v dňoch diéty pociťovali s postupom času ako menšie, u iných bol nezmenený. Nemalo by však dochádzať kompenzačnom hladu, ktorý by zúčastnené nútil k prejedaniu počas dní s neobmedzeným jedálničkom.

Výhody a nevýhody

Medzi výhody tejto diéty patrí:

 • Prevencia vzniku cukrovky 2. typu (hoci zanedbateľná, tak je to stále plus)
 • Znižovanie rizika infarktu
 • Zníženie krvného tlaku
 • Zníženie LDL (zlého) cholesterolu
 • Stimulácia autofagie (proces, počas ktorého dochádza k recyklácii buniek, ktorý zabraňuje následne vymenovaným problémom)
 • Prevencia rakoviny
 • Prevencia neurodegenerácie
 • Prevencia infekcií
 • Možnosť jesť čo si prajete
 • Lepšie znášanlivosť

Medzi jej nevýhody patrí:

 • Riziko prejedanie v dňoch bez obmedzení
 • Pocit hladu u niektorých testovaných subjektov
 • Ľahší skĺznutiu k poruchám príjmu potravy
 • Že nie je vhodná pre všetkých (špeciálne nie pre chorých, starých ľudí, deti, tehotné a dojčiace ženy)
 • Nenaučíte sa nič o zdravom spôsobe života

Vzorový jedálny lístok

pexels photo 4553031

Ak vám chýba inšpirácia, ako by mohol váš jedálniček počas tejto osobitnej diéty vyzerať, môžete sa inšpirovať tým, ktorý vám prinášame nižšie.

Pondelok: Vajcia s parmezánom a špenátom; Rybie tacos; Dielik horkej čokolády; Buriti so zeleninou a morčacím mäsom

Utorok: Hummus; Losos pečený s citrónom a špargľou; Varené vajcia; Kurča s brokolicou

Streda: Proteínové palacinky s medom a banánom; Divoká treska s kuskusom; Hrsť mandlí; Cestovinový šalát s bravčovým mäsom

Štvrtok: Vajcia so šunkou; Sladká zemiak s morčacím mäsom; Dva stonky zeleru s arašidovým maslom; Pečené rybie filety s citrónom

Piatok: Ovsené guličky s hrozienkami; Šalát s quinoa, uhorkou, olivami, syrom feta a pečeným morčacím mäsom; Miska čerstvých jahôd; Losos s kelom a kešu

Sobota: Zelené smoothie s mätou; Pečené kura s jarnými závitky so zeleninou; Avokádo s paradajkou; Mäsová zmes z morky

Nedeľa: Kaša zo sladké zemiaky; Šalát z čiernych fazúľ a kreviet; Kúsok nakrájaného zeleru a mrkvy, Morčacie klobása s paprikou a cibuľou

Porcie vždy odmeriavajte tak, aby ste sa v dňoch diéty vošli do stanoveného kalorického limitu.

Záver

Ak sa počas diéty každý druhý deň naučíte aplikovať zásady zdravého životného štýlu, môžete z nej vyjsť neobvykle fit. Pred jej nasadením by ste ale mali najprv konzultovať váš zdravotný stav s lekárom.

 

Vložiť komentár