Čo jesť pred a po cvičení?

Ak chcete dosiahnuť čo najlepšie športové výsledky, musíte sa okrem fyzickej aktivity zamerať aj na každodennú stravu. Najmä ak plánujete ísť do posilňovne alebo telocvične. Čo jesť, aby ste mali dostatok energie na cvičenie a neochoreli? A čo jesť po tréningu?

Diéty celebrít sa nás snažia presvedčiť, že najlepším spôsobom, ako zaručene schudnúť, je drasticky znížiť príjem kalórií. Keďže veríme, že túto stránku čítate pravidelne, určite viete, že možno schudnete, ale nebude to na dlho. A dosť možno si pri tom poškodíte zdravie. (Napríklad váš žlčník nemá rád takéto výkyvy.)

Na druhej strane to neznamená, že na strave vôbec nezáleží. Ide však o nájdenie zdravej strednej cesty. Najmä ak idete do posilňovne po veľkom občerstvení alebo výdatnom obede.

 

čo jest pred cvičením

Nižšie sa pozrieme na to, ako môžete optimalizovať svoj výkon a výsledky pomocou stravy pred a po tréningu.

Čo jesť pred cvičením?

Asi sa zhodneme na tom, že ísť cvičiť po tom, čo ste zjedli päť knedlí s omáčkou, nie je práve najlepšie rozhodnutie. Koniec koncov, je len otázkou času, kedy počas cvičenia ochoriete. (Pitie kávy pred cvičením nám vyhovuje.)

Na druhej strane, vaše telo čaká v blízkej budúcnosti náročný fyzický tréning. Je teda v našom vlastnom záujme, aby sme mu poskytli živiny, ktoré môže počas nej využiť. Osobitnú pozornosť venujte sacharidom, ktoré majú funkciu paliva. Okrem toho sa odporúčajú kvalitné bielkoviny, ktoré môžu zlepšiť váš športový výkon.

Pokiaľ ide o tuk, aj ten je dôležitý. Najmä pri stredne náročných druhoch cvičenia, ktoré trvajú dlhší čas.

Kedy jesť pred cvičením?

Veľmi dôležité je aj načasovanie jedla pred cvičením. Ideálne je naplánovať si jedlo 2-3 hodiny pred začiatkom. Nič však nie je ideálne, takže za určitých okolností môžete jedlo načasovať na 45-60 minút pred cvičením. Mala by to však byť ľahko stráviteľná desiata.

 

kedy jest pred cvicenim

Čo jesť po cvičení?

Po náročnom tréningu môžete mať veľký hlad. Ak si však dáte tri šišky s cukrovou polevou, nečakajte, že sa v dohľadnej dobe dostanete do špičkovej formy. Bude to presne naopak.

Jedenie po cvičení je dôležité, pretože:

 • Zmiernenie rozpadu svalov
 • Zlepšenie rastu svalov
 • Doplnenie glykogénu vo svaloch
 • Lepšia regenerácia po cvičení

Rovnako ako pred cvičením je ideálnou voľbou čokoľvek, čo obsahuje väčšie množstvo kvalitných bielkovín. Do jedál pridávajte aj sacharidy. Čo sa týka tuku, nie je zlý, ale nie je ani úplne potrebný.

Kedy jesť po cvičení?

 

čo a kedy jest po cvičeni

Všeobecne sa odporúča zjesť niečo s obsahom bielkovín a sacharidov čo najskôr po cvičení. V tomto smere je však potrebné vykonať ešte veľa výskumu. Celkovo sa však za ideálne považuje malé, ale časté občerstvenie po cvičení počas 3 až 4 hodín.

Čo si môžem dať po cvičení?

Ak si po tréningu dáte kalorickú bombu, pravdepodobne pochováte celý tréning. To však neznamená, že nemôžete mať vôbec nič.

Všeobecne sa odporúča vyskúšať:

 • Sladké zemiaky
 • Ovocie
 • Ryžové sendviče
 • Celozrnný chlieb
 • Vajcia
 • Grécky jogurt
 • Tuniak
 • Avokádo
 • Oriešky

Ako vidíte, na jedle a jeho načasovaní naozaj záleží. Nie je to však nič, čo by sa nedalo zvládnuť s trochou cviku.

Čo si myslíte o jedle a cvičení?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/nutrition/eat-before-workout – Jedlo pred cvičením (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/eat-after-workout – Jedlo po cvičení (anglicky)

Vložiť komentár