Ktoré bylinky pomáhajú pri chudnutí?

Na svete pravdepodobne neexistuje človek, ktorý by si nerobil starosti so svojou váhou. Zatiaľ čo niektorí ľudia po jedle nepribrali ani gram, iní priberajú doslova zo vzduchu. Práve táto druhá kategória hľadá spôsoby, ako si aspoň pomôcť od nadbytočných kilogramov. Mohli by v tom zohrávať úlohu bylinky?

Vo väčšine prípadov sú bylinky spojené s tradičnou ľudovou medicínou. Keď ešte neexistovala moderná medicína, v každej komunite sa našiel človek, ktorý poznal prírodné liečivá a jedy, ktoré mohli mať pozitívne aj negatívne účinky na ľudské zdravie.

pexels burst 374147 scaled

Mnohé národy používajú prírodnú medicínu aj dnes. Napríklad ľudia v Ázii alebo komunity, ktoré stále uprednostňujú tradičný spôsob života. (Myslíme tým rôzne exotické kmene.) Uchyľujú sa k nemu aj ľudia z chudobnejších oblastí sveta, ktorí nemajú naše zdroje. Ale ani ľudia na Západe úplne neodmietajú návrat k bylinkám. Často po nich siahame, keď sme prechladnutí alebo chceme posilniť svoj imunitný systém.

Ale môžeme nejako využiť silu byliniek pri chudnutí?

Uľahčia bylinky chudnutie?

pexels maksim goncharenok 4815898 scaled

Áno, dá sa povedať, že v niektorých prípadoch bylinky pomáhajú znižovať telesnú hmotnosť. Je však dôležité vyberať opatrne. V súvislosti s chudnutím sa veľa hovorí o kofeíne, ktorý má v určitých prípadoch mierne zvyšovať metabolizmus. (Preto mnohí ľudia radi pijú zelenú kávu.) Pomerne obľúbená je aj pálivá paprika, ktorá môže mať tiež pozitívny vplyv na rýchlosť metabolizmu. Niektoré látky v bylinách majú tiež vplyv na vylučovanie prebytočnej vody z tela. Aj vďaka tomu môžeme schudnúť.

Bylinky na podporu chudnutia

V tomto module sa pozrieme na to, ktorým bylinkám by ste mali venovať zvýšenú pozornosť.

Môže mať pozitívny vplyv na chudnutie:

  • Senovka grécka
  • Kajenské korenie
  • Zázvor
  • Oregano
  • Ženšen
  • Kurkuma
  • Čierny pepř
  • Škorica
  • Kmín
  • Kardamón

pexels cottonbro 4503747 scaled

Ako však tieto dary využiť? Aby ste im pomohli splniť ich úlohu a nepoškodili svoje zdravie, môžete ich pridať ako korenie počas varenia. Prípadne si zaobstarajte niektorý z voľnopredajných doplnkov stravy, ktorý ich obsahuje. Ich užívanie iným spôsobom nemusí byť bezpečné.

Bylinky na spaľovanie tukov

Ak chodíte cvičiť a chcete zlepšiť svoje výsledky, môžete vyskúšať extrakt zo zeleného čaju. Pomôcť by vám mohli aj produkty, ktoré obsahujú horký pomaranč, kajenské korenie a extrakt zo zelenej kávy. Nápoje a potravinové doplnky, ktoré obsahujú kofeín, sú tiež bezpečnou stávkou.

Záver

pexels taryn elliott 5107129 scaled

Napriek tomu majú bylinky naozaj veľkú silu. Z tohto dôvodu je dôležité ich správne ošetrovať. To si môže vyžadovať predovšetkým informácie o ich vedľajších účinkoch (napríklad nadmerné množstvo kofeínu spôsobuje nepokoj, podráždenosť alebo nespavosť.) Ak máte zdravotné ťažkosti, nezabudnite sa o svojom nápade najprv poradiť s lekárom. Keďže pozná váš zdravotný stav, môže vás upozorniť na možné kontraindikácie liekov, ktoré užívate.

Ak vám bylina nerobí dobre, mali by ste ju vysadiť. Je možné, že naň máte alergiu a jeho ďalšia konzumácia by vás mohla ohroziť.

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/nutrition/weight-loss-herbs – 13 byliniek, ktoré vám pomôžu schudnúť (anglicky)

https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/herbal-remedies – 11 doplnkov stravy a bylín, ktoré vám pomôžu schudnúť (anglicky)

Vložiť komentár