Diéta podľa krvných skupín: viete, ako funguje?

Či si to priznáme, alebo nie, ako ľudia sa neustále delíme na skupiny. Nielen podľa farby vlasov alebo postavy, ale aj podľa krvnej skupiny. To je dôležité, aby ste dostali správnu transfúziu krvi. Niektorí však tvrdia, že ovplyvňuje aj to, čo by sme mali jesť. Ak máte záujem, porozprávame sa o tom viac.

Mnoho ľudí nepozná svoju krvnú skupinu. Nie každý je darcom krvi, nie každá žena rodila a mnohí z nás mali to šťastie, že nemuseli podstúpiť žiadnu operáciu v dôsledku úrazu alebo nehody. Zdá sa, že na nič iné nepotrebujeme poznať svoju krvnú skupinu.

Ale čo keby sme vám povedali, že niektorí ľudia si myslia, že naša krvná skupina určuje, čo by sme mali jesť a ako by sme mali schudnúť? Ak by to bola pravda, bol by to dobrý dôvod, aby sme to pri najbližšej príležitosti zistili. Či by to tak nebolo?

pexels jill wellington 35625 scaled

O tom, či má diéta podľa krvných skupín nejaké opodstatnenie, alebo je to len módny trend, si povieme v nasledujúcich odsekoch.

Aká je strava podľa krvných skupín

Diéta podľa krvných skupín funguje na princípe, že telá s rôznymi krvnými skupinami potrebujú niečo trochu iné. Predpokladá sa, že niektoré krvné skupiny sú dokonca náchylnejšie na určité zdravotné problémy, ako je napríklad neznášanlivosť na určitú zložku potravín alebo nápojov.

Z tohto dôvodu mnohí odborníci na výživu odporúčajú upraviť stravu podľa našej krvnej skupiny. Možno aj náš celkový životný štýl. Pravdou však je, že krvné skupiny sú stále veľkou neznámou, takže táto metóda nie je stopercentne podložená vedeckými štúdiami.

Ako to funguje

Ako už bolo spomenuté, základom je rozdelenie ľudí podľa ich krvnej skupiny. Ak nepočítame Rh faktor, ktorý je buď pozitívny, alebo negatívny, máme ľudí s krvnými skupinami A, B, AB a 0. V závislosti od toho, ku ktorému typu patria, by mali obmedziť alebo vylúčiť príjem určitých potravín. A ostatní, pridajte ďalšie.

Čo jesť podľa krvnej skupiny

Skupina typu A

Diéta podľa krvnej skupiny predpokladá, že ľudia so skupinou A sú nastavení na konzumáciu zeleniny a rastlinných produktov. Preto im viac ako komukoľvek inému vyhovuje vegetariánska strava. Na druhej strane, strava bohatá na mäso im nemusí za každých okolností prospievať. Krvný typ A je tiež podozrivý z väčšej náchylnosti na cukrovku a rakovinu.

Táto skupina by si mala dopriať: Kuracie mäso, morčacie mäso, makrela, losos, sardinky, jogurt, kefír, kozie mlieko, vlašské orechy, tekvicové semienka, šošovica, čierna a zelená fazuľa, amarant, výrobky z ryžovej a ovsenej múky, cesnak, brokolica, cibuľa, mrkva, reďkovky, reďkovky, tofu, figy, citrón, ananás, grapefruit…

Naopak, treba sa vyhýbať červenému a inému tučnejšiemu mäsu, pistáciám, kešu orieškom, kukurici, müsli alebo olivám.

Skupina typu B

O ľuďoch s krvnou skupinou B sa hovorí, že sú kočovníci. Z tohto dôvodu by si mali dopriať pestrejšiu stravu ako ostatní. To znamená, že by mali jesť mäso bohaté na bielkoviny a veľa zeleniny.

Táto skupina by si mala dopriať: Jahňacie mäso, kozie mäso, králičie mäso, zverina, zelené šaláty, vajcia a nízkotučné mliečne výrobky.

Paradajky, kukurica, šošovica, sezam a všetko, čo obsahuje pšenicu, nie je vhodné pre krvnú skupinu B. Vyhnúť by ste sa mali aj kuracine.

pexels huy phan 1409050 scaled

Skupina AB

Krvná skupina AB je veľmi zriedkavá. Okrem toho spája dve ďalšie existujúce skupiny. To znamená, že ľudia, ktorí ju majú, by sa mali riadiť podobnými radami. Samozrejme, spôsobom, ktorý je pre nich výhodný.

Táto skupina by si mala dopriať: Tofu, morské plody, zelená zelenina, ananás, jahňacie mäso, králik, moriak, makrela, sardinky a šošovica

Na druhej strane, ľudia so skupinou AB by sa mali vyhýbať červenému mäsu, fazuli, kukurici a pšeničným výrobkom. Mali by ste tiež obmedziť alebo úplne vylúčiť kuracie mäso a údené mäso.

Skupina 0

Úplne nakoniec sa pozrieme na skupinu ľudí, ktorí majú krv s hodnotou 0.

Táto skupina by si mala dopriať: Živočíšne proteíny z hovädzieho, jahňacieho a zveriny, maslo, sójové mlieko, mozzarellu, kozie syry, vlašské orechy, lieskové orechy, mandle, amarant, ryžu, paradajky, cesnak, cibuľky morské riasy, figy…

Naopak jej nebude robiť dobre mäso z husi, kaviár, jogurt, kešu, pistácie, lepok, ovos, bulgur, graham, kukurica, pór, pomaranč, jahody a avokádo.

pexels pixabay 50585 scaled

Výhody a nevýhody

Výhodou diéty podľa krvnej skupiny môže byť, že budete mať jasnejšie informácie o svojich osobných preferenciách alebo zdravotných problémoch, ktoré môžu súvisieť s trávením určitých druhov potravín. To môže zlepšiť kvalitu vášho života.

Na druhej strane tento typ stravy nie je podložený žiadnymi vedeckými štúdiami, ktoré by potvrdili jeho účinnosť. Nie je tiež vylúčené, že sa váš súčasný zdravotný stav kvôli tomu zhorší. Pred začatím liečby by ste preto mali absolvovať dôkladné lekárske vyšetrenie.

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health-news/nutritionists-say-science-doesnt-back-blood-type-diet – Diéta podľa krvných skupín (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/319399 – Diéta pre krvnú skupinu A (anglicky)

https://www.livestrong.com/article/302561-a-diet-for-b-positive-blood-group/ – Diéta pre krvnú skupinu B (anglicky)

https://www.livestrong.com/article/447904-how-to-lose-weight-with-an-ab-positive-blood-type/ – Diéta pre krvnú skupinu AB (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/319303 – Diéta pre krvnú skupinu 0 (anglicky)

https://www.verywellfit.com/the-blood-type-diet-89893 – Výhody a nevýhody stravy podľa krvných skupín (anglicky)

 

Vložiť komentár