Závislosť na cukre: Dá sa s ňou bojovať?

Všetci vieme, že medzi drogy patrí kofeín, kokaín a nikotín. Ale vedeli ste, že medzi návykové látky patrí aj cukor, ktorý sa ukrýva vo vašej domácej špajzi? Keďže cukor môže byť hrozbou pre vašu štíhlu líniu a zdravie, pozrime sa na všetko, čo potrebujete vedieť o závislosti od cukru.

Mnoho ľudí má k cukru pozitívny vzťah. V skutočnosti sa už v mladosti naučíme, že to, čo je sladké, nám chutí a vyvoláva v nás veľa pozitívnych pocitov. Problémom je, že príliš veľa cukru nie je pre vás dobré.

Situácii nepomáha ani skutočnosť, že mnohí z nás sa naučili pravidelne kupovať sladké limonády a džúsy, sladké nátierky, sladké cereálie, sušienky a iné pekárenské výrobky, na ktorých konzumácii si môžeme ľahko vypestovať závislosť.

Dá sa nejako bojovať proti závislosti od cukru? A ako to vôbec viete? Na to všetko sa pozrieme v niekoľkých nasledujúcich odsekoch.

Pridané cukry

Pridané cukry

Skôr než sa pustíme do podrobností o tom, ako sa vyhnúť cukru, musíme si ujasniť, kto je hlavným nepriateľom. Prekvapivo to nie sú len sacharidy (ktoré sa prirodzene nachádzajú napríklad v cestovinách a klasickom pečive), ale aj pridané cukry, ktoré sú napríklad v sladkostiach, limonádach a cukríkoch. Z tohto dôvodu je potrebné tieto pochutiny a nápoje v strave výrazne obmedziť.

Cukrový detox

Obmedzenie pridaných cukrov je chvályhodné rozhodnutie, ale nie každý dokáže dodržať záväzok, ktorý si dal. (V skutočnosti môže byť cukor rovnako návykový ako kokaín.) Navyše na začiatku snaženia sa budete pravdepodobne pociťovať abstinenčné príznaky, vďaka ktorým si vaše telo bude vyžadovať svoju pravidelnú dávku pridaného cukru.

Medzi abstinenčné príznaky patria:

  • Úzkosť
  • Zhoršenie nálady
  • Zmena spánkových návykov
  • Chuť na cukor
  • Nevoľnosť
  • Únava

Hoci to nebude ľahké, oplatí sa vytrvať, pretože z dlhodobého hľadiska sa vám takto podarí odvrátiť veľa nepríjemných problémov (jedným z nich je cukrovka II. typu).

Cukrový detox

Tipy, ako obmedziť príjem cukru

Keď stojíte na štartovacej čiare, obmedzenie príjmu cukru sa môže zdať ako nadľudská úloha, ktorú nemôžete zvládnuť. Opak je však pravdou. Stačí urobiť niekoľko malých zmien vo svojom živote, ktorých sa budete držať, a všetko sa vyrieši takmer samo.

Obmedzte limonády a džúsy

Prvým krokom je obmedziť nápoje, ktoré obsahujú cukor. Okrem sladkých limonád by ste mali obmedziť aj pitie sladkých džúsov. Ak dostanete chuť, nalejte si do pohára malé množstvo džúsu a potom ho zrieďte vodou. Snažte sa tiež prestať sladiť čaj a kávu a obmedzte pitie alkoholu.

ako obmedziť príjem cukru

Čítajte etikety

Pridaný cukor sa často skrýva na miestach, kde by ste ho nečakali. (Napríklad v kečupe.) Čím vyššie v zozname zložiek, tým viac ich vo výrobku nájdete. (Ak teda niečo obsahuje cukor na začiatku, pravdepodobne to pre vás nie je vhodné.)

Výrobky bez pridaného cukru

Našťastie dnes existuje veľa výrobkov, ktoré na svojom obale deklarujú, že neobsahujú pridaný cukor. To platí aj pre niektoré zdravšie cukrovinky. Ak máte na niečo chuť, zistite si, ktoré výrobky sú bez pridaného cukru, a potom si ich vyberte namiesto iných sladkostí.

Bojovali ste niekedy so závislosťou od cukru? Ak áno, čo vám pomohlo ju prekonať?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/food-nutrition/experts-is-sugar-addictive-drug – Je cukor návykový? (anglicky)

https://www.healthline.com/health/sugar-detox-symptoms – Cukrový detox (anglicky)

Vložiť komentár