Ak sa aspoň trochu zaujímate o dianie vo svete celebrít, určite ste sa stretli s pojmom sirtuinová diéta. Tá je trochu dlhším názvom pre nám viac známu sirtfood diétu, s ktorou chudnú aj veľmi slávni ľudia. Viete, na akom princípe sirtfood diéta funguje a či je pre nás zdravá?
Vďaka internetu máme neustály prísun noviniek. Prakticky okamžite vieme, ktorá celebrita má tajný vzťah (i s kým), kto sa vydal na dovolenku a dokonca aj to, kto začal chudnúť. Niet preto divu, že sa k nám týmto spôsobom dostávajú aj informácie o nových stravovacích smeroch, ktoré hýbu svetom.
Jedným z tých posledných je sirtfood diéta, ktoré urobila najlepšie reklamu uznávaná speváčka Adele. Ako vieme, tá bola už od začiatku svojej kariéry trochu pri tele. V poslednej dobe na sebe však začala veľa pracovať a verejnosti pri každej príležitosti ukazuje svoje nové štíhle telo.
Ak by ste chceli nasledovať jej príklad, najprv si prečítajte, aký má sirtfood diéta jedálniček a či je pre vás bezpečná.
Čo je to sirtfood diéta
Sirtfood diéta je aktuálne najmódnejšie spôsob diéty. Jej popularitu jej vyniesol zoznam sirtfood potravín, v ktorom nachádzame málo odporúčané položky, ako je čokoláda a červené víno.
A kto za sirtfood diétou stojí? Ak si myslíte, že skúsení lekári, budete vedľa ako tá jedľa. Jej autormi sú výživoví poradcovia celebrít, ktorí v Anglicku prevádzkujú svoje súkromné fitness. Podľa nich by mali sirtfood potraviny stimulovať „chudý gén“, ktorý vám pomôže redukovať nadbytočný telesný tuk. Tiež vraj pomôžu predchádzať civilizačným chorobám. (Toto tvrdenie sa opiera o prieskum sirtuíny, ktoré majú vplyv na metabolizmus a na zápalové procesy.)
Medzi tieto potraviny (a nápoje) patria: Kel, červené víno, jahody, cibuľa, sója, petržlen, olivový olej, horká čokoláda, matcha, pohánka, kurkuma, vlašské orechy, rukola, Piri-Piri (druh čiže papričky), ligurček, datle, červená čakanka, čučoriedky, kapary, káva
Je zdravá?
Problém sa sirtfood diétou je tá, že sa neopiera o príliš veľa odborných štúdií. Hoci môže mať jej dodržiavanie na telo isté účinky, skutoční odborníci ju ľuďom príliš neodporúčajú. Aj z dôvodu, že počas nej dochádza k extrémnemu obmedzeniu kalorického príjmu. (V prvých dňoch diéty jete 1000 kalórií denne. Ďalšie dni je povolených 1500.) Veľmi málo informácií máme aj o jej skutočnej efektivite. Nie je teda isté, či táto diéta funguje rovnako na všetky a či vám pomôže s dlhodobým udržaním váhy.
Výhody a nevýhody
Z predošlých riadkov je už možné urobiť si aspoň malú predstavu o tom, aké sú jej výhody a nevýhody. Aj tak ale skúsime urobiť ich podrobnejšie súhrn, ktorý vám pomôže sa rozhodnúť, či je pre vás naozaj to pravé.
Medzi výhody sirtfood diéty patrí:
- Možnosť jesť a piť to, čo máte radi
- Strata hmotnosti
- Skutočnosť, že niektoré uvedené potraviny patrí medzi antioxidanty
Medzi jej nevýhody naopak radíme:
- Extrémne nízky energetický príjem
- Malú komplexnosť (chýba v nej bielkoviny a ďalšie dôležité látky)
- Záťaž pre zuby (vo sirtfood diétnych receptoch je veľa džúsov a štiav, ktoré môžu pri dlhodobom popíjaní ničiť zubnú sklovinu)
Premena speváčky Adele
Väčšina ľudí sa ku sirtfood diéte dostane na základe dôvery v Adele. Keby nebola bezpečná a nefungovala by, tak by si ju predsa nevybrala. Alebo nie? (Podľa zahraničných zdrojov si jej dokonca obľúbila aj sestra vojvodkyne z Cambridge, Pippa Middleton.)
Aby však mohla uspieť a stratiť veľké množstvo váhy, musela v prvej fáze (ktorá trvá 3 dni) popíjať tri sirtfood šťavy denne. K tomu si mohla dovoliť zjesť jedno sirtfood jedlo. Celkový energetický príjem v tieto dni nesmel presiahnuť 1000 kalórií.
Nasledujúce štyri dni píla dve sirtfood šťavy a počet sirtfood pevných jedál zdvihla na dve. Celková kalorická hodnota sa v tomto období zdvihla na 1500 kalórií za deň. Hneď potom sa presunula do druhej fázy, ktorá trvala dva týždne, počas ktorých jedla tri sirtfood jedla a pila jeden sirtfood džús. V priebehu toho speváčka cvičila a zrejme riešila podobu jedálnička po čase diéty. (Žiadny neexistuje, takže sa človek musí spoľahnúť sám na seba.)