Sacharidové vlny pre začiatočníkov: Čo to je, prečo to funguje a ako na to?

Jar je konečne tu a s ňou aj zhadzovanie teplých kabátov. To je rozhodne pozitívne. Ale len dovtedy, kým nebudete musieť odhaliť prebytočný tuk, ktorý sa vám usadil na stehnách a zadku alebo na bruchu a okolo pása. Mohli by vás od nej oslobodiť sacharidové vlny?

Keďže sa na tejto stránke venujeme chudnutiu, viete, že existuje nepreberné množstvo diét. Niektoré z nich dávajú zmysel (keto, low-carb), iné sú na hranici straty zdravého rozumu. (Tučná polievka alebo jablková diéta.)

Ale počuli ste niekedy o sacharidových vlnách? Ak nie, pravdepodobne vás zaujíma, v čom je táto metóda chudnutia iná a či je vhodná pre každého.

čo sú sacharidové vlny

 

Preto vám na všetky tieto otázky odpovieme nižšie.

Čo sú sacharidové vlny?

Metóda sacharidovej vlny je určená pre pokročilých športovcov, ktorí sa dobre orientujú v úprave živín. Hoci všetci tvrdia, že sacharidy sú kryštalické zlo a mali by sme sa im vyhýbať, faktom je, že naše telo ich potrebuje k životu. Používaním sacharidových vĺn sa len snažíte nájsť určitú rovnováhu v tom, ako si ich dopriať bez negatívneho vplyvu na hospodársky výsledok. Ak by sme sa pozreli na 4-dňový cyklus sacharidovej vlny, zistili by sme, že zatiaľ čo dva dni sacharidy prakticky neprijímame, ďalšie dva dni si ich môžeme dopriať toľko, koľko nám hrdlo dovolí.

Keďže sa tieto dva prístupy striedajú, telo musí byť neustále v pohotovosti. To by malo viesť k optimálnemu spaľovaniu tukov.

sacharidové vlny jedalníček

Ako pre nich nastaviť správny jedálniček?

Neexistuje jediný správny alebo preferovaný prístup k sacharidovým vlnám. Diéta na sacharidovej vlne pre ženy by mala zahŕňať dostatok pohybu (v závislosti od typu záťaže štyrikrát týždenne s tromi dňami odpočinku) a presné množstvo prijatých sacharidov a tukov.

Aby sme nehovorili len teoreticky, mohlo by to vyzerať asi takto:

  • Pondelok: Silový tréning, vysoký príjem sacharidov (200 g), nízky príjem tukov
  • Utorok: Aerobik, mierny príjem sacharidov (100 g), mierny príjem tukov
  • Streda: Deň odpočinku, nízky príjem sacharidov (30 g), vysoký príjem tukov

Na ako dlho?

Časové obdobie, na ktoré možno tento prístup uplatniť, v podstate neexistuje. Predovšetkým preto, že sa k sacharidovým vlnám môžeme vracať s prestávkami, alebo ich môžeme používať dlhšie obdobie. Okrem toho je dôležité prispôsobiť nastavenie dĺžky vrátane živín konkrétnemu prípadu. Je to preto, že každé telo funguje trochu inak. Takže to, čo je správne v modelovom príklade, nemusí byť správne pre vás.

Tipy na recepty

sacharidové vlny recepty

Keďže väčšina diét je postavená na striedaní fáz, ktoré trvajú o niečo dlhšie, môžete sa na začiatku sacharidových vĺn cítiť trochu stratení. Ale nie na dlho. Ponúkame vám tipy na recepty, ktoré môžete vyskúšať. (Odkaz na ne v angličtine nájdete v časti zdrojov tohto článku.)

Na začiatok vyskúšajte (na deň s nízkym obsahom uhľohydrátov):

  • Keto Scramble
  • Hovädzí steak s brokolicou a pekanovými orechmi
  • Kuracie mäso cacciatore

Ďalej (na deň so zvýšeným množstvom sacharidov):

  • Kaša s brusnicami a orechmi a morčacou klobásou
  • Miska Poke s lososom alebo s rybou mahi-mahi a jazmínovou ryžou
  • Grilované kurča s kašou zo sladkých zemiakov

Nezabudnite, že v ponuke je miesto aj pre nápoje. Hoci si to neradi priznávame, obsahujú aj veľa cukru. Dbajte preto na to, aby ste počas dní s nízkym obsahom uhľohydrátov nepili sladké šťavy, sladené čaje, limonády alebo dokonca víno. To by mohlo vaše úsilie predĺžiť alebo dokonca úplne zničiť.

Skúšali ste niekedy schudnúť pomocou sacharidových vĺn? Ak áno, ako to dopadlo?

 

Zdroje informícií

https://www.healthline.com/nutrition/carb-cycling-101 – Čo sú sacharidové vlny? (anglicky)

https://www.healthline.com/health/carbohydrate-digestion – Trávenie karbohydrátov: Vstrebávanie, enzýmy, proces a ďalšie (anglicky)

https://www.webmd.com/diet/carb-cycling-overview#1 – Ako fungujú sacharidové vlny? (anglicky)

https://www.mymetabolicmeals.com/carb-cycling-the-30-day-nutrition-plan-that-actually-works/ – 30-dňový plán nárastu sacharidov, ktorý funguje (anglicky)

Vložiť komentár