Protikvasinková diéta – Ako sa s ňou ľahko vyrovnať

V tele sa nachádzajú priateľské a nepriateľské baktérie a iné mikroorganizmy vrátane kvasiniek. Ako vieme z ordinácií lekárov, kvasinky sa môžu premnožiť a začať spôsobovať množstvo nepríjemných zdravotných problémov, z ktorých značnú časť poznajú najmä ženy. Preto sa pozrime na to, čo je to protikvasinková diéta. 

Kvasinky v pive alebo v kvasniciach sú priateľmi mnohých z nás. Ale keď ide o ich premnoženie v ľudskom tele, nie je to taká sláva. Problematické sú kvasinky na koži, na ktorej môžu spôsobiť ekzém a infekcie. Mimochodom, s kvasinkovými infekciami sa stretávajú aj ženy, ktoré ich často trápia v intímnych partiách.

Samozrejme, ak vás trápia nejaké zdravotné problémy, nie je rozumné pustiť sa do zásadnej zmeny životného štýlu bez vedomia lekára. Napriek tomu sa vám pokúsime priblížiť, ako by mohla vyzerať 28-dňová protirakovinová diéta.

kandióza

Tak to urobme.

Čo je to kvasinkové premnoženie – kandidóza?

Kandidóza je infekcia spôsobená kvasinkami Candida Albicans. Nie je však vylúčené premnoženie iných typov kvasiniek. Za normálnych okolností kvasinky žijú v našom tráviacom trakte a u žien v ich reprodukčnom trakte. Niekedy sa však môže stať, že sa ich počet zvýši, čo vyvedie organizmus z rovnováhy. To následne vedie k oslabeniu imunitného systému. Vzhľadom na to, že v mnohých prípadoch je veľmi ťažké identifikovať nadmerný rast kvasiniek v tele, požiadajte svojho lekára o dôkladné vyšetrenie tela.

Protikvasinková diéta – ako na to?

Je známe, že kvasinky obľubujú cukor a iné nie príliš zdravé zložky našej stravy. Recepty proti kvasinkovej diéte často vylučujú sacharidy, alkohol, lepok a niektoré mliečne výrobky. Nevhodné sú aj potraviny a nápoje, ktoré obsahujú veľa pridaných látok. Problémom však je, že hoci niektoré z týchto krokov môžu mať zmysel, chýbajú nám vedecké dôkazy o účinnosti tohto prístupu.

Niektorí ľudoví liečitelia tiež uprednostňujú dokončenie detoxikácie kandidy pred začatím samotnej diéty. Predpokladá sa, že to bude fungovať tak, že budete piť kvalitný vývar z kostí a citrónovú vodu, jesť veľa zeleniny (ideálne vo forme šalátu alebo dusenej) a konzumovať veľmi malé množstvo bielkovín. Opäť, neexistujú žiadne vedecké alebo lekárske štúdie, ktoré by to potvrdzovali.

Protikvasinková diéta potraviny

Aké sú vhodné potraviny

Teraz sa pozrime na vhodné potraviny pre protirakovinovú diétu. Z predchádzajúcich riadkov je zrejmé, že budete musieť veľmi obmedziť svoj súčasný vkus.

Mali by ste uprednostniť:

 • Limety a citrón
 • Bobuľovité ovocie (aj keď v menšom množstve)
 • Kapusta
 • Brokolica
 • Špargľa
 • Cuketa a baklažán
 • Vajcia
 • Tuniak
 • Sardinky
 • Kuracie a morčacie mäso
 • Avokádo a olivy
 • Ghee, maslo a biely jogurt
 • Mandle, slnečnicové a ľanové semienka
 • Voda, mandľové mlieko, čakanka, bylinkové čaje

Protikvasinková diéta recepty

Naopak, banán, grapefruit a datle nie sú v tejto diéte vhodné. Vyhnite sa tiež margarínom, sójovému a slnečnicovému oleju. Zakázaný je aj kečup so všetkými ostatnými príchuťami, syr, mlieko a šľahačka. Musíte sa tiež rozlúčiť s kávou, energetickými nápojmi a všetkým cukrom. Aj keď je to prirodzené. (Takže žiadne agáve, žiadny kukuričný sirup, žiadny med…)

Recepty na protikarcinogénnu diétu

Obávate sa, že vám jedlo bez vašich obľúbených ingrediencií nebude chutiť? V takom prípade sa inšpirujte niektorým z receptov uvedených v zdrojoch tohto článku. Môžete začať napríklad mrkvovou kašou alebo šalátom s marinovanou kapustou. Výborné sú aj sezamové a lososové hamburgery, kimchi mäsové guľky a škoricové sušienky.

Skúšali ste niekedy diétu proti kvasinkám? Ak áno, bol dosiahnutý nejaký pozitívny výsledok?

Zdroje informácií

https://cs.wikipedia.org/wiki/Candidóza – Kandidóza (česky)

https://www.healthline.com/nutrition/candida-diet – Kandidová diéta pre začiatočníkov (anglicky)

https://www.everydayhealth.com/diet-nutrition/candida-diet-beginners-guide-detailed-food-list-meal-plan/ – 101 informácií o antikandidovej diéte (anglicky)

https://www.wellandgood.com/making-adult-friendships/ – 12 chutných receptov, ktoré fungujú pri diéte proti kandide (anglicky)

 

Vložiť komentár