Ako sa účinne zbaviť podkožného tuku na bruchu

Tuk nie je náš nepriateľ. Ale len vtedy, ak je ho v tele primerané množstvo. V opačnom prípade môže byť zodpovedný za horšiu kondíciu a ťažší priebeh mnohých krátkodobých, ale aj civilizačných ochorení. Ako sa čo najúčinnejšie zbaviť podkožného tuku? A je možné zamerať sa na chudnutie len v jednej konkrétnej oblasti?

Podkožný tuk pod očami môže spôsobiť unavený a neupravený vzhľad. Tuk v podpazuší tiež nie je práve znakom mladosti. Najviac sa však diskutuje o podkožnom tuku na bruchu a v páse. Okrem toho, že tuk deformuje našu postavu, obklopuje naše vnútorné orgány a zhoršuje ich správnu funkciu.

Čo je to podkožný tuk?

Hneď na úvod vám povieme, že pokiaľ ide o jeho odstránenie, nie je možné zmenšiť len jednu konkrétnu časť tela. (A to aj v prípade, že sa vám výrobcovia zázračných piluliek a výziev snažia niečo nahovoriť.) Správny režim vám však môže pomôcť začať rovnomerne strácať podkožný tuk po celom tele.

Ako to však začať robiť správne?

Čo je to podkožný tuk?

V tele sa nachádzajú dva typy tuku. Prvá je podkožná. Druhým je viscerálny tuk, ktorý sa nachádza v hlbších vrstvách strednej časti tela. Množstvo podkožného tuku je do veľkej miery dané genetikou. Nemôžeme však na ňu všetko zvaliť. Môže byť regulovaná aj naším životným štýlom a tým, čo pravidelne jeme.

Náš organizmus si tento typ tuku ukladá, pretože z neho čerpá energiu. Má aj ochrannú funkciu, pretože chráni naše kosti pred poškodením nárazmi. V neposlednom rade reguluje teplotu a prechádza nervami, žilami a tepnami. Nemožno teda povedať, že jeho prítomnosť v našom tele je len zlá.

Ako sa jej zbaviť?

Ako sa zbaviť podkožného tuku

Teraz prichádza otázka, ako sa zbaviť podkožného tuku. Pretože to je to, čo nás vždy najviac zaujíma.

V prvom rade by ste sa mali pozrieť na svoj súčasný jedálniček. To neznamená, že by ste mali hladovať. Vaše telo potrebuje na správne fungovanie sacharidy, bielkoviny, vlákninu a tuk. Na druhej strane, to, že je potravina zdravá, neznamená, že ju môžete jesť na kilá (pokiaľ nemáte radi veľmi nízkokalorické ovocie a zeleninu, ako napríklad melón, uhorky alebo cukety). Ak podľa vášho BMI potrebujete na udržanie hmotnosti 2400 kcal/deň, môžete primerane znížiť príjem kalórií na 2000 kcal/deň.

Ďalším dôležitým bodom je pohyb. Okrem toho, že pomáha udržiavať aktívnu svalovú hmotu, je dobrým pomocníkom pri znižovaní príjmu kalórií. Neodporúča sa cvičiť bez prestávky až do úplného kolapsu. Každodenná (aspoň polhodinová) chôdza, kardio cvičenie s miernou až stredne ťažkou záťažou a strečing sú však dobrým spôsobom, ako začať s pohybom. (Neskôr môžete pridať niekoľko dní cvičenia v posilňovni.)

Zníženie a odstránenie podkožného tuku

odstránenie podkožného tuku

Aj keď sme v predchádzajúcom bode načrtli správny postup, stále nemáme presný návod, ktorý by nám povedal, ako raz a navždy stratiť podkožný tuk. Nemusíte sa ničoho obávať. Na jeho zníženie nie je potrebné robiť veľké zmeny životného štýlu. Stačí pridať niekoľko cielených zásahov a uvidíte, že váha klesne takmer sama.

Dostanete sa bližšie k cieľovej čiare:

  • Pravidelné kardio a aeróbne cvičenie
  • Zvyšovanie podielu aktívnej svalovej hmoty (okrem silového tréningu potrebuje aj bielkoviny)
  • Zníženie denného príjmu kalórií (ale nie radikálne, inak budete hladovať a dostaví sa jojo efekt)
  • Predchádzanie inzulínovej rezistencii

Ak si nie ste istí, ako nastaviť svoj nový životný štýl, určite neurobíte chybu, ak sa obráťte na certifikovaného odborníka na výživu a osobného trénera. Títo dvaja odborníci vám pomôžu analyzovať vaše telo (koľko tuku, svalov, vody…), nastaviť vhodný (a hlavne udržateľný) jedálniček a vybrať typ cvičenia, ktorý zohľadňuje vaše zdravotné problémy a choroby.

Zodpovedia vám aj na vaše otázky a budú vám k dispozícii, ak budete riešiť osobnú krízu. Hoci to znamená, že za tieto služby budete musieť zaplatiť, nakoniec sa vám táto investícia do vášho zdravia naozaj vyplatí.

Akým spôsobom ste sa zbavili podkožného tuku na bruchu a na iných častiach tela?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/subcutaneous-fat – Podkožný tuk: čo je to a ako sa ho zbaviť? (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/319236 – Ako sa zbaviť podkožného tuku (anglicky)

Vložiť komentár