Prášky na chudnutie: Sú naozaj spoľahlivé?

Ľudia, ktorí trpia nadváhou sa veľakrát chytajú posledného stebla, v ktorom vidí nádej. Tým steblom sú zvyčajne „zázračné“ koktaily a prášky na chudnutie. Bohužiaľ, nie všetky sú účinné a pre užívateľov bezpečné. Preto sa dnes na túto dôležitú tému zameriame trochu bližšie.

Dôvodov, ktoré vám bránia v chudnutí, existuje veľa. Kým niekto sa do stavu obezity prepracuje nezdravým životným štýlom, u iného ide o následok choroby. (Náhodne by sme si spomenuli napríklad na ochorenie štítnej žľazy, ktorá ovplyvňuje hormóny.)

Väčšina ľudí však získa vyššie číslo na váhe z omnoho prostejších dôvodov. Tým je nezdravý životný štýl, nekvalitné strava, stres (ktorý môže u niektorých vyvolať túžbu ho všetok zajesť) a nedostatok pohybu. Častým vinníkom býva aj pomalší metabolizmus (ktorý zlenivie vplyvom starnutia) a tomu nezodpovedajúce príjem a výdaj.

Prášky na chudnutie

Vo finále je ale celkom jedno, ako sa ku svojej vyššej váhe dostanete. Prakticky vo všetkých prípadoch budete jedného dňa stáť pred zrkadlom a premýšľať, čo sa s ňou rozhodnete robiť. Ľudia, ktorí majú silnú vôľu si najmú výživového poradcu a osobného trénera a najazdia na zdravší životný štýl. Tí, ktorí si neveria (alebo jednoducho chcú len výsledky bez práce), tí siahnu po práškoch na chudnutie.

Je užívanie práškov na chudnutie iba čiernobiele? Kedy si na ne dať pozor? A sú pre užívateľov bezpečné? Čítajte ďalej a my vám prinesieme odpoveď.

Kedy brať prášky na chudnutie

Prášky na chudnutie nie sú cukríky. Preto by ste ich nemali zobať len tak nadarmo. Veľa taky záleží na tom, akým spôsobom sa k ich užívaniu rozhodnete pristúpiť.

Ak ste aktívny športovec a potrebujete trochu vylepšiť svoje spaľovanie počas, alebo krátko po svojom výkone, môžete si zaobstarať voľnopredajné spaľovače tuku. Vo svojej podstate ide o doplnky stravy, ktoré majú za cieľ maximalizovať efekt vášho fyzického vydanie. V prípade, že si ich kupujete od preverených výrobcov a dodržiavate pokyny uvedené na etikete, je ich použitie bezpečné.

Kto trpí obezitou, ktorú dlhodobo rieši so svojím lekárom, ten môže mať prášky na chudnutie na predpis. (Adipex, Xenical …) Oproti voľne predajným potravinovým doplnkom majú väčšiu účinnosť a dajú sa zohnať len po predložení receptu v certifikovanej lekárni. Rovnako, ako pri voľne predajných preparátov je extrémne dôležité, aby ste sa riadili predpísaným dávkovaním. (To môže byť lekárom, alebo lekárnikom upravené perom na obale.)

Medzi ľuďmi je veľa dopytovaný liek na chudnutie Meridia, ale ten u nás nie je zohnať. Preto, pokiaľ naň niekde narazíte (bez receptu a mimo overený zdroj), asi sa bude jednať o falzifikát.

Najúčinnejšia prášky na chudnutie

najlepšie Prášky na chudnutie

Ako vidíte, je veľmi dôležité rozlišovať voľne predajné lieky na chudnutie a spaľovače a lieky na chudnutie na predpis. Oba varianty majú svoje pre a proti, takže nie je vhodné niektorú z nich považovať za lepší, či za horšie.

Voľnopredajné doplnky stravy na podporu chudnutia sú:

  • Lipoxal Radical
  • Slimax Forte
  • Liftea Štíhla línia Synefrin
  • Obezin

A veľa ďalších. Športovci môžu investovať aj do spaľovačov tuku, na ktorých výrobu a predaj sa väčšinou špecializujú obchody so športovou výživou.

Lieky na chudnutie na recept potom sú:

  • Adipex
  • Mysimba
  • Orlistat Sandoz
  • Xenical
  • Saxenda

Tieto lieky obyčajne pôsobia na hormonálny a nervový systém, čím zrýchľujú pocit sýtosti a môžu blokovať pocity hladu. Vzhľadom na ich sile a možným vedľajším účinkom sa väčšinou nedajú dlhodobo užívať.

Skúsenosti užívateľov

V prípade, že ide o voľnopredajné potravinové doplnky na chudnutie, ich ohlasy v populácii bývajú rôzne. Keďže mávajú v zložení bylinky, nemusí pôsobiť na každého totožne. Zatiaľ čo u niekoho môžu mať uspokojivé výsledky, niekto ďalší na sebe nemusí ani po dlhodobom pozorovaní vidieť akýkoľvek rozdiel. Preto je možné, že budete musieť vystriedať niekoľko preparátov než nakoniec nájdete ten pravý.

Čo sa týka liekov na chudnutie, ktoré sú na predpis, ich nasadenie býva u pacientov úspešné. (Oproti bylinným prípravkom obsahujú látky, ktoré cielene ovplyvňujú niektoré fyziologické procesy.)

Zdravotné riziká

rizika prášků na chudnutie

V prípade, že sa rozhodnete užívať voľnopredajný potravinový doplnok na podporu chudnutia, najprv sa poraďte so svojím ošetrujúcim lekárom. Niektoré byliny môžu mať kontraindikáciu k vašim liekom, alebo nemusia byť vhodné pre ľudí, ktorí trpia nejakou chorobou. (Časté sú choroby obličiek, srdca, cukrovka a podobne.)

U liekov na predpis zase hrozí závislosť. Niektoré lieky môžu tiež zvýšiť krvný tlak, môžu zaťažovať váš cievny systém, spôsobovať náhle búšenie srdca, sucho v ústach alebo triašku. U niektorých liekov pacienti pociťovali častejšie nutkanie na veľkú potrebu, hnačka alebo nevoľnosť. Dá sa teda povedať, že chudnutie rozhodne nebudete mať ani v tomto prípade úplne zadarmo.

Záver

Z vyššie uvedeného vyplýva, že hoci môžu byť prášky na chudnutie akúsi skratkou, rozhodne sa nehodí je začať užívať bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom. Vždy tiež dbajte na pokyny, akých sa vám dostane. Inak si môžete aj ublížiť.

 

Vložiť komentár