Mliečna diéta: Je naozaj účinná?

Zaujímate sa o nové trendy v diétach? Ak áno, možno ste už niekedy narazili na mliečnu diétu. Málokto si ale vie predstaviť, ako funguje, čo sa počas nej pije a jej a či je pre nás bezpečná. Preto sa na tieto body pozrieme v našom dnešnom článku.

Kto chce mať štíhlu líniu, ten je schopný pre ňu urobiť prakticky čokoľvek. Treba si niekoľko týždňov variť tukožrútsku polievku, alebo sa vzdať všetkých sacharidov v strave. (Áno, máme tým na mysli keto diétu, ktorá dnes zažíva obrovský boom.)

Ak vás niečo podobné práve neláka, možno sa budete pátrať po jednodruhových diétach (pozri jablčná diéta), medzi ktoré čiastočne patrí aj mliečna diéta.

Na akom princípe funguje a aké sú jej výhody a nevýhody vám dáme vedieť v nasledujúcich niekoľkých odsekoch.

V čom spočíva mliečna diéta

Možno sa budete čudovať, ale mliečne diéty sú dve. Kým jedna (GOMAD, alebo ak Gallon of whole milk over the course of a day) ide na ruku predovšetkým bodybuilderom, ktorí chcú v dohľadnej dobe vybudovať väčšie množstvo svalovej hmoty, tá druhá pochádza z našich luhov a hájov a má za cieľ vám pomôcť s chudnutím. (Čo je práve tá varianta mliečnej diéty, na ktorú sa zameriame dnes.)

Za českú mliečnu diétou stojí obezitológ Rajko Doleček, ktorý vymyslel 13 dennú výživový plán. Počas celého programu sa jej päťkrát denne jedlo bohaté na bielkoviny (primárne na tie mliečne) a veľa sa pri nej dbá aj na dostatočný pitný režim.

Mliečna diéta

Je zdravá pre telo?

Mliečna diéta nie je už zo svojej podstaty vhodná pre ľudí, ktorí trpia alergiou, alebo intoleranciou na mlieko. (Ktoré bežne prispieva k zhoršeniu ich zdravotného stavu.) Vyhnúť by sa jej mali aj tehotné a dojčiace ženy, deti a starí ľudia, ktorí k svojmu prospievanie vyžadujú kompletné spektrum živín. Klasická mliečna diéta nebude vyhovovať ani športovcom. Hoci je v strave pochádzajúci z mlieka veľa bielkovín a tuku, môžu im chýbať niektoré látky, ktoré sú dôležité pre regeneráciu. (Namiesto toho môžu vyskúšať zmienenú GOMAD mliečnu diétu, kedy sa pije pohár plnotučného mlieka po jedle.) S lekárom by ju mali konzultovať aj dlhodobo a chronicky chorí.

Zrejme najvhodnejšie je pre ľudí, ktorí si želajú schudnúť, nemajú extrémne životný štýl a netrápi je žiadne zdravotné problémy.

Výhody a nevýhody mliečnej diéty

Medzi nesporné výhody mliečne diéty patrí skutočnosť, že je veľmi jednoduchá na pochopenie. Tiež od vás nevyžaduje kupovanie exotických, alebo iných špeciálnych ingrediencií. (S čím sa môžu stretávať napríklad ľudia na low carb a keto diéte.) Zároveň ju to robí cenovo veľmi dostupnú.

V prípade, že sa držíte výživového plánu, aspoň trochu športujete a dbáte na správny pitný režim, možno s mliečnou diétou naozaj schudnúť.

Nevýhodou je však to, že rovnako ako u mnohých iných diét budete mať hlad. Tiež telo pripravíte o vitamíny, stopové prvky a minerálne látky. Nadmerná konzumácia vápnika môže viesť aj k väčšiemu riziku vzniku kostných výrastkov a k problémom s trávením. Veľký pozor by si na ňu mali dať aj ľudia, ktorí trpia ochorením obličiek, ktoré by mohli byť zaťažené zvýšeným prísunom bielkovín.

Zakázané potraviny

V jedálničku mliečnej diéty nenájdeme žiadne pečivo. Aj v nej chýba mäsové výrobky (párky, salámy …), prílohy (ryža, zemiaky, cestoviny …), alkohol a sladké šťavy a káva. (Aj keď, tá je povolená v hodinách, kedy sa má piť mlieko.)

Povolené potraviny

Medzi povolenými potravinami je chudé mäso, ovocie a zelenina (všetko, podľa vašej vlastnej chuti), jogurty, čaj, tvaroh, vajcia. V strave sa objavuje aj kyslej mlieko a ďalšie alternatívy kyslých mliečnych výrobkov. (Tie sú dôležité aj normálne, pretože sa starajú o zdravie našej črevnej mikroflóry.)

Vzorový jedálny lístok

Jednotlivé porcie sa konzumujú vždy v 7, 10, 13, 16 a v 19 hodín.

Pondelok: 250 ml mlieka; 250 ml mlieka; 250 ml mlieka; 250 ml mlieka; 250 ml mlieka

Utorok: 1 termix; 150 g tvarohu; 150 g uvareného kuracieho mäsa; 150 g zeleniny; 2 vajcia a 250 ml čaju

Streda: 100 g ovocia; 100 g zeleniny; 100 g chudej šunky; 250 ml mlieka; 150 g vareného hovädzieho mäsa

Štvrtok: 1 termix; 250 ml mlieka; 100 g zeleniny; 100 g zeleniny; 100 g chudej šunky a 250 ml čaju

Piatok: 2 vajcia a 100 g zeleniny; 100 g zeleniny; 150 g tvarohu; 100 g ovocia; 100 g zeleniny a 250 ml kyslého mlieka

Záver

Predtým než sa rozhodnete mliečnu diétu vyskúšať, uistite sa, že sa tešíte dobrému zdraviu. Tiež nie je vhodné si pre tieto dni plánovať náročnejšie program s väčšou záťažou. Inak hrozí, že nebudete mať dostatok energie na to ho dokončiť.

 

Vložiť komentár