Keto diéta (proteínová diéta)

Ak máte pocit, že diéta nie je nič dobrého pre vás, možno je na mieste, aby ste urobili kompletnú zmenu svojho životného štýlu. Jedným zo spôsobov, ako to docieliť je to, že sa zoznámite s ketónovou diétou. Stačí, keď sa začítate do dnešného článku.

Snáď každý aspoň raz v živote vyskúšal nejakú diétu. Pre niektorých ľudí je ekvivalentom hladovky, počas ktorej si doprajú sotva jedno jablko denne. Iní z nás sa zase terorizujú nízkokalorickými pokrmy, ktoré z duše neznáša a ktoré im celý proces chudnutia do veľkej miery strpčujú. (Ak rovno nevloží na nejakú „osvedčenú“ a nie práve bezpečnú diétu celebrít, ktorá dokáže vcelku rýchlo podlomiť ich zdravie.)

pexels photo 769290

Najlepšie sú ale na tom ľudia, ktorí k diétam od začiatku pristupujú s rozumom. Namiesto toho, aby ich vnímali ako obmedzenie je naopak prijímajú ako príležitosť k dlhodobej zmene svojho života. Nie náhodou sa nakoniec rozhodujú pre proteínovú keto diétu, pri ktorej sa netrýzní hladom a zároveň u nej vidia slušné výsledky.

Ešte predtým, než sa do nej pustíte aj vy si prečítajte všetky dôležité informácie, ktoré by ste o nej mali poznať.

Čo je to keto diéta?

Keto, alebo tiež proteínová / bielkovinová diéta je stravovacie smer, počas ktorého dochádza k vyčiarknutie sacharidov a škrobov, ktoré sú nahradené zdravými tuky a štedrú porcií bielkovín. V závislosti na tom, aké máte zámery je možné sa podľa nej stravovať dlhodobo, ale výnimkou nie je keto diéta na týždeň.

Tento krátky interval možno využiť predovšetkým preto, že Ketónová diéta má celkom tri fázy. V prvej fáze ste síce obmedzenia vo výbere povolených potravín, na druhú stranu vďaka tomu najviac chudnete. V druhej fáze sa váš jedálniček rozširuje o ďalšie suroviny, z ktorých je možné začať variť. Hoci ešte stále chudnete, výsledky z fázy 1 rozhodne neočakávajte. Fáza 3 je potom o tom, že si osvojujete nový životný štýl, ktorý má na vaše telo dlhodobý efekt.

Možno sa sami seba pýtate, ako je možné, že vyradenie sacharidov a škrobov tak dobre funguje. Je to dané tým, že ide o zdroje rýchlej energie, ktorých prebytky sa schovajú do tukových zásob. Aby z nich mohlo telo začať čerpať, musíme mu je odoprieť. Vďaka tomu sa dostanete do ketózy, počas ktorej sa telo naučí štiepiť vlastný tuk, ktorý potom využije na energiu. Počas keto diéty zároveň nedochádza k úbytku aktívnej svalovej hmoty, pretože je chránená prísunom kvalitných bielkovín.

Rozdiel medzi „domáce“ a kúpenú keto diétou

pexels photo 2261482 scaled

Ľudia sú vo veľkej miere zvyknutí variť jedlo doma. Preto ich môže na začiatku napadnúť, že sa začnú stravovať podľa princípov proteínovej diéty, ale budú k tomu využívať jedlá z vlastných surovín. Aj keď sa jedná o naozaj ušľachtilú myšlienku, ktorá si zaslúži naše uznanie, minimálne pre začiatok sa hodí staviť na profesionálne spracovaný diétny program. A to hneď z niekoľkých dobrých dôvodov.

Jedným z nich je ten, že budete mať od začiatku pod kontrolou svoj denný príjem bielkovín a ďalších dôležitých živín, ktoré oceníte nielen pri práci, ale aj po náročnom tréningu. Neexistuje totiž nič horšie ako nabehnúť na nový stravovací plán a plniť ho len z polovice. Napríklad kvôli zlej znalosti téme. S tým sa spája aj úspora času. Keto diétne kokteil, alebo polievku stačí zaliať trochou vody a môžete vyraziť do práce, alebo na hodinu cvičenia. V neposlednom rade myslite na to, že budete mať pri ruke tím ľudí, na ktorý sa môžete obracať so svojimi otázkami.

Výhody keto diéty

Jedným z dôvodov, prečo ľudia dávajú keto diéte šancu je skutočnosť, že im môže pomôcť so zdravým chudnutím. To ale nie je jediná vec, na ktorú môže mať jej dodržiavanie vplyv.

Často sa o nej hovorí v spojení s:

  • Prevenciou cukrovky 2. typu
  • Úpravou epilepsie
  • Prevenciou ochorenia kardiovaskulárneho systému
  • Úpravou ťažkostí, ktoré súvisia s Alzheimerovou chorobou
  • Úpravou ťažkostí, ktoré sú spôsobené Parkinsonovou chorobou
  • Prevenciou akné

Hoci boli všetky z vyššie uvedených bodov predmetom vedeckého skúmania, rad z nich bude potrebné ešte dodatočne overiť. Aj napriek tomu sa však jedná o zaujímavé faktory, na ktoré je vhodné brať od počiatku ohľad.

Nevýhody keto diéty

Samozrejme by bolo naivné tvrdiť, že keto diéta so sebou nesie iba pozitíva. Preto si posvietime aj na odvrátenú stranu mince, na ktoré sa združujú komplikácie a nevýhody. Vrátane zoznamu skupín, pre ktoré nie je dodržiavanie tejto diéty vhodné.

Pred začatím diétneho programu myslite na to, že:

  • Vás najskôr čaká keto chrípka (telo prechodne protestuje proti nedostatku cukru)
  • Vysoký príjem bielkovín vám môže poškodiť obličky
  • Nerovnováha elektrolytov môže spôsobiť poškodenie srdca
  • Sa môžete stretávať s nevábne voňajúcim dychom
  • Vás môže potrápiť zápcha (hlavne, keď málo pijete a nejete dosť vlákniny)
  • Pri nedostatku niektorých vitamínov a minerálnych látok môžete ohroziť hustotu a zdravie svojich kostí
  • Veľa štíhle ženy riskujú stratu, alebo nepravidelnosť menštruačného cyklu

pexels photo 698878 scaled

Keto diéte sa rovno vyhnite, ak máte problémy s obličkami, ste tehotná, alebo dojčíte. Vhodná nie je ani pre deti a pre ľudí pokročilého veku, ktorí potrebujú široké spektrum vitamínov, minerálnych látok a ďalších dôležitých živín. So svojím lekárom sa poraďte aj v prípade, že trpíte cukrovkou, vysokým tlakom alebo inými chronickými stavmi.

Každý, kto už niekedy držal diétu sa obáva, aby ho na jej konci nečakal jojo efekt. K nemu dochádza z niekoľkých dôvodov. V prvom rade ide o to, že sa po dlhom období utrpenia poriadne najete. (Keď ste schudli, tak môžete. Alebo nie?) Tým, že sa odtrhnete z reťaze a začnete sa bezmyšlienkovite prejedať mu idete priamo naproti. Tiež myslite na to, že ak ste svoje telo pripravili prísnu hladovkou o svaly, spomalili ste si metabolizmus a teraz je pre vás oveľa ťažšie odbúrať starý, ale i novo prijímaný tuk.

Vzhľadom na to, že by ste aj po skončení keto diéty mali aspoň čiastočne pokračovať v novo nastavenom režime, váhový prírastok by nemal byť buď žiadny, alebo len veľmi mierny. Druhému problému sa navyše vyhnete úplne, pretože bielkovinami ochránite svaly a ketózou redukujete uložený tuk.

Vzorový jedálny lístok

pexels photo 1359326 scaled

Jedálniček keto diéty je pre stravníkov prinajmenšom príjemný. Počas dňa nebudete pociťovať hlad a nebudete sa musieť nijako markantne obmedzovať chutiach. Ak neveríte, pozrite sa na jedálniček, ktorým pokryjete jeden celý deň.

Raňajky: Dve vyprážané vajcia, nakrájané paradajka, káva so šľahačkou

Desiata: Plnotučný syr cottage, píniové orechy

Obed: Špenátový šalát s karbonátky z hovädzieho mäsa, syrom a avokádom

Olovrant: Proteínový nápoj

Večera: Grilovaný losos s brokolicou pokvapkaná maslom

Máte s keto diétou nejakou osobnú skúsenosť? Ak áno, budeme radi, keď nám ju napíšete do komentárov pod článkom.

 

Vložiť komentár