Dych je dôležitou súčasťou nášho života. Ale akokoľvek je to dôležité, len málo ľudí tomu venuje pozornosť počas dňa. Preto si ani neuvedomujeme, že dýchame príliš plytko alebo príliš málo. Preto sa zhlboka nadýchnite a pokojne sa ponorte do dnešného článku.
Keby sme nedýchali, neboli by sme nažive. Nielenže by sme nemali kyslík, ktorý sa dostáva do našej krvi a telesných orgánov, ale nevydychovali by sme ani oxid uhličitý, ktorý môže v našom tele narobiť poriadne neplechu.
Možno sa teraz pýtate, prečo sa vôbec bavíme o niečom takom triviálnom. Všetci dýchame! Áno, to je pravda. Ale ako? (Je to ako čistenie vlasov alebo zubov. Všetci to robíme každý deň. Ale málokto z nás to robí naozaj dobre.) Možno si to ani neuvedomujete, ale počas dňa môžete podvedome zadržiavať dych alebo dýchať rýchlo a plytko. Čo nemusí byť prospešné.
Ak vás zaujíma, ako to môžete napraviť, prečítajte si nasledujúce riadky, v ktorých sa zameriame na dychové cvičenia.
Čo sú to dychové cvičenia
Dychové cvičenia sú špeciálne metódy, ktoré sa zameriavajú na rôzne techniky dýchania. V závislosti od toho, ako často ich cvičíte (a ako dobre), môžu pozitívne ovplyvniť váš aktuálny duševný stav. Z dlhodobého hľadiska môžu mať pozitívny vplyv aj na znižovanie hmotnosti.
Najlepšie výsledky dosiahnete, ak ich budete vykonávať každý deň. Ideálne aspoň 5 minút, počas ktorých sa sústredíte na seba. (Netrpezliví si na začiatok vystačia s 2 minútami denne.)
Zbavia vás stresu a pomôžu pri chudnutí
Určite vás zaujíma, čo myslíme tým, že dýchacie cvičenia môžu mať pozitívny vplyv na našu psychiku a kondíciu. Preto sa pozrieme na niekoľko výhod, pre ktoré sa oplatí túto činnosť zvážiť.
Dychové cvičenia pomáhajú pri:
- Znížením stresu
- Úzkosť
- Zníženie krvného tlaku
- Nespavosť
- Stabilita stredu tela (ale je potrebné dýchať do bránice)
Nervozity vás môže zbaviť aj dobrý nádych a výdych. To je užitočné napríklad pred skúškami v škole alebo dôležitou prezentáciou v práci. Na chudnutie môže mať prekvapivo vplyv aj správne dýchanie. (Znie to zvláštne, ale uvedomte si, že pri dýchaní zapájate svaly. Nehovoriac o tom, že je to proces, ktorý sa prakticky nikdy nezastaví. Vidíte potenciál?)
3 tipy, ako na to
Existuje množstvo typov dychových cvičení. Každý si môže vybrať ten, ktorý mu vyhovuje a vyhovuje jeho osobným potrebám.
Dýchanie do brucha
Pravdepodobne najznámejšie je brušné dýchanie. Ľahnite si na chrbát a mierne pokrčte kolená. Podložte si hlavu vankúšom. (Ak chcete, môžete si ju dať aj pod kolená.) Jednu ruku si položte na hrudník a druhú na bránicu. (Tá je približne v strede brucha.) Nadýchnite sa nosom a vdýchnite vzduch do spodnej časti ramena. (Dlaň na bruchu sa zdvihne.) Potom vydýchnite ústami. Cvičte takto asi 10 minút, 3-4 krát denne.
Lví dych
Pohodlne sa usaďte. Buď na pätách, alebo so skríženými nohami. Položte si dlane na kolená a prsty majte roztiahnuté. Zhlboka sa nadýchnite nosom a otvorte oči dokorán. Otvorte ústa dokorán a vyplazte jazyk. Pri výdychu stiahnite svaly na krku a vydajte dlhé „ha“. Opakujte 2-3 krát.
Vyvážené dýchanie
Pohodlne sa usaďte a začnite vdychovať a vydychovať nosom. Pri každom nádychu a výdychu si v duchu spočítajte dĺžku. Cieľom je, aby obe časti procesu trvali rovnako dlho alebo aspoň približne rovnako dlho. Ak chcete, môžete medzi nádychom a výdychom urobiť malú prestávku. Toto cvičenie vykonávajte aspoň 5 minút.
Ako vidíte, stačí sa len zhlboka nadýchnuť.
Zdroje informácií
https://www.healthline.com/health/diaphragmatic-breathing – Dýchanie do brucha (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/287046 – Vplyv dýchania na zníženie hmotnosti (anglicky)
https://www.healthline.com/health/breathing-exercise – 10 tipov na dýchacie cvičenia (anglicky)