Počas posledných dvoch dekád sme sa stretli s obrovským množstvom diét a stravovacích smerov. Niektoré z nich skončili v prepadlisku dejín, iné si získavajú svojich priaznivcov aj dnes. Jednou zo stálic chudnúcich programov je Dukanova diéta. Viete, ako funguje a čo počas nej jesť?
Ľudia majú tendenciu stále hľadať diéty, ktoré im pomôžu redukovať, alebo udržať stanovenú váhu. Pokiaľ ale začneme chybovať už na štarte, existuje pomerne vysoké riziko, že hoci schudneme, budeme sa potýkať so zradným jojo efektom. Preto je kľúčové, aby ste si zvolili taký redukčný program, ktorý bude rešpektovať váš zdravotný stav, ciele i prípadné limity.
Čo vám môže v tomto smere ponúknuť Dukanova diéta?
Čo je to Dukanova diéta
Dukanova diéta funguje tak, že do svojho jedálnička zaradíte vysoký podiel bielkovín a čo najviac znížite príjem sacharidových potravín a jedál. Svoje meno dostala po lekári Dr Pierrovi Dukan, ktorý sa v 70. rokoch 20. storočia inšpiroval výrokom jedného zo svojich obéznych pacientov. Ten bol ochotný zriecť sa všetkého jedla s výnimkou mäsa.
Na základe tejto informácie vytvoril špeciálny program o štyroch fázach, ktoré u každého trvajú rôzne dlhú dobu. V prvej a zároveň najprísnejšie fáze, ktorá trvá 2-10 dní, môžete jesť len chudé mäso, vajcia a nízkotučné mliečne výrobky, ktoré kombinujete s ovsenými otrubami.
V druhej fáze (14 dní) striedate dni, v ktorých jete len proteínová jedla s tými, keď počas nich jete aj povolené druhy zeleniny. Stále máte v jedálničku otruby. Tretia fáza (10 dní za každý zhodený kg hmotnosti) je o tom, že si smiete dať trochu ovocia, celozrnný chlieb a syr. Dvakrát týždenne si môžete dokonca dovoliť jedlo, ktoré obsahuje škrob. (Väčšinou príloha.) Jeden deň sa musí striktne len o príjme bielkovín. Posledná fáza je o tom, že jete podľa ľubovôle, ale jeden deň v týždni držíte proteínovú diétu. Opäť nesmie chýbať otruby.
Recepty a vzorový jedálny lístok
Ak si neviete predstaviť, ako môže Dukanova diéta v praxi vyzerať, ukážeme vám možný vzorový jedálny lístok na tri dni. Každý z nich predstavuje inú fázu diéty.
Deň 1: Nízkotučný syr cottage s 9 g ovsených otrúb, škoricou a s umelým sladidlom; Pečené kura s vývarom; chudý steak
Deň 2: Miešaná vajcia s paradajkami; Grilované kurča so zeleným šalátom a nízkotučnú zálievkou, gréckym jogurt s 12 g ovsených otrúb a sladidlom; Filet z pečeného lososa, brokolica a karfiol varený na pare
Deň 3: Vaječná omeleta so syrom a špenátom; Morčacie sandwich v celozrnnom chlebe; Restované bravčové s grilovanou cuketou, jablko
Čo sa týka receptov, počas Dukanova diéta sa hodí variť na pare, alebo piecť v rúre s minimom pridaného tuku. Ako vieme, pri varení sme schopní ho používať viac než koľko je ho v skutočnosti potreba. Čo môže viesť k plazivému priberaniu.
Výhody a nevýhody
Výhodou Dukanova diéta je to, že sa nemusíte nijako drasticky obmedzovať v množstve prijatého jedla. A to aj na začiatku programu. Keďže aj chudé mäso má vysokú sýtiaci hodnotu, nemali by ste trpieť pocitmi nedostatku a hladu. Po nabehnutí na nový životný štýl navyše môžete očakávať pomerne rýchlo viditeľný úbytok na váhe.
Na druhú stranu, budete si musieť zvyknúť na to, že od začiatku diéty prídete o jedlá bohaté na sacharidy a škroby. Tiež sa môžete stretávať s nedostatkom niektorých vitamínov a minerálnych látok. Vysoký príjem bielkovín môže navyše negatívne ovplyvniť zdravie vašich obličiek a kardiovaskulárneho systému. Preto je vhodné sa pred jej začiatkom najprv poradiť s vaším ošetrujúcim lekárom, ktorý zhodnotí, či je pre vás vhodná.
Máte nejaké skúsenosti s Dukanova diéta? Ak áno, budeme radi, keď nám ich napíšete do komentárov pod článkom.