Premýšľali ste o tom, že začnete chudnúť, ale neviete, aký stravovacie smer by ste si mali zvoliť? Ak vám nejde o rýchlu redukciu váhy, ale chcete žiť dlhodobo zdravšie, mohla by vám vyhovovať delená strava. Nielen, že pomôže schudnúť, ale niektorým dokonca aj pribrať!
Ak to s chudnutím, priberaním (v prípade podvýživy) či udržovaním váhy myslíte naozaj vážne, je určite lepšie sa zamerať na stravovacie smery, ktoré možno dodržiavať po ľubovoľne dlhú dobu.
Od redukčných diét ich odlišuje to, že nie sú tak explozívne a násilne vám nezníži kalorický príjem pod prijateľnú hranicu. Čo znamená, že telo neoberete o energii, ani o dôležité živiny. V neposlednom rade nebudete vyzerať koniec diétneho programu.
Prečo sa o delenej strave oplatí premýšľať si povieme v našom dnešnom článku.
Čo je to delená strava
Delená strava je výživový smer, ktorý sa zameriava na rozdeľovanie potravín na tie, ktoré obsahujú sacharidy a na tie, ktoré majú v zložení veľa bielkovín. Obe tieto skupiny potrebujú k správnemu spracovaniu v tele iné prostredie. Preto sa dbá na to, aby ich konzument nemiešal.
Už z vyššie uvedeného vyplýva, že delená strava rozdeľuje potraviny do niekoľkých kategórií. Môžu byť buď sacharidové, bielkovinové, alebo neutrálne. (Mali by sa teda môcť konzumovať ako v dňoch, ktoré patria čisto sacharidom, tak v tých, v ktorých hrajú prím na bielkoviny bohatá jedla.)
Kým niekto preferuje rozdelenia po dňoch, niekomu viac vyhovuje delenie iba podľa jedál. V takom prípade je ale dôležité, aby od posledného pokrmu ubehlo dostatočné množstvo času.
Zakázané a povolené potraviny
Keď sa zameriame na bielkoviny, máte povolené:
- Mäso
- Vajcia
- Mliečne výrobky
- Vitrusové ovocie
- Jablká
- Hrušky
- Marhule
- Broskyne
- Čerešne
Pije sa čaj, suché biele a červené víno.
K sacharidom radíme:
- Ryžu
- Celozrnné pečivo a výrobky (napríklad cestoviny)
- Zemiaky
- Kel
- Kukuricu
- Banány
- Sušené ovocie
- Med
V sacharidových dňoch preferujte z alkoholických nápojov pivo. Piť možno aj ovocné šťavy a najrôznejšie džúsy.
Nakoniec tu máme neutrálne potraviny, medzi ktoré sú zahrnuté plnotučné mliečne výrobky, údené mäso, strukoviny a huby. Dopriať si možno aj široké spektrum zeleniny. (Uhorky, papriky, špenát …)
Výhody a nevýhody delenej stravy
Delená strava má pre Dietary veľa zaujímavých výhod. V prvom rade učí ľudí viac premýšľať o skladbe jednotlivých potravín, ktoré cez deň jedia.
Tiež vám môže pomôcť s:
- Dodávaním všetkých dôležitých živín
- Úpravou trávenie
- Redukciou hladu a pocitu únavy
Má ale aj pár nevýhod, medzi ktorými nájdeme:
- Pomalší chudnutie / priberanie na váhe (záleží, čo je vaším cieľom)
- Potrebu sa (aspoň na začiatku) trochu viac strážiť
- Nutnosť o veciach trochu viac premýšľať
- Zložitejšie organizácií stravovania (budete sa musieť naučiť orientovať v jídelníčcích jednotlivých reštaurácií atď.)
Ak ste schopní tieto veci prekonať, potom by pre vás malo mať dodržiavanie delenej stravy viac prínosov než negatív.
Vzorový jedálny lístok
Pondelok: Ovsené muffiny s mangom; Biely jogurt s medom a mandľami; Celozrnné cestoviny s paradajkovou omáčkou a vajcom; Sladké hrozno; Zapečené zemiaky so syrom
Utorok: Miešané vajíčka so zeleninou; Sušené ovocie; Chudý steak so zeleninovým šalátom; Kefír s orechy; Grilované tofu s šošovkovým šalátom
Streda: Ovsená kaša s banánom; Celozrnný chlieb so syrom a surovou zeleninou; Pečené zemiaky so zeleninou; Zrelá hruška; Zeleninový šalát s jogurtovou zálievkou
Štvrtok: Výber syrov so zeleninou; Zeleninový šalát s orechmi a tofu; Pečený losos; Kefírové mlieko; Zverina na víne
Piatok: Celozrnný chlieb s marmeládou; Banán s orechy; Zapečené zemiaky s jogurtovou zálievkou; Ryžová kaša s ovocím; Fazuľa na mexický spôsob s tmavým pečivom
Záver
Ako vidíte, v delenej strave neexistujú žiadne veľké extrémy. Ide len o to, ako telu uľahčiť trávenie. Keď vytrváte, uvidíte, že výsledky budú rozhodne stáť za to.