Ako schudnúť brucho? Stavte na pohyb a na zdravú stravu

Keď sa trochu oteplí, z vyhľadávača na nás začnú vyskakovať heslá, ktoré sa piadí po tom, ako rýchlo schudnúť brucho, alebo ako schudnúť brucho a boky naraz. Asi vás príliš nepoteším, ale tým, že budete sedieť bez akejkoľvek aktivity na gauči rozhodne nebude cesta, ktorá vedie k úspechu. Namiesto toho sa do toho poriadne obujte, začnite sa hýbať a v neposlednom rade dobre stravovať. Ako si s tým ale poradiť?

Schudnúť brucho bez cvičenia je snom prakticky každého z nás. (Alebo minimálne tých, ktorí ho považujú za svoju kritickú oblasť.) Bohužiaľ, hypnotizovaním špička v zrkadle náš problém nezmizne. Dokonca ani tým, že budeme cielene a dlhodobo hladovať.

Či už vám ide o pekáč buchiet, alebo len o miernu korekciu vášho tukového vankúšika, ktorý sa vám rysuje v plavkách a v obtáhlejších šatách, pomôže vám cvičenie a strava. Aj keď to znie asi celkom ľahko, táto záležitosť od vás bude vyžadovať trpezlivosť a veľa pevnej vôle. Výsledky sa totiž obvykle nedostaví hneď. Nenechajte sa ale ničím zdeptať a konečne sa pustite do boja.

Najefektívnejší cviky na brucho

Než sa pustíme do popisu cvikov, ktoré vám pomôžu spevniť a vytvarovať brucho, vám musíme zveriť jedno tajomstvo. Cvičením jednej partie neprispievate k tomu, aby ste v tejto partii schudli tuk. Pointa spočíva v tom, že by ste mali preferovať komplexný pohyb celého tela, ktorý vám pomôže spáliť tukové zásoby (ideálne kardio) a vyrysuje vám svaly (posilňovanie).

Ak zvolíte variant, že budete cvičiť iba brucho, svaly sa vám síce posilní, ale pod tukovou vrstvou nebudú jednoducho vidieť.

Ak beriete túto skutočnosť na vedomie, vyskúšajte:

  • Horolezcov (Mountain Climbers)
  • Ruské otočky (Russian Twists)
  • Doska s balónom
  • Veslovací stroj
  • Sklapovačky
  • Klasické doska, alebo jeho ďalší variácie (na jednej ruke, s roztiahnutými nohami atď.)
  • Zdvíhanie bokov

Ak chcete začať s cvičením brucha doma, začnite klasickým doskou, kedy sa opierate o lakte a špičky pri nohách a držíte rovný chrbát čo najdlhšie to vládzete. Alebo horolezcov. Dlaňami sa pri ňom opierajte o zem, postavte sa na špičky a kolená priťahujte k hrudi, poprípade do kríža. Rýchlosť výmeny nôh prispôsobte svojej aktuálnej kondičke.

photo 1518644961665 ed172691aaa1

Celkom ľahko si poradíte aj s ruskými otočkami. Počas nich si sadnete na zem, zdvihnete nohy do vzduchu a hornú polovicu tela (spolu s rukami) začnete otáčať do strán. Je len na vás, či sa rukou dotknete zeme, alebo si do ruky vezmete balón. Zdvíhanie bokov je zase o tom, že sa položíte na bok, podoprite sa lakťom, stehnami alebo chodidlami (opäť na jednej strane) a budete sa takto snažiť dostať telo hore. Samozrejme, aby to fungovalo, musíte obe strany vystriedať.

Posilňovať brucho nestačí, potrebujete pohyb

Ako už bolo povedané, púhe posilňovanie jednej konkrétnej oblasti vám bude k ničomu. Aby boli svaly pekne vidieť, musíte ich zbaviť všetkého prebytočného tuku, ktorý je skrýva pod sebou. A to vyžaduje chudnutie celého tela. (Telo totiž nespozná, že má chudnúť len na jednom mieste.) Zároveň sa pripravte na to, že ak vám ako prvé priberá vždycky brucho, bude chudnúť ako posledný. (Preto do tej doby môžete mať výstavnú ruky, zadok a nohy.)

pexels photo 196640 scaled

K pálenie tuku sa najlepšie hodí kardio cvičenia, ktoré (oproti posilňovanie) robíme dlhšie a s miernejší intenzitou, ktorá nás drží v aeróbnom pásme. Často je ho nutné vykonávať aspoň 30 minút. Počas tej doby telo začne vyplavovať tuky, ktoré možno spáliť pohybom. Začať môžete tým, že si budete dopriavať pravidelné prechádzky. Vyhovovať by vám ale mohol aj beh, tanec alebo plávanie.

Avšak, aby bolo vaše brucho pekne vyrysované a pevné, nepodceňujte ani už spomínané posilňovanie. Kardio vám síce pomôže spáliť tuk, ale sexi krivky získate až potom, čo dáte svalom do tela.

Zdravá strava je polovicou úspechu

pexels photo 1070053

Bola by škoda sa venovať každý deň cvičenia a nemyslieť pri ňom na stravu. Aby ste mali čo najlepšie výsledky, mali by ste škrtnúť presolené a presladené pokrmy a nápoje. Podobne ako polotovary a fast food.

Namiesto toho si doprajte dostatok zeleniny, ktorá obsahuje veľa vitamínov, minerálnych látok a vlákniny, ktorá je dôležitá pre naše zdravé trávenie. (Okrem iného tiež navodzuje dlhší pocit sýtosti.) Vzhľadom na to, že až na niektoré druhy neobsahuje veľa kalórií vám zostane dosť priestoru, ktorý možno zaplniť kvalitným mäsom, ktoré je dôležitým zdrojom bielkovín. Okrem toho, že nás chráni pred stratou svalov im dodávajú stavebný materiál pre rast.

Veľa dôležitý je ale aj pitný režim, ktorý by mal stáť predovšetkým na čisté nesladené vode a na kvalitných (NE ovocných) čajoch. Keď sa ale budete dlhodobo snažiť, neuškodí vám ani malý pohárik vína, alebo nejaký dobrý maškrtu. Ten môže mať podobu horkej čokolády.

Aké fígle máte na chudnutie brucha vy? Napíšte nám ich do komentárov pod článkom.

Vložiť komentár