Chôdza je jedným z prvých druhov pohybu, ktoré sa človek naučí v detstve. Nie je prekvapujúce, že ju považujeme za samozrejmosť a nepripisujeme jej žiadne veľké účinky. Ale čo keby sme vám povedali, že chôdza vám môže pomôcť zhodiť kilá navyše, s ktorými bojujete od Vianoc? V našom dnešnom článku vám prezradíme, ako to urobiť správne!
Chôdza je základný spôsob presunu z bodu A do bodu B a jej pokročilejšou verziou je beh. Zatiaľ čo o výhodách rýchlejšieho tempa (t. j. behu) nikto veľmi nepochybuje, o chôdzi si skôr myslíme, že je takmer zbytočná.
To je však veľmi mylná predstava. Pravdou je, že chôdza má blahodarný vplyv na organizmus každého človeka. Okrem toho je pri správnom vykonávaní veľmi šetrný, takže sa mu môžu venovať aj ľudia s nadváhou, ktorí by behom nadmerne zaťažovali svoje kĺby.
Aký vplyv má chôdza na chudnutie a ako (alebo čím) sa motivovať k pravidelnej chôdzi, sa dozviete v nasledujúcich odsekoch.
Chôdza a chudnutie
Aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, pri chôdzi sa môžete poriadne zapotiť. Všetko závisí od toho, koľko za deň prejdete a aké tempo si nastavíte. (Je zrejmé, že beh okolo nákupného centra bude menej náročný ako napríklad celodenná túra v horách.)
Pomalšia chôdza môže byť vhodná na pretiahnutie alebo pomalé zahriatie tela. Rýchlejšie sa potom môže stať celkom dobrým kardio. (A ako vieme, kardio pomáha pri spaľovaní tukov.) Na druhej strane, nič sa nemá preháňať. V ideálnom prípade by ste mali nosiť športový náramok, ktorý vás upozorní, keď prekročíte aeróbnu zónu (v závislosti od vašej srdcovej frekvencie).
Koľko kilometrov denne prejdete?
Všeobecne sa uvádza, že aby vaše telo nevypadlo z cviku a využilo blahodarné účinky chôdze, mali by ste každý deň prejsť približne 10 000 krokov. Dosiahnutie tejto referenčnej hodnoty však nemusí byť jednoduché. Najmä ak máte sedavé zamestnanie a jediným pohybom je chôdza ku kávovaru alebo tlačiarni.
Z tohto dôvodu by sme vám odporúčali postupovať trochu iným spôsobom. Ak je pre vás 10 000 krokov nereálnych, skúste sa zamerať na chôdzu z hľadiska časovej dotácie, ktorá by mala byť aspoň 2,5 hodiny týždenne. Jasnou výhodou je potom rýchlejšie tempo chôdze, ktoré vám vydrží aspoň 30 minút.
Ako teda vidíte, neexistuje žiadna odporúčaná hodnota, koľko kilometrov denne prejsť. (Čím viac však robíte, tým lepšie pre vás. Po 30 minútach svižnej chôdze prejdete 2,5-3,3 km.)
Každý pohyb sa počíta
Vždy musíte niekde začať. Ak nie ste ako ryby a trpíte bolesťami kĺbov alebo nadváhou, aj trochu pomalší pokrok bude pre vás úspechom. Môže to byť chôdza po schodoch, prechádzka so psom, chôdza do obchodu alebo vystúpenie z verejnej dopravy o niekoľko zastávok skôr.
Veľa ľudí na to zabúda, ale počas čistenia sa hýbeme. (Jeho výhoda je o to väčšia, že sa pri ňom zapája celé telo. Najmä ak je to urobené dôkladne.) Ako vidíte, kto chce, hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody.
Dôvod na prechádzku si vždy nájdete!
Pozrime sa teraz na pozitívne účinky chôdze na naše celkové zdravie. Ak ste sa o to nikdy nezaujímali, dúfame, že sa na to pozriete.
Chôdza je pre vás prospešná:
- Zdravie srdca
- Zníženie hladiny cukru v krvi
- Zdravie kĺbov
- Sila imunitného systému
- Dobrá nálada
- Krása chodidiel
Pravidelná chôdza sa dokonca spája s kreatívnejším myslením, väčšou energiou a dlhším životom. Takmer každý si môže nájsť dôvod, prečo začať chodiť.
Záver
Výhodou chôdze je, že si nevyžaduje vôbec nič. Nemusíte sa zapisovať do kurzov ani si kupovať špeciálne vybavenie. (Pokiaľ nie ste starší a nemáte problémy s rovnováhou a koordináciou pohybov.) Uvidíte, že ak sa pustíte do tohto experimentu s vlastným telom, čoskoro uvidíte prvé pozitívne výsledky.
Zdroje informácií
https://www.verywellfit.com/how-long-should-you-walk-to-lose-weight-3432706 – Koľko by sme mali chodiť, aby sme schudli? (anglicky)
https://www.healthline.com/health/benefits-of-walking – 10 zdravotných výhod chôdze (anglicky)