5 tipov na efektívne cvičenie doma

Kto chce schudnúť nadbytočné kilá, ten by mal počítať s tým, že bez pohybu a zmeny jedálnička to proste a jednoducho nepôjde. Lenže, zatiaľ čo chrúmať zeler s mrkvou nám až tak nevadí, k cvičenie sa musíme veľmi často nútiť. A to dokonca aj k tomu, ktoré prebieha doma. V dnešnom článku vám preto prezradíme, aké si vybrať a hlavne – ako sa k nemu donútiť.

Určite sa vám to už niekedy stalo. Chcete vyladiť formu, dáte si nepriestrelné predsavzatia … A nič. Preto si nabudúce kúpite novú fľašu na pitie, topánky a športové úbor. A zase nič. Nabudúce si možno kúpite aj permanentku do fitka, ktorú nakoniec použijete dvakrát, alebo trikrát. A pretože už je to pomerne citeľný zásah do vášho rodinného rozpočtu, rozhodnete sa, že od teraz už to dáte. Len s tým rozdielom, že začnete cvičiť doma.

Hneď na začiatku sa ale ponúka hneď niekoľko otázok. Je cvičenie doma bezpečné? Líši sa nejako domáce cvičenie pre ženy od domáceho cvičenia pre mužov? A kto dohliadne na to, že robíte všetky cviky správne?

Na tieto a ďalšie otázky vám dáme odpoveď v nasledujúcich niekoľkých sekciách.

Domáce cvičenie

cvičenie doma

Domáce cvičenie nie je vôbec žiadna novinka. V rôznych podobách sa mu venovali už ľudia v 20. storočí, ktorí si priali mať vyšportovanú postavu a byť za každých okolností fit. Akonáhle však prišiel boom posilňovní, skupinových lekcií a fitnes štúdií, zrazu sme začali mať pocit, že cvičenie doma je tak trochu „pre socky“, ktoré nemajú na to zaplatiť si trénera.

Veľa z nás navyše nemá dostatočnú vôľu na to vydržať. Zacvičíme si raz, dvakrát a nabudúce dáme prednosť leňošenie pri televízore, alebo stretnutie s kamarátmi v kaviarni. Pritom, keby ste v sebe našli dostatok motivácie, s domácim cvičením by ste hravo dosiahli svoje vysnívané postavy. Ako to ale urobiť?

Ako sa k nemu donútiť?

Táto otázka je napodiv aj odpoveď. Úplným základom je to, aby ste sa do cvičenia nemuseli nútiť. To dosiahnete ale jedine tak, že vyskúšate pár rôznych typov cvičení a nakoniec skončíte pri tom, ktoré vás bude baviť najviac. Nikto navyše nehovorí, že nemôžete druhy pohybu ľubovoľne striedať. (Tým predídete situácii, keď vás už daná činnosť nebaví.) Čo sa týka lekcií, tých je plný internet. Stačí, aby ste otvorili YouTube a našli na ňom lektora, ktorý vám príde byť sympatický a jeho video lekcie vám budú dávať zmysel. (Tiež na to ale môžete ísť postarom a cvičiť doma s náradím.)

5 najlepších cvičenia

Jóga

najlepšie cvičenie na doma

Ak vás bolí chrbát, potrebujete zlepšiť svoju pohyblivosť alebo nájsť pomalší cvičenie, počas ktorého zrelaxujete svoju myseľ, vyskúšajte jogu. Ide o východné umenie, ktoré vám pomôže zlepšiť vašu psychiku i zdravotný stav.

Menej majetné poteší aj to, že k nemu prakticky nič nepotrebujú. Iba kľudné miesto, trochu času a pohodlný odev. (Niekto nedá dopustiť ešte na mäkkú športové podložku.) Oproti iným typom cvičenia vám joga pomôže vytvarovať dlhé štíhle svaly.

HIIT

Ak si chcete dať poriadne do tela a spáliť veľa tuku, v tom prípade vyskúšajte HIIT, ktorý bude určite baviť aj mužov. (Dokonca aj ľudí, ktorí nemajú na cvičenie čas. Jedna lekcia trvá totiž len 10-30 minút.) Ide o intenzívny intervalový tréning, počas ktorého vykonávate niekoľko jednoduchých cvikov, ktoré však striedajú svoju intenzitu. (Môže ísť napríklad o beh v kombinácii so skákaním cez švihadlo a podobne.) Lekcia môže vyzerať tak, že niekoľko minút skáčete pomaly cez švihadlo a potom približne 30 sekúnd začnete skákať ako o život. Celé koliesko sa bežne opakuje 4-6x.

hiit

Cvičenie s gumou

Pokiaľ už ste trochu vytrénovaní, ale máte pocit, že posilňovanie váhou vlastného tela už u vás nie je príliš efektívne (a na drahý stroj nemáte financie), začnite cvičiť s posilňovacie gumou. V obchode so športovým vybavením ju budú mať v rôznych farbách a o rozličné sile odporu. Z toho dôvodu je vhodná ako pre vypracované športovcov, tak pre ľudí, ktorí prekonali úraz a potrebujú sa dostať zase späť do formy.

Jumping

V posledných niekoľkých rokoch sa stal populárny jumping. Môžeme si ho predstaviť ako jedno z boxerských cvičenia, kedy vykonávame jumping jack. (Pri miernom výskoku rozťahujeme ruky a nohy do písmena X.)

Skákať ale môžeme aj z podrepu (squate), alebo po kliku. (Urobíte klik, postavíte si, skočíte a prejdete zase dole do kľuku.) Náročné, ale účinné.

Pri vykonávaní skokov však myslite aj na svojich susedov, ktorí zrejme nebudú chcieť počúvať nárazy vychádzajúci od stropu. Preto je určite vhodné, aby ste si zaobstarali špeciálnu penovú podložku, ktorá tlmí nárazy.

Spinning

A nakoniec tu máme notoricky známy spinning. (Ku ktorému ale už potrebujete nejakú tú profesionálnejší výbavu.) Ak sa neuspokojíte len s pomalým šliapaním, ale odhodláte si dať trochu do tela, podporíte ním svoju silu, spálite pomerne dosť kalórií a posilníte svoj kardiovaskulárny systém. Z nášho pohľadu by sme sa mu ale nevenovali každý deň. (Časté cvičenie jednej časti tela je postupom času menej efektívna. Telo si na neho totiž zvykne.)

Záver

Správne vybrané domáce cvičenie vás bude konečne baviť. Čo je skvelý predpoklad pre to, aby ste u neho už zostali. Nie je ale od veci striedať aj niekoľko druhov pohybu, podľa toho, na čo máte práve náladu. Najdôležitejšie je si však zapamätať, že len cvičenie, ktoré vás robia šťastnými vás môže niekam posunúť.

 

Vložiť komentár