V decembri sa mnohí ľudia uvoľnia a doprajú si viac kalórií ako zvyčajne. Do úst nám vletia dva cukríky, počas rodinných stretnutí si dáme varené víno a počas návštev si dáme niekoľko rôčkov šniclu a zemiakového šalátu. Nie je teda divu, že sa mnohí ľudia začnú chytať za hlavu a vymýšľať, ako opäť rýchlo schudnúť. Ale je to bezpečné?
Celý december je pre nás záťažovým testom, ktorý jasne ukáže, do akej miery sa dokážeme kontrolovať. Bohužiaľ, mnohí ľudia neprejdú. Od začiatku mesiaca si pochutnávajú na čokoláde a mikulášskych sladkostiach, majú minimum pohybu a potom to všetko zazdia mastnými a kalorickými jedlami počas vianočných a silvestrovských sviatkov. (Mnohí ľudia im to vyčítajú, ale ruku na srdce. Nikto nepriberie tri až päť kíl za štyri dni.)
Preto v januári každý premýšľa o tom, ako čo najrýchlejšie schudnúť. Do posilňovne sa prihlási niekto s mimoriadnym nadšením. Iní prepadnú nezdravým redukčným diétam (ako je kapustová alebo mliečna diéta či tučná polievka), ktoré sľubujú, že za pár dní schudnú aj niekoľko kíl.
Hoci to pre mnohých z nás môže vyzerať naozaj lákavo, povieme vám, aké sú riziká rýchleho chudnutia. Pozrieme sa aj na to, ako by sa to malo robiť správne.
Ako rýchlo schudnúť?
Všetci sa pozeráme len na ručičku na stupnici, ale pravdou je, že to môže byť (napriek zobrazeným hodnotám na ciferníku) dosť abstraktný pojem. Namiesto toho vám povieme, že jeden kilogram tuku má približne 7 700 kcal. To je obrovské množstvo energie. Najmä ak si uvedomíme, že kalorický príjem človeka je približne 1500 – 2000 kcal denne (je to však veľmi individuálne, závisí to od pohlavia, fyzickej aktivity a veku. Konkrétne hodnoty vám poskytne kalkulačka BMI.)
To znamená, že musíte optimalizovať svoj denný príjem kalórií. Prípadne ho nechajte na rovnakej úrovni, ale začnite viac cvičiť. Znížením príjmu kalórií však nemyslíme hladovanie (ktoré spôsobí len zrútenie metabolizmu), ale rozumné zmeny. Ak ste zvyknutí piť čaj alebo kávu s cukrom, prestaňte sladiť. Začnite kupovať polotučné mlieko namiesto plnotučného. Nedávajte si čipsy každý deň, ale možno len raz týždenne. A tak ďalej. Nezabudnite tiež na cvičenie. Ak ste obézni alebo máte zdravotné problémy, skúste chodiť pešo. A keď uvidíte prvé výsledky, pridajte ďalšie typy aktivít.
Na čo si dať pozor pri rýchlom chudnutí
Naše telo si s nami niekedy zahráva. Po drastickej redukčnej diéte môžete vyzerať štíhlejšie, ale to neznamená, že vám váha zostane. Neznamená to ani, že ste stratili tuk. A rozhodne si nemyslite, že je to bohvieako zdravé pre vaše telo.
Riziká rýchleho úbytku hmotnosti sú:
- Úbytok svalovej hmoty (čo je úbytok objemu a kg)
- Pomalší metabolizmus
- Únava
- nedostatok vitamínov, stopových prvkov a minerálov (takže môžete mať slabšiu imunitu, vypadávanie vlasov alebo lámavejšie nechty)
- Dehydratácia
- Prejedanie sa
- Duševné problémy
- Poruchy príjmu potravy
Pre ženy je veľkým rizikom aj strata menštruácie. Telo prechádza do spánku z dôvodu nedostatku hormonálne aktívneho tuku. (Pretože prípadné tehotenstvo by pre ňu mohlo predstavovať obrovské nebezpečenstvo.) Ženy, ktoré si tým prešli, uvádzajú v budúcnosti nepravidelnú a nepravidelnú menštruáciu.
Pozor na jojo efekt
Telo je tiež nadmerne zaťažené jojo efektom, ktorý zvyčajne sprevádza nevhodne navrhnutú diétu. Ide o to, že ľudia, ktorí držia hladovku, sa po schudnutí vrátia k pôvodnému spôsobu stravovania. Keďže však majú pomalší metabolizmus, namiesto tuku stratili svaly a ani nezmenili stravu, tuk sa im začne hromadiť a nakoniec vážia oveľa viac.
Jojo efekt má negatívny vplyv aj na celkové zdravie. Diéty sú ohrozené:
- Výkrm pečene
- Diabetes
- Choroby kardiovaskulárneho systému
- Vyšší krvný tlak
Takisto nehovoríme o tom, že by to malo negatívny vplyv na vaše sebavedomie. Preto je vždy lepšie zvoliť pomalší, ale zdravší prístup k chudnutiu.
Ako ste zvyknutí chudnúť?
Zdroje informácií
https://www.healthline.com/nutrition/losing-weight-too-fast – Je zlé schudnúť príliš rýchlo? (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/322345 – Ako schudnúť rýchlejšie: 9 vedeckých metód, ako na to (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/yo-yo-dieting – 10 rizík jojo efektu (anglicky)