Čo jesť po cvičení? Povolené a zakázané potraviny

V čase, keď sú všetky telocvične a športové zariadenia zatvorené, musíme začať cvičiť a chudnúť sami. Okrem absencie posilňovacích strojov to zvyčajne znamená aj tápanie pri hľadaní najvhodnejšej športovej stravy. Aby ste napriek tejto nepriazni dosiahli čo najlepšie výsledky, povieme vám, kedy jesť po cvičení a čo jesť.

Cvičenie je aktivita, ktorá nás udržiava v kondícii. Čo je dôležité nielen pre našu duševnú pohodu a sebavedomie (pretože nemusíme riešiť každý faldík pod sukňou alebo tričko v hlave), ale aj pre naše zdravie.

Súčasná situácia však nie je veľmi priaznivá pre fyzické aktivity. Cvičenie doma si vyžaduje poriadnu dávku odhodlania. Je oveľa jednoduchšie sadnúť si po práci na gauč a pozrieť si najnovší seriál. Namiesto toho, aby ste si zapli online cvičenie a začali sa hýbať aspoň 30 minút. (Niektorí ľudia sa obávajú, že budú rušiť susedov, iní sa cítia trápne, že ich sledujú ostatní členovia rodiny, alebo im jednoducho chýba opustenie dôverného prostredia domova.)

Okrem toho, keď sa neviete podeliť o dôležité informácie, neviete, ako sa stravovať pred a po cvičení. Alebo viete, čo jesť večer po cvičení?

Ak sa už venujete nejakému cvičeniu (aj keď je to len cvičenie s posilňovacou gumou), poradíme vám, čo si máte dať na tanier, aby to čo najmenej ohrozilo vaše úsilie.

Čo jesť po cvičení na chudnutie

čo jest po cvičení na chudnutie

Počas cvičenia, a najmä po silovom tréningu, môže nastať menší paradox. Začneme spaľovať tuk, ale naberieme svalovú hmotu. Takže pri pohľade do zrkadla vidíte niečo, čo sa vám jednoznačne páči, váha môže ukázať viac ako predtým. Preto nie je ideálne fixovať sa len na hmotnosť, ale aj na veci, ako je objem pásu, zadku, rúk a lýtok. (Ak sa vám nechce, môžete sa priebežne fotografovať. To vám pomôže získať jasný obraz o pokroku, ktorý ste urobili od začiatku.)

Vo všeobecnosti sa všetkým skupinám po cvičení odporúča doplniť bielkoviny, ktoré sú dôležité pre nárast svalovej hmoty. Prijateľné je aj primerané množstvo zdravých tukov a sacharidov, ktoré vám dodajú energiu. Pokiaľ ide o načasovanie jedla, je dobré zjesť niečo do 45 minút po skončení aktivity. Tento interval možno podľa potreby predĺžiť na 2 hodiny.

Povolené potraviny

Asi najdôležitejšou vecou sú tekutiny. Počas cvičenia sa potíte, takže ich musíte dopĺňať. Niektorí ľudia si nedoprajú športové nápoje, ale voda alebo vlažný/studený čaj môžu byť v poriadku. (Teplé a horúce sú skôr nevhodné. Budete zohriati, takže by vám to mohlo byť nepríjemné.) Potom si vyberajte potraviny podľa toho, ako rýchlo a efektívne ich vaše telo dokáže spracovať.

Ideálnou voľbou je chia puding, kaša, grécky jogurt s ovocím, vajcia, arašidové maslo s celozrnným chlebom, proteínový nápoj a kaša, mäso z tuniaka alebo lososa, avokádo alebo orechy.

potraviny po cvičení

Zakázané potraviny

Veľa ľudí si myslí, že po cvičení môžu zjesť všetko, čo im príde pod ruku. Pretože si to zaslúžia! Čo je chyba. Zdravá strava sa musí dodržiavať (s občasnými radovánkami) po celý čas. V opačnom prípade sa vaše telo nebude správne regenerovať a v priebehu procesu ešte naberie všetok tuk späť.

Aby ste zbytočne neohrozili svoju líniu, vyhýbajte sa sladkým limonádam, sladkým dezertom, slaným pochutinám, polotovarom, rýchlemu občerstveniu a ďalším potravinám, ktoré všeobecne zaraďujeme medzi nezdravé potraviny. Vyhýbajte sa tiež potravinám s príliš nízkym obsahom kalórií. To by mohol byť problém pre ľudí, ktorí uprednostňujú RAW stravu alebo ktorí vsadili na mastnú polievku.

Cvičenie ráno

čo jest po cvičení rano večer

Hovorí sa, že sušienka alebo rožok nevie, koľko je hodín. Nezáleží teda na tom, či si ho dáte ráno alebo večer. Existujú však nejaké všeobecné odporúčania, čo jesť ráno po cvičení? Ak si chcete dodať silu na celý deň, doprajte si kvalitný proteín. Veľmi dôležité sú aj vitamíny a ďalšie živiny. Najlepšie výsledky dosiahnete s kašou, ktorú ste si pripravili večer predtým. Dobrou voľbou sú aj proteínové palacinky, ovocné koktaily s jogurtovým základom alebo toasty s avokádom a vajíčkom.

Cvičenie večer

Pri večernom cvičení by sme mali dbať na to, aby jedlo, ktoré potom zjeme, nenarušilo kvalitu nášho spánku. To však neznamená, že jedno jablko stačí. Dobrou voľbou sú omelety, zeleninové šaláty s chudým kuracím alebo morčacím mäsom, filé z morskej ryby alebo grilované tofu so zeleninovou prílohou.

Zdroje informácií

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322692 – Čo jesť po cvičení, aby ste schudli, nabrali svaly a rýchlejšie sa zotavili (anglicky)

https://www.healthline.com/health-news/what-are-the-best-foods-to-eat-after-an-intense-workout – Čo jesť po cvičení (anglicky)

https://www.livestrong.com/article/297568-what-should-i-eat-after-a-morning-workout/ – Čo jesť ráno po cvičení (anglicky)

https://www.livestrong.com/article/532188-what-are-you-supposed-to-eat-after-the-gym-at-night/ – Čo jesť večer po cvičení (anglicky)

 

Vložiť komentár