Ako zdravo pribrať na váhe? Nie je to len o diéte!

Hoci väčšina populácie chce schudnúť, sú medzi nami ľudia, ktorí majú presne opačný problém. Potrebujú pribrať, ale netušia, ako na to. Nech sa snažia robiť čokoľvek, ručička na váhe sa stále nepohne ani o centimeter nahor. Existuje nejaký spôsob, ako si v takejto situácii pomôcť? Na to sa spoločne pozrieme nižšie.

Hoci je chudnutie pre mnohých z nás náročné, s cieleným priberaním je to možno ešte horšie. Najmä ak máte podváhu. Je dosť možné, že ste sa snažili zmeniť svoju situáciu tým, že ste jedli všetko, čo vám prišlo pod ruku. Ale ani to nemusí vždy znamenať úspech.

Veľa ľudí v tejto situácii prepadá zúfalstvu, pretože prakticky všade je riešením trochu schudnúť. Ale ako zdravo pribrať, to sa takmer nikdy nerieši (alebo len veľmi zriedkavo).

Hoci je každé telo iné, nižšie sa pozrieme na niekoľko tipov, ktoré by vám mohli pomôcť so zdravým priberaním.

Prečo rýchle priberanie vedie do pekla?

rychle priberanie

 

Ľudia, ktorí sa rozhodnú rýchlo pribrať, siahajú najčastejšie po tom, čo označujeme za nezdravé. Môže to byť pizza, sladké nápoje, šišky a iné občerstvenie, o ktorom vieme, že obsahuje veľa kalórií. Problémom je, že tento typ priberania vedie k zvýšenému riziku cukrovky, kardiovaskulárnych ochorení a ďalších nepríjemností, ktoré môžu znížiť kvalitu vášho budúceho života, alebo ho dokonca dosť výrazne skrátiť.

Ako to urobiť?

Zvýšenie príjmu kalórií

Logicky môžeme zvýšiť príjem kalórií. Zabudnite však na nezdravé potraviny a nápoje, ktoré sme spomenuli vyššie. Skôr sa snažte siahnuť po kvalitných a zdravých potravinách, ktoré sa stanú základom vášho nového (a lepšieho) jedálnička. Ak chcete priberať postupne, odporúča sa zvýšiť príjem kalórií približne o 300 až 500 kalórií nad váš bežný príjem. Ak potrebujete pribrať rýchlejšie, môžete zvýšiť príjem o 700-1000 kalórií.

ako pribrať

 

Proteíny

Bielkoviny sú skvelé na priberanie, pretože nepodporujú rast tukového tkaniva, ale skôr rast svalovej hmoty. V dôsledku toho by vám nemalo hroziť, že získate beztvarú postavu s minimom svalov.

Cvičenie

Teraz nehovoríme o cvičeniach na chudnutie, ale o silových cvičeniach, ktoré dokážu vybudovať aktívnejšiu svalovú hmotu. Keďže svaly niečo vážia, je celkom možné, že sa vám po určitom čase podarí (spolu so správnou stravou a regeneráciou) nabrať požadovanú hmotnosť.

Ďalšie tipy, ktoré môžu pomôcť:

  • Prestaňte piť pred jedlom, inak nebudete toľko jesť a bude pre vás ťažšie pribrať.
  • Jedzte často (ak na to nie ste zvyknutí, skúste si robiť pravidelné občerstvenie)
  • Pite plnotučné mlieko
  • Používanie väčších tanierov, ktoré vás motivujú jesť viac
  • Pridávanie trochy šľahačky do kávy
  • Kvalitný spánok
  • Abstinencia od nikotínu, pretože je známe, že fajčenie môže prispievať k nižšej telesnej hmotnosti

Nezabudnite na toto

ako na priberanie

 

Keďže podváha je spôsobená niektorými závažnými ochoreniami (ochorenie štítnej žľazy, celiakia, rakovina, infekcie…), je dôležité, aby vás lekár riadne vyšetril.

Zároveň by ste sa s ním mali priebežne radiť, pretože je možné, že vám kvôli nízkej telesnej hmotnosti (napríklad na začiatku cesty) neodporučí intenzívne fyzické cvičenie na vybudovanie svalovej hmoty, čo by vám mohlo neúmyselne uškodiť. Môžete sa tiež skontaktovať s dobrým dietológom a osobným trénerom. Obaja títo odborníci by vám mali pomôcť prispôsobiť program, ktorý vám pomôže čo najskôr dosiahnuť vysnívané výsledky.

Mali ste niekedy problémy s priberaním? Ak áno, ako ste ich prekonali?

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/nutrition/how-to-gain-weight – Kompletný sprievodca priberaním (anglicky)

 

Vložiť komentár